Проблемчиња со HP LaserJet 1020

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од Metuzalem, 17 Август 2017.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не се којзнае какви проблеми, но сепак ме нервираат и да прашам да не има некое лесно решение. Принтерот е стар, не знам колку години, но ретко е користен и се` уште е со оригиналниот тонер.

  1. Најнов проблем што се појави во последно време, остава тенка линија на почетокот на страницата при принтање (хоризонтална, центрирана). Не е на исто место, некогаш е повисоко, некогаш е пониско, некогаш ја нема. Мислам дека треба да се забрише нешто, ама што?

  2. Кога листот ќе излезе, во првите моменти е како да го орал трактор - со големи и видливи бразди (вдлабнатини) на хартијата. Подоцна ќе се оправи, но на некои листови сепак се познава. Стврдната гума на валјаците или нешто друго? Ова го прави одамна. Веројатно ќе треба сервис/замена, но засега не ми пречи толку ова. Сепак, ако постои некое лесно чаре, препорачајте.

  3. На десниот раб на страницата остава црна лента. Ова беше проблем со драјверите, демек го решија, ама понекогаш пак се јавува (најчесто ќе го забележам дури откако ќе скенирам). Знам дека веројатно нема шанси, но сепак да прашам, да не се сретнал некој со ова и да не знае лек?

  Други проблеми немал принтеров, никогаш не бил отваран за сервисирање или слично.
   
  Последна промена: 17 Август 2017
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,773
  2,218
  2 Септември 2012
  Машко
  Промени го тонерот по можност нов нерепариран па пиши после.
  Инаку немора да е оригинален HP, ама да е нов, има повеќе фирми брендови што прават заменски тонери. :)
  Имав сличен проблем со HP LaserJet 1100, со замена на тонерот се се реши, сега штампа ко нов. :cool:
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не би менувал за таква ситница, џам си принта освен линијата, која е само неколку пиксели широка (не повеќе од 5 на најшироките места). И тоа на крајот не се забележува многу и не ми пречи.

  Сигурен сум дека треба само нешто да се исчисти/забрише, ама не знам што.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Убаво ти вика @igor_igor зезнат е тонерот, јавен е луфт и прашакот таму истекува.ж
  1 и 3 ти се заради донерот и тој има рок на траење принтал ти или не.
  2 таков проблем сум видел кај многу принтери не само ХП, или терај така или носи го на сервис да сменат ваљачиња, ама сумјам дека ќе ти го решат, пак ќе ти стават такви исти.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,411
  10,808
  2 Август 2012
  Машко
  Истиот го имам и освен оштетувањето на хартијата другите проблеми сум ги сретнал исто така.

  1. Тенката линија е од тонерот. Протреси и стави го пак
  2. Браздите се од ролерите или од ролерот кој ја зема хартијата (овој се менува и често е одговорен за земање на хартијата накосо. Се вади од позади)
  3. Црна дебела лента е од драјверот. Вози го со PnP драјвери.
  4. Најдобро е да смениш тонер
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Фала ви на сите за одговорите. Во секој случај, не е страшно и при следно принтање ќе ја растресам касетата (одамна не сум го направил тоа, порано го правев) и ќе видам дали се гледа некаква нечистотија.

  Браздите ми изгледаат како да се од тркалцата горе (на излез), по на страните се, не се на средината.

  Не е ништо од ова:  (не најдов хоризонтални линии во видеото), а уште му е рано за ова:  :hay:
   
Слични теми
 1. Ste
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  748
 2. LiquidWorm
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  749
 3. FLEGMA
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  620
 4. filipkir
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  457
 5. Pane24
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  361
Вчитување...

Сподели