1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем windows xp 64 bit

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Gelegazdata, 8 Април 2020.

1. Gelegazdata

Gelegazdata
    Intern

4
    0
    7 Април 2020
    Машко
    Здраво дечки. Имам едно проблем па ќе ве замолам ако може малце да ми помогнете. Значи најдов едно подтаро компјутерче hp кое имаше инсталирано виндовс 7 ама премногу ми кочеше затоа ја решив да инсталирам windows xp 32 bita преку усб и се испадна океј. Ама после ми текна да го инсталирам исто windows xp ама 64 bita и service pack 3.Симнав една верзија од интернет ја бутирав и се тргна океј али сега ништо не работи. Се уклучува али работи само експлорер. Не ми отвара никаква инсталација не можам ни програми ни драјвери да инсталирам. Ми го покажува ова подолу на сликата. Инаку мојот лаптоп подржува 64 бита. Цмд командата можам да ја отворам само преку сафе моде. Затоа ќе бе замолам некако да ми помогнете ова да го средам за да си го вратам стариот виндовс ама да можам да ги инсталирам потребните апликации за да бутирам усб или цеде. Молам за помош и фала многу. Исто ако може ми препорачате која верзија е најдобра и од кај да симнам. Позз IMG_20200408_002025.jpg

2. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Windows XP x64 никогаш реално не заживеа и не беше планиран за масовна употреба па така најголемиот број од производителите на драјвери никогаш и не се заангажираа да направат драјвери за XP x64, па и општо апликациска поддршка.

Јас би ти препорачал да се вратиш назад на x32 за да немаш проблеми. И така сега Windows XP е мртов па тешко и дека би нашол помош, а драјвери за 7-ка и Vista секако не би работеле на XP.

На borcep и xhktw им се допаѓа ова.
  3. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,227
    1,282
    2 Август 2009
    Воопшто не се замарај со XP x64, едноставно го нема нивото на поддршка кое го имаше х32. Никогаш нема се' да ти е функционално, без разлика дали е програм или драјвер.

Врати си се на х32 ако веќе настојуваш да го фураш лаптопот на XP.

Edit: ме претицал @Astro

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    За што го користиш лаптопот, онака за секојдневни работи како сурфање/офис/итн или за нешто специфично?

Пошто за секојдневни потреби многу попаметно би ти било да инсталираш некој полесен Линкус, гарантирано многу подобро корисничко искуство ќе имаш. За жал на ХР сега ни актуелен browser софтвер не можеш лесно да најдеш.

Инаку за ХР 64-битен, освен за меинстрим хардвер (од времето) тешко ќе најдеш драјвери. Непотребна главоболка.

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

1,006
    419
    17 Јуни 2008
    Ако компјутерот е спор на Windows 7, тогаш е нефункционален за сурфање на било кој ОС.
    А и за филмови, тешко да може да прикажува над 720p.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

6. Gelegazdata

Gelegazdata
    Intern

4
    0
    7 Април 2020
    Машко
    Па на 720 врти али највеќе сакам да ги играм фацебоок игрите на него, за офис и слично. Поголеми игри не. Иначе лаптопот е hp 635 2010 или 2011 има 1.3 ghz и рам 2 gb а графичка е амд 6000 и нешто, и вака фејзбукот и некои страни посебно ми кочат така да незнам кој би било најдобрп. Што мислите дали линуксот би ми помогнал за фекзбук бровсинг

7. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,227
    1,282
    2 Август 2009
    А која ти беше логиката позади инсталирање 64 битен оперативен систем на 2 гига рам? Понекогаш треба да се прочита пред да се направи нешто.

Да, ќе помогне линукс во твојава ситуација.

8. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ако му закачиш минимум 4Gb RAM и SSD тогаш ќе вози Windows 7 без проблем и ќе можеш да ги играш игрите во browser. Тој компјутер фабрички оди со Windows 7

На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Gelegazdata

Gelegazdata
    Intern

4
    0
    7 Април 2020
    Машко
    Иначе хп ми буди носталгија пошто првиот ми беше хп десктоп, а инаку имам друг пц малце посилен десктоп,али лаптопчево го добив и сакам да поднаучам малце и да го средам пошто ми е многу понарачен и има доста меморија лаптопчето шо го средавам имам 600 гига у нега, и дали би дошло до проблеми да ставам и линукс и хп на еден хард диск

Можеш ли да ми кажеш како и каде да видам за рам, и што е ссд

И процесор можам ли посилен да ставам

Па читав дека 64 го искористува рамот повеќе а кај мене лаптопчевп вика дека само 1.60 gb usable

Изменето од модератор: 8 Април 2020
  10. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    Кога одговараш на пост, сите 3 постови стави ги во еден, така практикуваме тука.

