1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од CHIMPANZEE, 11 Март 2012.

 1. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Имам голем проблем, имено се работи за тоа да во браузерите кога ќе отворам најчесто фејсбук, некоја апликација од zynga, ЧЕСТО ме редиректира на некоја порно страна или некоја трета, како да е изместен хостот.. Сабајле приметив дека самото ми постирало на фејсбук профилот некој bit.ly линк од некое порно.. Дали е ова некој гаден вирус, очајно ми треба помош, и ако може да се реши некако без да се форматира компјутерот.
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Си гледал порно од порано и сега компјутерот ти е заразен.
  Пробај да го исчистиш со некои алатки, инаку најдобра опција ти е формат.
   
 3. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Можеби има некоја опција но тешко не верувам дека ке го исчистиш до крај.Пробај full scan со антивирусот i Malwarebytes преврземи update, scan ако не бива ондак формат.Бар јас така би направил ти напомена дека форматот ти е последна опција која би ја избрал, но ако мораш ке изгубеш одредени податоци(мислам дека затоа нејкеш да форматираш).
   
 4. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Преземи Hitman Pro и скенирај со него. Успат дај еден лог од HijackThis.
   
 5. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Мислам дека проблемот е среден, го инсталирав ова Хименов стаив активација 30 дена и ми најде некои кукис на Хромот, по се изгледа се тие сајтови што ми ги редиректираше, некои од нив ги познав. Исчистив, ребутирав, пуштив пак да се пребара и сеа нема ништо. Ќе видиме како ќе се покаже. Направив и лог после бутирањето со HijackThis! Како и да е фала ви на сите посебно на ФУЗИ :)
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Баш ми е мило што успеа да го средиш.

  Што се однесува до логов, се`изгледа прилично чисто, со исклучок на
  O20 - AppInit_DLLs: C:\PROGRA~1\WI3C8A~1\Datamngr\datamngr.dll C:\PROGRA~1\WI3C8A~1\Datamngr\IEBHO.dll

  Целосно непотребно длл фаелче.

  Исто така фејсбук апдејтерот не ти е потребен т.е
  O4 - HKCU\..\Run: [Facebook Update] "C:\Users\Vojche\AppData\Local\Facebook\Update\FacebookUpdate.exe" /c /nocrashserver

  Друго, тулбарите претежно и не се баш корисни доколку ти лично немаш некоја корист од нив -- O3 - Toolbar: Searchqu Toolbar - {99079a25-328f-4bd4-be04-00955acaa0a7} - C:\PROGRA~1\WI3C8A~1\Datamngr\ToolBar\searchqudtx.dll ;

  O2 - BHO: Searchqu Toolbar - {99079a25-328f-4bd4-be04-00955acaa0a7} - C:\PROGRA~1\WI3C8A~1\Datamngr\ToolBar\searchqudtx.dll

  Другото е се` супер. Избриши ги овие, и по можност преземи comodo антивирус, и скенирај за некое заостанато малверче (истото и за горе спомнатото malwarebytes).

  Поздрав.
   
 7. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Мило ми е и мене што го реши проблемот, но со HijackThis не сум се сретнал досега.Да ми објасни некој малку повеке за ова ?
   
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Во кратки црти HijackThis е практичен скенер кој што дава детален извештај за тоа што содржи системот од типот на: извршни фајлови/длл/регистри/сервиси. Единствената разлика од HijackThis и AntiVirus е тоа што HT не го интересира дали фајлот е малициозен или е сигурносен или битен. Поради тоа скенирањата траат од 2 до 5 секунди. Од кога HTќе го изврши скенирањето, дава можност логот да биде експортиран како текстуален фајл.

  Втората намена му е рачното фиксирање на фајловите по избор на корисникот. Со други зборови, доколку корисникот увиде непотребен/малициозен податок во системот, со едноставно чекирање на лесен начин ќе го одстрани од системот.

  За појасно, практично сценарио:

  Воочувам дека компјутерот ми е инфициран. За да утврдам што е по конкретно проблемот, одам на http://free.antivirus.com/hijackthis/ , и преземам HijackThis и го скенирам компјутерот во рок од 10 секунди.

  Овде постојат две под сценарија:

  1. Имам безбедносно познавање/знам да користам гугл
  2. Компјутерски почетник/ не сум сретнат со HijackThis предходно.
  1* Ги чекирам фајловите по мое предзнаење и предхнодно искуство. Доколку нешто не ми е јасно, го копирам името на фајлот со се патеката и го постирам на гугл.
  2* Го постирам логот на www.it.com.mk/forum како што CHIMPANZEE го направи тоа. Чекам еден час, и ги извршувам предлозите од другите членови.
  Ако не се лажам, релативно сликовито ја пренесов намената што всушност претставува HijackThis. Не? :)
  Поздрав,
  Влатко
   
  На Steff_Maja, olikomerc, Ceco и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Нонстоп мис е појавуваат кукис за римuv na Hitmen, незнам што да праам пак се појави тоа пред малку...
   
 10. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Дали евентулно имаш некој toolbar/addon/plugin на прелистувачот? Доколку имаш, избриши се`, и рачно избриши историја/колачиња, и смени homepage.

  Следна процедура:

  1. Преземи CCleaner и COMODO AntiVirus и инсталирај го, но остави го деактивиран.
  2. Исклучи прелистувач, па скенирај со Hitman Pro
  3. Додека сеуште немаш отворено прeлистувач, скенирај детално со CCleaner и избриши се` непотребно.
  4, Активирај го COMODO-то, направи update и скенирај со него.
  5. Слободно уклучи си прелистувач
   
 11. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Ги испратив чекориве како што ми рече, не ми најде вируси нигде, да видиме сега дали ќе се среди...
   
Слични теми
 1. Freaker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,463
 2. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  3,712
 3. cyber_junkie
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,275
 4. Marko
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,113
 5. petar.bt
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,044
Вчитување...

Сподели

Вчитување...