Проблемчиња со HP LaserJet 1020

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од Metuzalem, 17 Август 2017.

1. Metuzalem

Metuzalem Sensei

4,079
    6,784
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не се којзнае какви проблеми, но сепак ме нервираат и да прашам да не има некое лесно решение. Принтерот е стар, не знам колку години, но ретко е користен и се` уште е со оригиналниот тонер.

1. Најнов проблем што се појави во последно време, остава тенка линија на почетокот на страницата при принтање (хоризонтална, центрирана). Не е на исто место, некогаш е повисоко, некогаш е пониско, некогаш ја нема. Мислам дека треба да се забрише нешто, ама што?

2. Кога листот ќе излезе, во првите моменти е како да го орал трактор - со големи и видливи бразди (вдлабнатини) на хартијата. Подоцна ќе се оправи, но на некои листови сепак се познава. Стврдната гума на валјаците или нешто друго? Ова го прави одамна. Веројатно ќе треба сервис/замена, но засега не ми пречи толку ова. Сепак, ако постои некое лесно чаре, препорачајте.

3. На десниот раб на страницата остава црна лента. Ова беше проблем со драјверите, демек го решија, ама понекогаш пак се јавува (најчесто ќе го забележам дури откако ќе скенирам). Знам дека веројатно нема шанси, но сепак да прашам, да не се сретнал некој со ова и да не знае лек?

Други проблеми немал принтеров, никогаш не бил отваран за сервисирање или слично.

Последна промена: 17 Август 2017
  2. igor_igor

igor_igor Ентузијаст

1,588
    1,841
    2 Септември 2012
    Машко
    Промени го тонерот по можност нов нерепариран па пиши после.
    Инаку немора да е оригинален HP, ама да е нов, има повеќе фирми брендови што прават заменски тонери. :)
    Имав сличен проблем со HP LaserJet 1100, со замена на тонерот се се реши, сега штампа ко нов. :cool:

3. Metuzalem

Metuzalem Sensei

4,079
    6,784
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не би менувал за таква ситница, џам си принта освен линијата, која е само неколку пиксели широка (не повеќе од 5 на најшироките места). И тоа на крајот не се забележува многу и не ми пречи.

Сигурен сум дека треба само нешто да се исчисти/забрише, ама не знам што.

4. Astro

Astro Sensei

4,157
    5,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Убаво ти вика @igor_igor зезнат е тонерот, јавен е луфт и прашакот таму истекува.ж
    1 и 3 ти се заради донерот и тој има рок на траење принтал ти или не.
    2 таков проблем сум видел кај многу принтери не само ХП, или терај така или носи го на сервис да сменат ваљачиња, ама сумјам дека ќе ти го решат, пак ќе ти стават такви исти.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FLEGMA

FLEGMA Sensei

6,920
    9,962
    2 Август 2012
    Машко
    Истиот го имам и освен оштетувањето на хартијата другите проблеми сум ги сретнал исто така.

1. Тенката линија е од тонерот. Протреси и стави го пак
    2. Браздите се од ролерите или од ролерот кој ја зема хартијата (овој се менува и често е одговорен за земање на хартијата накосо. Се вади од позади)
    3. Црна дебела лента е од драјверот. Вози го со PnP драјвери.
    4. Најдобро е да смениш тонер

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Metuzalem

Metuzalem Sensei

4,079
    6,784
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Фала ви на сите за одговорите. Во секој случај, не е страшно и при следно принтање ќе ја растресам касетата (одамна не сум го направил тоа, порано го правев) и ќе видам дали се гледа некаква нечистотија.

Браздите ми изгледаат како да се од тркалцата горе (на излез), по на страните се, не се на средината.

Не е ништо од ова:

(не најдов хоризонтални линии во видеото), а уште му е рано за ова:

:hay:

Слични теми
  1. Ste
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    718
  2. LiquidWorm
    Одговори:
    0