Инаку процесор посилен не верувам дека можеш да ставиш ама може да се провери, дури и да можеш не постои процесор кој би можел да го ставиш и да направи голема разлика.

Иначе ти треба ова:

Anhoch PC Market Online - SODIMM Notebook Memory Kingston 4GB CL11 DDR3 1600 MHz SR

и ти треба ова:

Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Western Digital WD Green 480GB SATA3 545MB/s

ССД можеш и помало да ставиш од 250Гб или 128Гб зависно од тоа какви ти се потребите. Тоа ќе го препороди компјутерот и Windows 7 ќе лета на него.

Нешто си читал ама не ти било јасно. 64 битен оперативен систем искористува само повеќе од 4Гб RAM.

Се е јасно зошто ти е спор лаптопот. Ако имаш сентименти према него, фукни 3000-5000 купи ги работите горе што ти ги пишав и ќе можеш Windows 7 па и Windows 10 да ги возиш без проблем.

11. Gelegazdata

Gelegazdata
    Intern

4
    0
    7 Април 2020
    Машко
    Добро пријатели ви благодарам, додека да ги земам овие ќе ставам 32 битен али овај ссд е надворешен хард диск така ли и дали рамот со ваша помош би можел да го сменам

12. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,227
    1,282
    2 Август 2009
    Не е надворешен, и двете работи што се спомнати се за внатре. Јас лично на твое место, со лимитирано знаење околу хардвер (колку што разбрав по твоите постови), не би се нафаќал сам да чепкам и отварам. Поготово лаптоп.

Најубаво купи ги деловите, и да ги однесеш некој да ти ги монтира, па успут да ти зачисти внатре од прашина, сигурно твојот лаптоп би бил благодарен за тоа. Не знам дали имаме таков мајстор на форумов, може некој друг ќе те посочи.

13. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    SSD не е надворешен диск, тој ќе го ставиш на местото на стариот хард диск, тој е замена за хард диск. РАМ исто така можеме да ти помогнеме ама не сега за време на карантин.

edit: xhktw ме претицал :)

14. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,227
    1,282
    2 Август 2009
    Драго ми беше за соработката :D

15. ARMac

ARMac
    Орган

6,459
    7,445
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не верувам дека игрите ти кочат (и виндовсот) само ради дискот и рамот. Можда дел е тоа, ама AMD E-350 е поспор процесор и од Celeron D.

На ниво е на Intel Atom D250 од оние Asus школските лаптопи. Имам еден таков со ссд во него, толку е спор процесорот што џабе е ССД-то, цело време е на 100% usage.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gokica

gokica
    Модератор

8,551
    10,646
    13 Јуни 2009
    Се согласувам. Исто и јас за овој лаптоп не би фрлал пари за апгрејд. Ставај Виндовс 7 или ХР 32 битен и вози дур мрда вака каков што е.

17. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    Со тој лаптоп ќе имаш тешкотии FB да отвориш а игри уште потешко.

18. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    И мене колега, да си жив и здрав ;)

@gokica SSD-то не му гине како ивестиција, а РАМ-от лесно се продава башка ефтин е. Затоа реков „ако се сентименти во прашање“ ондак и тоа како вреди да се проба.

Не не не не. Тој Атом е single core, Celeron D е Single core. Овој АМД процесор е dual core и е можеби дупло побрз од нив, ко че то знати, али битно не е како нив, бајаги помоќен е.

Последна промена: 8 Април 2020
  19. gokica

gokica
    Модератор

8,551
    10,646
    13 Јуни 2009
    Имам слично ќумбе дома. Нит ССД, нит РАМ му помогна. Прво земам пуканки па после го вклучувам. И тоа само во денови кога не сум нервозен.

Нек си седи раат дома човекот. И со малку повеќе трпение вака како што е сега ќе му брка работа колку толку. Само ОС да му потрефи и да не очекува чуда.

20. Goce gl

Goce gl
    Intern

22
    9
    3 Март 2019
    Машко
    Нема што да менува просто тоа е лаптоп од друго време само бадијела фрлени пари за надградба

21. ARMac

ARMac
    Орган

6,459
    7,445
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Атом N2600 мислев 2ц/4т овој процесор е тука некаде. Мнооогу послаб и од најефтиниот лаптоп со најефтиниот целерон моментално што се продава, а тие се ужасно спори.

Processor Comparison - Head 2 Head

Сподели

Вчитување...