Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со A1 во Ѓорче Петров

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
440
505
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
244
171
Телеком не ти одговараат?
Не дека Телеком воопшто немаат проблеми ама кога е веќе таква работата, земи ги во предвид.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Види со оптиката на Телеком, во минативе 15 години не се сеќавам дали воопшто некогаш имало некој проблем.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
"Telekabel -no problems whatsoever ™ "
 
Последна промена:
20 јуни 2008
581
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Препрочитај, немал оптика во зграда
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
 
20 јуни 2008
581
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
Може и Starlink ако веќе не одговараме на тоа што прашал членот...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Може и Starlink ако веќе не одговараме на тоа што прашал членот...
"провајдер со помалку проблеми" бара човекот. Му предложивме Телеком и Телекабел . Зошто без основа почнуваш натегања и критики ? Ти што му предложи ? Е може и Старлинк ама не верувам дека е добар предлог.
Дали ќе може оптика - дали ќе сака и дали кабелска му е доволна ќе си одлучи сам - по разговор со представник на одбраниот провајдер.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Па може и кабелска - а немора зградата да има оптика - може да му стават. Кај мене Телекабел поставија оптички кабел преку бандера до 1ви спрат преку дрво - само на фасадата држач зацврстија..
Ама тоа може само на Рузвелтова преку дрва и камења, на други места не. :)
 
18 септември 2020
567
485
Македонија
Скоро две години сум корисник на 100/10 пакетот од А1 и до пред 2-3 недели беше сосема задоволителен, но од тогаш почнаа да се дешаваат успорувања, па и целосни падови. Кога ги контактирам дури си имаат снимена автоматска порака дека имаат проблеми во Ѓорче и работат на отстранување. Е сега, муабетот ми е, бидејќи нема оптика во зградава, дали знаете за некој провајдер со помалку проблеми, оти веќе А1 влегува во зона на попречување на работно место :)
Напиши еден приговор до АЕК дека бараш во најкус можен рок операторот да ги отстрани проблемите кои што го има. На оптика чим си не менувај, оптиката е најстабилна и најдобра за интернет кога станува збор.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
945
1.260
не ги мењај за оваа работа, јави се во техничка подршка на 0771234 и ќе те поврзат со оператор и ќе дојде мајстор. Сигурно имаш некој од тие не знам као ги викаат каде што ги поврзуваат и раздвојуваат каблите, знаат да заебаваат и да варира и паѓа сигналот.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Напиши еден приговор до АЕК дека бараш во најкус можен рок операторот да ги отстрани проблемите кои што го има. На оптика чим си не менувај, оптиката е најстабилна и најдобра за интернет кога станува збор.
Не може да напише приговор до АЕК кога прво треба да се обрати кај операторот, и потоа доколку операторот одбива или не може или не сака да му помогне, тогаш се оди со пријава до АЕК. Сте се научиле АЕК па АЕК, а не ги познавате правилата на играта.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
440
505
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
не ги мењај за оваа работа, јави се во техничка подршка на 0771234 и ќе те поврзат со оператор и ќе дојде мајстор. Сигурно имаш некој од тие не знам као ги викаат каде што ги поврзуваат и раздвојуваат каблите, знаат да заебаваат и да варира и паѓа сигналот.
10 дена трае проблемот, и 4 пати го добивам одговорот од оператор дека работат и во најбрз можен рок ќе биде отстранет. Еднаш дојдоа да сменат сплитери и конектори, ништо не се подобри.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
309
233
10 дена трае проблемот, и 4 пати го добивам одговорот од оператор дека работат и во најбрз можен рок ќе биде отстранет. Еднаш дојдоа да сменат сплитери и конектори, ништо не се подобри.
Значи не е до сплитерите и конекторите, беља работа. Од каде моментално користиш интернет? Љубезни соседи што споделуваат нет или не дозволува работата?
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
440
505
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Значи не е до сплитерите и конекторите, беља работа. Од каде моментално користиш интернет? Љубезни соседи што споделуваат нет или не дозволува работата?
Не е дека воопшто немам интернет туку дека се дешава да снема на период од 5 секунди до 3 минути. Моментално, за секој состанок/функција за која ми треба стабилен интернет си користам mobile tethering. Ама тоа не е одржлив начин.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно