• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблемчиња со HP LaserJet 1020

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не се којзнае какви проблеми, но сепак ме нервираат и да прашам да не има некое лесно решение. Принтерот е стар, не знам колку години, но ретко е користен и се` уште е со оригиналниот тонер.

1. Најнов проблем што се појави во последно време, остава тенка линија на почетокот на страницата при принтање (хоризонтална, центрирана). Не е на исто место, некогаш е повисоко, некогаш е пониско, некогаш ја нема. Мислам дека треба да се забрише нешто, ама што?

2. Кога листот ќе излезе, во првите моменти е како да го орал трактор - со големи и видливи бразди (вдлабнатини) на хартијата. Подоцна ќе се оправи, но на некои листови сепак се познава. Стврдната гума на валјаците или нешто друго? Ова го прави одамна. Веројатно ќе треба сервис/замена, но засега не ми пречи толку ова. Сепак, ако постои некое лесно чаре, препорачајте.

3. На десниот раб на страницата остава црна лента. Ова беше проблем со драјверите, демек го решија, ама понекогаш пак се јавува (најчесто ќе го забележам дури откако ќе скенирам). Знам дека веројатно нема шанси, но сепак да прашам, да не се сретнал некој со ова и да не знае лек?

Други проблеми немал принтеров, никогаш не бил отваран за сервисирање или слично.
 
Последна промена:

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,341
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Промени го тонерот по можност нов нерепариран па пиши после.
Инаку немора да е оригинален HP, ама да е нов, има повеќе фирми брендови што прават заменски тонери. :)
Имав сличен проблем со HP LaserJet 1100, со замена на тонерот се се реши, сега штампа ко нов. :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не би менувал за таква ситница, џам си принта освен линијата, која е само неколку пиксели широка (не повеќе од 5 на најшироките места). И тоа на крајот не се забележува многу и не ми пречи.

Сигурен сум дека треба само нешто да се исчисти/забрише, ама не знам што.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не би менувал за таква ситница, џам си принта освен линијата, која е само неколку пиксели широка (не повеќе од 5 на најшироките места). И тоа на крајот не се забележува многу и не ми пречи.

Сигурен сум дека треба само нешто да се исчисти/забрише, ама не знам што.
Убаво ти вика @igor_igor зезнат е тонерот, јавен е луфт и прашакот таму истекува.ж
1 и 3 ти се заради донерот и тој има рок на траење принтал ти или не.
2 таков проблем сум видел кај многу принтери не само ХП, или терај така или носи го на сервис да сменат ваљачиња, ама сумјам дека ќе ти го решат, пак ќе ти стават такви исти.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,322
14,138
Не се којзнае какви проблеми, но сепак ме нервираат и да прашам да не има некое лесно решение. Принтерот е стар, не знам колку години, но ретко е користен и се` уште е со оригиналниот тонер.

1. Најнов проблем што се појави во последно време, остава тенка линија на почетокот на страницата при принтање (хоризонтална, центрирана). Не е на исто место, некогаш е повисоко, некогаш е пониско, некогаш ја нема. Мислам дека треба да се забрише нешто, ама што?

2. Кога листот ќе излезе, во првите моменти е како да го орал трактор - со големи и видливи бразди (вдлабнатини) на хартијата. Подоцна ќе се оправи, но на некои листови сепак се познава. Стврдната гума на валјаците или нешто друго? Ова го прави одамна. Веројатно ќе треба сервис/замена, но засега не ми пречи толку ова. Сепак, ако постои некое лесно чаре, препорачајте.

3. На десниот раб на страницата остава црна лента. Ова беше проблем со драјверите, демек го решија, ама понекогаш пак се јавува (најчесто ќе го забележам дури откако ќе скенирам). Знам дека веројатно нема шанси, но сепак да прашам, да не се сретнал некој со ова и да не знае лек?

Други проблеми немал принтеров, никогаш не бил отваран за сервисирање или слично.
Истиот го имам и освен оштетувањето на хартијата другите проблеми сум ги сретнал исто така.

1. Тенката линија е од тонерот. Протреси и стави го пак
2. Браздите се од ролерите или од ролерот кој ја зема хартијата (овој се менува и често е одговорен за земање на хартијата накосо. Се вади од позади)
3. Црна дебела лента е од драјверот. Вози го со PnP драјвери.
4. Најдобро е да смениш тонер
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Фала ви на сите за одговорите. Во секој случај, не е страшно и при следно принтање ќе ја растресам касетата (одамна не сум го направил тоа, порано го правев) и ќе видам дали се гледа некаква нечистотија.

Браздите ми изгледаат како да се од тркалцата горе (на излез), по на страните се, не се на средината.

Не е ништо од ова:


(не најдов хоризонтални линии во видеото), а уште му е рано за ова:


:hay:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
✅ Разбирам дека ова е стара тема, но сепак сакам да одговорам

Ниеден од проблемите не е решен, но не ми ни пречеа премногу, се живееше со нив, меѓутоа се појави нов:

4. При приклучување на компјутер принтерот се пријавува како unknown device, односно VID/PID му се 0000. Што и да му правам (менување кабел/УСБ портови/преинсталација на драјвер) не помага, освен рестарт на компјутерот со упален принтер и тогаш се пријавува со нормалните VID/PID и сè си работи како што треба, но само на кратко - можам да испринтам само една или две страници и потоа принтерот не реагира, како умрен е. Не сум сигурен дали пак му е сменет VID/PID во тој момент затоа што обично сум премногу изнервиран и брзо ресетирам за да го начекам пак.

Работата е што и оваа финта понекогаш не фаќа, па се потребни неколку ресети.

Прашањето ми е, дали во постоечките сервиси би можеле да го решат ова или е премногу напредно за нив / не би сакале да се замараат? На пример, да речат нема дел/чип и ај чао. Не би сакал да купувам нов затоа што едвај ми треба (буквално една страница месечно) и досега успевав да го проработам, ни оригиналниот тонер не е потрошен за толку години (сигурно има накај 15).
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,619
5,197
За конкретниот проблем: Би ти препорачал да ги анинсталираш сите драјвери кои ги имаш инсталирано.
Потоа да го инсталираш драјверот кој што ти доаѓа на ЦД (100% имало ЦД ако принтерот е стар повеќе од 10 години).
Не прави апдејт на драјверите за принтерот. Пробај и провери каква ке биде ситуацијата.

БТЊ, никој не прашавме на кој оперативен систем го тераш принтерот. Ако е на Вин10, голема е веројатноста да е ова што ти го напишав проблем.
Многу од принтерите престанаа да работат и да јавуваат вакви проблеми одкако масовно ВИН10 почна да се користи. (правени за постари оперативни системи)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,322
14,138
Ако зборуваме за HP 1020 тогаш истиот го работам со PnP драјвери на Windows 10 и досега немам проблеми.

За секој случај вечер ќе проверам во Device Manager да видам кој е vendor пошто оваа инсталација на Десетка е одозгора на Седмица која пак датира од 2014 :)

Ама чисто сумњам дека драјверот не е надограден.
Истите проблеми ги имав кога правев хемии со оригиналните драјвери од HP.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Оперативните се Седмица и 2003 на ист компјутер, исто се однесува и на двата. Драјверот е ист (само 32/64-битна верзија) lj1018_1020_1022-HB-pnp-win64-en.exe и се појави подоцна, во прво време (а мислам и на ЦД-то) немаше драјвер за Виста+. Ги памтам тие процедури за PnP/non-PnP драјвери од ХП, прво инсталираш драјвер па палиш принтер... но мислам дека овој драјвер не е таков и е единствен што се нуди за било кој оперативен систем. Истиов драјвер е во големиот пакет (full software solution), бинарно идентични се фајловите, споредував.

Но тоа не е важно, важно е што проблемов се појавуваше постепено, а ништо не е сменето / инсталирано на оперативните системи, па мислам дека не е до драјверот. Особено на Win Server 2003 ништо не е чепнато зашто не го ни користам, само за итни случаи како овој, бекап на другиот ОС и толку. На него не го чепкав драјверот и исто се однесува.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,760
12,180
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Зошто би умирал фирмверот по 1/2 испечатени страници? И како би можел јас да го оправам тоа? Не сум сретнал досега фирмвер за флешување принтер.

Таму и тргнав со прашањето погоре, 99% сум сигурен дека е за на мајстор, е сега дали мајстор за принтер или електроничар? На пример, Ланком, што мислам дека се добра фирма и ми се блиску, викаат дека сервисираат само одредени работи кај принтерите. Сигурен сум дека сервисираат и други работи освен наброените, но дали е подобро кај електроничар? Ете на пример да го префлешне фирмверот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,268
11,613
youtu.be
Моја претпоставка, можеби грешам.
Сепак терба да го погледне некој кој што работи со принтери, немам друга идеја.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,924
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно