• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблемче

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Епа да почнам, знам дека е безвезе, но сепак, не знам како треба па да си прашам :) ...Пред некое време од компјутерот извадив напојување. Сега за истиот купив ново и поврзав како знам и умеам.

Но, ми се јавува еден еrror при стартување, вика: cmos battery failed.

Единствен конектор кој не знам како да го поврзам на матичната е АТХ 12v Рower Ѕupply Сonnector затоа што не гледам некој друг кабел од самото напојување (има 2* за хардот и 2* за CD-Rom + тоа за флопито) На матичната поврзан ми е главниот ATX Power Supply како и ATX 12v Aux Power Supply (тоа малечкото што е)
Имам само еден хард и еден CD-Rom...дали може/треба од тие кабли еден да се стави на матичната или нешто друго е проблемот (би пробал јас одма така, само да не зезнам нешто:rolleyes:) ? Дали пак со Aux-от го заменувам уствари тоа што го немам ? Благе везе немам:ups:

Ако само го рестартирам компјутерот, не се јавува error-от
И да, при самиот error имам опција притисни F1 и така продолжува со работење компјутерот како ништо да не било.

Ако е од некаква помош матичната е ASUS P4S133
а напојувањето е Codegen 350W
Enlighten Me :ermm:
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
947
969
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
kupi si nova baterija
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.686
30.115
kalco.ru
Извади ја батеријата од биосот..по 2-3 минути врати ја и пробај да го стартуваш компјутерот
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно