1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ПРОБЛЕМАТИЧНА MSI B450 Tomahawk со Ryzen 3rd Gen CPU

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 26 Септември 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,577
  13,816
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Предметната матична плоча позната меѓу ентузијастите по својот одличен VRM дизајн има проблеми да работи со Ryzen 3rd GEN проесори. Причината се несоодветните BIOS-и полни со грешки кои што предизвикуваат нестабилност на системот, проблеми при бутирање и ги прегоруваат процесорите. Поточно проблем се напоните со кои ги „вози“ процесорите така што при уклучување тие се или екстремно ниски при што системот не бутира на секое вклучување или се екстремно високи при што веројатноста да го изгорите процесорот е многу голема. Покрај ова дури и системот нормално да фукнционира се јавуваат проблеми со стабилност.

  Вчера ми вратија еден систем со истава матична плоча кој што прави проблеми при бутирање така што напонот е пренизок. Матичната ја флешував со последната верзија на биос 1.B (не бета). На почеток навидум беше ОК, но на неколку уклучувања системот не се уклучуваше, а на екранот излегуваше ѓубре во вид на зелени квадратичња кои асоцираат на проблем со графичката картичка. Нормално прво сменив графичка картичка, но отакако ги добив на екран истите артефакти се оддадов на читање по нет при што прочитав катастрофални искуства со оваа матична плоча....

  IMG-c0dbdd13c45e470a3b914cfd2f021073-V.jpg

  На кусо, единствен BIOS кој се верува дека не е проблематичен е најпрвиот излезен за RYzen 3-rd gen, а тоа е верзија 1.90. По флешувањето со оваа верзија проблемите исчезнаа. И на други корисници проблемите им ги снемало со флешување на оваа верзија. Сепак, јас во иднина би ја избегнал оваа матична плоча како избор за Ryzen 3rd gen, а воедно и MSI како бренд кој е познат по проблематичните BIOS-и.

  Ботом лајн, и на член од форумов (не ми текнува никнејмот), кој имаше проблем со B450 Tomahawk му изгоре процесорот токму со оваа матична плоча. Други два члена имаа исто така проблеми со истава матична и Ryzen 3rd gen, така да БЕГАЈТЕ од неа ако планирате да возите Ryzen 3000.
   
  Последна промена: 26 Септември 2019
  На NikacXMKD, -={K-O-R-U-N}=-, Rukfash и уште 36 други им се допаѓа ова.
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Стигна томахоко шо го порачав...сеа да не ја земам?
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,577
  13,816
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 4. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  како се вика тој биосот 1.90 на MSI страната?
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,577
  13,816
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 6. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,039
  564
  5 Јуни 2007
  Машко
  Мене ми изгоре. Ја би препорачал на секој да го прерипи Tomahawk-от со и за 1000 денари да си купат Аорус Про ко мене, еве го шиба нема гајле.
   
  Astro, Tenny, drifter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  276
  492
  3 Март 2015
  Машко
  Ти ја прифатија гаранцијата ?
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,039
  564
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да, првиот мат ми ја заменија плочата, вторпат ми дадоа друга плоча и ми го заменија изгорениот процесор. Проблемот е апла у цел свет, немаше простор за сумњи. Јавна тајна е дека плочата има проблем со тој процесор односно целата генерација.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дали и tomahawk max ги прави истите проблеми?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Шо биос возиш?
  иначе иста про со елит е освен некој мали разлики во лан и аудио така?
   
 11. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  276
  492
  3 Март 2015
  Машко
  Како што прочитав на нет,и таа имала проблем со боот и ред други работи.Така да ни преостанува да си бараме gigabyte elite или про.
   
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Матичната е добра за втора генерација на Процесори.

  Грешка на МСИ е што ја рекламираат како компатибилна. Ете некој објасна дека е до меморијата на Биосот.

  Добро си пиша гојдо, ако имате 3 генерација прескокнете го tomahawkot. Земете Gigabyte.
   
 13. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  aorus elite ili pro i zosto?
   
 14. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,039
  564
  5 Јуни 2007
  Машко
  За елит незнам, ама ПРО-то ме изнервира пошто нема пинови за кулер на целата десна страна на плочата, и сега кулерот од куќиштето напред неам кај да го вклчучам.
   
 15. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  138
  504
  9 Декември 2016
  Машко
  Да, и јас по претходно истражување по нет, на моево ново секирче одма му кладов верзија 1.90 (7C02v19), првенствено заради шо е специјално праен за фул поддршка на третата генерација Рајзени и никаде не прочитав некој да има проблем со оваа верзија на биос. Единствен недостаток е само упростениот интерфејс и губењето на шминката на уефи биосот со џиџани црвени графики змејој глупости, кои зафаќаат мн. место во и така малиот 16MB биос ром (Томахавк Макс има дупло 32MB биос ром), за сметка на графиката да можат инжинерите да додадат поддршка за поголем број на нови процесори, Рајзен 3 ген. во случајов.
  Остај шо моментално имам втора генерација Рајзенче 2600-ка. Нека си е спремна плочата за евентуална надоградба со трета генерација при прва прилика :)
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Не ми менва ако е вејке само то разлика.Ако ома вејке некоја разлика во биос, поддршка,VRM и сл
   
 17. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,039
  564
  5 Јуни 2007
  Машко
  Aorus Pro е подобра, има понов и подобар аудио чипсет, интелова мрежна за разлика од реалтек на елит-от, усб Ц има на про и повеќе усб 3.1 порти и оптички излез за аудио на back panel-от.
   
 18. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Како и да е ако сакаш мамбо џамбо звук ќе треба да апгрејдаш нова звучна. Ако не ѕи мрнува нешо иди на поевтино.
   
 19. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  783
  668
  27 Јуни 2012
  Само Gigabyte или евентуално може и ASRock или Asus. Но секогаш најпрво царот наречен Gigabyte. In Gigabyte we trust.
   
  На drifter и smole им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,577
  13,816
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Од мое искуство Гигашит не е нешто посјаен во праење БИОСи од МСИ.

  За мене број 1 e Asus, па неколку празни места па Asrock, па Gigabyte.
   
  На barneymk, Zippo, GGTT1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,415
  2,547
  9 Февруари 2011
  +1
  И не знам зашто воопшто ова би било предмет на дискусија.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Матичната е добра си рока 2700х без проблем
   
  На bobipp и CBB_6 им се допаѓа ова.
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  ОC или stock?
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,705
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  PBO on + процесорот изгледа е golden lottery winner 4.2 ghz На 1.35 mv
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  297
  140
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Знајш од прилика VRM температура?
   

Сподели

Вчитување...