1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

ПРОБЛЕМАТИЧНА MSI B450 Tomahawk со Ryzen 3rd Gen CPU

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 26 Септември 2019.

1. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,577
    13,816
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Предметната матична плоча позната меѓу ентузијастите по својот одличен VRM дизајн има проблеми да работи со Ryzen 3rd GEN проесори. Причината се несоодветните BIOS-и полни со грешки кои што предизвикуваат нестабилност на системот, проблеми при бутирање и ги прегоруваат процесорите. Поточно проблем се напоните со кои ги „вози“ процесорите така што при уклучување тие се или екстремно ниски при што системот не бутира на секое вклучување или се екстремно високи при што веројатноста да го изгорите процесорот е многу голема. Покрај ова дури и системот нормално да фукнционира се јавуваат проблеми со стабилност.

Вчера ми вратија еден систем со истава матична плоча кој што прави проблеми при бутирање така што напонот е пренизок. Матичната ја флешував со последната верзија на биос 1.B (не бета). На почеток навидум беше ОК, но на неколку уклучувања системот не се уклучуваше, а на екранот излегуваше ѓубре во вид на зелени квадратичња кои асоцираат на проблем со графичката картичка. Нормално прво сменив графичка картичка, но отакако ги добив на екран истите артефакти се оддадов на читање по нет при што прочитав катастрофални искуства со оваа матична плоча....

IMG-c0dbdd13c45e470a3b914cfd2f021073-V.jpg

На кусо, единствен BIOS кој се верува дека не е проблематичен е најпрвиот излезен за RYzen 3-rd gen, а тоа е верзија 1.90. По флешувањето со оваа верзија проблемите исчезнаа. И на други корисници проблемите им ги снемало со флешување на оваа верзија. Сепак, јас во иднина би ја избегнал оваа матична плоча како избор за Ryzen 3rd gen, а воедно и MSI како бренд кој е познат по проблематичните BIOS-и.

Ботом лајн, и на член од форумов (не ми текнува никнејмот), кој имаше проблем со B450 Tomahawk му изгоре процесорот токму со оваа матична плоча. Други два члена имаа исто така проблеми со истава матична и Ryzen 3rd gen, така да БЕГАЈТЕ од неа ако планирате да возите Ryzen 3000.

Последна промена: 26 Септември 2019
    На NikacXMKD, -={K-O-R-U-N}=-, Rukfash и уште 36 други им се допаѓа ова.
  2. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Стигна томахоко шо го порачав...сеа да не ја земам?

3. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,577
    13,816
    23 Јануари 2008
    диско денсер
  4. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    како се вика тој биосот 1.90 на MSI страната?

5. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,577
    13,816
    23 Јануари 2008
    диско денсер
  6. Mao

Mao
    On your way to fame

1,039
    564
    5 Јуни 2007
    Машко
    Мене ми изгоре. Ја би препорачал на секој да го прерипи Tomahawk-от со и за 1000 денари да си купат Аорус Про ко мене, еве го шиба нема гајле.

Astro, Tenny, drifter и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

276
    492
    3 Март 2015
    Машко
    Ти ја прифатија гаранцијата ?

8. Mao

Mao
    On your way to fame

1,039
    564
    5 Јуни 2007
    Машко
    Да, првиот мат ми ја заменија плочата, вторпат ми дадоа друга плоча и ми го заменија изгорениот процесор. Проблемот е апла у цел свет, немаше простор за сумњи. Јавна тајна е дека плочата има проблем со тој процесор односно целата генерација.

На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

280
    228
    17 Јануари 2013
    Машко
    Дали и tomahawk max ги прави истите проблеми?

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

10. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Шо биос возиш?
    иначе иста про со елит е освен некој мали разлики во лан и аудио така?

11. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

276
    492
    3 Март 2015
    Машко
    Како што прочитав на нет,и таа имала проблем со боот и ред други работи.Така да ни преостанува да си бараме gigabyte elite или про.

12. steelseries

steelseries
    On your way to fame

846
    535
    20 Декември 2015
    Машко
    Матичната е добра за втора генерација на Процесори.

Грешка на МСИ е што ја рекламираат како компатибилна. Ете некој објасна дека е до меморијата на Биосот.

Добро си пиша гојдо, ако имате 3 генерација прескокнете го tomahawkot. Земете Gigabyte.

13. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    aorus elite ili pro i zosto?

14. Mao

Mao
    On your way to fame

1,039
    564
    5 Јуни 2007
    Машко
    За елит незнам, ама ПРО-то ме изнервира пошто нема пинови за кулер на целата десна страна на плочата, и сега кулерот од куќиштето напред неам кај да го вклчучам.

15. CBB_6

CBB_6
    On your way to fame

138
    504
    9 Декември 2016
    Машко
    Да, и јас по претходно истражување по нет, на моево ново секирче одма му кладов верзија 1.90 (7C02v19), првенствено заради шо е специјално праен за фул поддршка на третата генерација Рајзени и никаде не прочитав некој да има проблем со оваа верзија на биос. Единствен недостаток е само упростениот интерфејс и губењето на шминката на уефи биосот со џиџани црвени графики змејој глупости, кои зафаќаат мн. место во и така малиот 16MB биос ром (Томахавк Макс има дупло 32MB биос ром), за сметка на графиката да можат инжинерите да додадат поддршка за поголем број на нови процесори, Рајзен 3 ген. во случајов.
    Остај шо моментално имам втора генерација Рајзенче 2600-ка. Нека си е спремна плочата за евентуална надоградба со трета генерација при прва прилика :)

16. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

297
    140
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Не ми менва ако е вејке само то разлика.Ако ома вејке некоја разлика во биос, поддршка,VRM и сл

17. Mao

Mao
    On your way to fame

1,039
    564
    5 Јуни 2007
    Машко
    Aorus Pro е подобра, има понов и подобар аудио чипсет, интелова мрежна за разлика од реалтек на елит-от, усб Ц има на про и повеќе усб 3.1 порти и оптички излез за аудио на back panel-от.

18. steelseries

steelseries
    On your way to fame

846
    535
    20 Декември 2015
    Машко
    Како и да е ако сакаш мамбо џамбо звук ќе треба да апгрејдаш нова звучна. Ако не ѕи мрнува нешо иди на поевтино.

19. wolverine

wolverine
    On your way to fame

783
    668
    27 Јуни 2012
    Само Gigabyte или евентуално може и ASRock или Asus. Но секогаш најпрво царот наречен Gigabyte. In Gigabyte we trust.

На drifter и smole им се допаѓа ова.
  20. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,577
    13,816
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Од мое искуство Гигашит не е нешто посјаен во праење БИОСи од МСИ.

За мене број 1 e Asus, па неколку празни места па Asrock, па Gigabyte.

На barneymk, Zippo, GGTT1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
  21. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,415
    2,547
    9 Февруари 2011
    +1
    И не знам зашто воопшто ова би било предмет на дискусија.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  22. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,705
    1,110
    28 ноември 2015
    Машко
    Матичната е добра си рока 2700х без проблем

На bobipp и CBB_6 им се допаѓа ова.
  23. CykaBlyat

CykaBlyat