• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со A1 во Ѓорче Петров

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
224
159
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
150
93
Телеком не ти одговараат?
Не дека Телеком воопшто немаат проблеми ама кога е веќе таква работата, земи ги во предвид.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.569
13.035
Види со оптиката на Телеком, во минативе 15 години не се сеќавам дали воопшто некогаш имало некој проблем.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
"Telekabel -no problems whatsoever ™ "
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
399
408
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
Препрочитај, немал оптика во зграда
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
399
408
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
Може и Starlink ако веќе не одговараме на тоа што прашал членот...
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
Може и Starlink ако веќе не одговараме на тоа што прашал членот...
"провајдер со помалку проблеми" бара човекот. Му предложивме Телеком и Телекабел . Зошто без основа почнуваш натегања и критики ? Ти што му предложи ? Е може и Старлинк ама не верувам дека е добар предлог.
Дали ќе може оптика - дали ќе сака и дали кабелска му е доволна ќе си одлучи сам - по разговор со представник на одбраниот провајдер.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.260
3.833
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
Ама тоа може само на Рузвелтова преку дрва и камења, на други места не. :)
 
18 септември 2020
129
91
Македонија
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
Напиши еден приговор до АЕК дека бараш во најкус можен рок операторот да ги отстрани проблемите кои што го има. На оптика чим си не менувај, оптиката е најстабилна и најдобра за интернет кога станува збор.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
249
406
не ги мењај за оваа работа, јави се во техничка подршка на 0771234 и ќе те поврзат со оператор и ќе дојде мајстор. Сигурно имаш некој од тие не знам као ги викаат каде што ги поврзуваат и раздвојуваат каблите, знаат да заебаваат и да варира и паѓа сигналот.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.273
8.851
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Напиши еден приговор до АЕК дека бараш во најкус можен рок операторот да ги отстрани проблемите кои што го има. На оптика чим си не менувај, оптиката е најстабилна и најдобра за интернет кога станува збор.
Не може да напише приговор до АЕК кога прво треба да се обрати кај операторот, и потоа доколку операторот одбива или не може или не сака да му помогне, тогаш се оди со пријава до АЕК. Сте се научиле АЕК па АЕК, а не ги познавате правилата на играта.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
224
159
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
не ги мењај за оваа работа, јави се во техничка подршка на 0771234 и ќе те поврзат со оператор и ќе дојде мајстор. Сигурно имаш некој од тие не знам као ги викаат каде што ги поврзуваат и раздвојуваат каблите, знаат да заебаваат и да варира и паѓа сигналот.
10 дена трае проблемот, и 4 пати го добивам одговорот од оператор дека работат и во најбрз можен рок ќе биде отстранет. Еднаш дојдоа да сменат сплитери и конектори, ништо не се подобри.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
10 дена трае проблемот, и 4 пати го добивам одговорот од оператор дека работат и во најбрз можен рок ќе биде отстранет. Еднаш дојдоа да сменат сплитери и конектори, ништо не се подобри.
Значи не е до сплитерите и конекторите, беља работа. Од каде моментално користиш интернет? Љубезни соседи што споделуваат нет или не дозволува работата?
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
224
159
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Значи не е до сплитерите и конекторите, беља работа. Од каде моментално користиш интернет? Љубезни соседи што споделуваат нет или не дозволува работата?
Не е дека воопшто немам интернет туку дека се дешава да снема на период од 5 секунди до 3 минути. Моментално, за секој состанок/функција за која ми треба стабилен интернет си користам mobile tethering. Ама тоа не е одржлив начин.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.882
Членови
32.551
Огласи
790
Најнов член
ramize.kruezi
На врв Дно