1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем во врска со монитор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ljupco94, 22 Јули 2012.

 1. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Проблемот е следен : Кога го пуштам компјутерот со самото стартување на мониторот се појавува слика која после некоја секунда се губи, и повеќе не ми се појавува ништо на мониторот, се работи за моделот (Samsung SyncMaster 943nw) , ај некој од поискусните нека ми каже што би можело да биде проблемот и дали се исплати поправка на истиот.... Благодарам однапред :)
   
 2. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Сигурно ли е мониторот?
  Ако се разбираш од електроника вреди да пробаш да го поправаш, најчесто откажуваат електролитите.
  Ако не се разбираш, не верувам дека се исплаќа да поправаш стара 19-ка. Сепак прашај кај некој мајстор па сам ќе си решиш.
   
 3. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Па... пробав да не е графичката, ама не е со друг монитор си работи најнормално, значи не се исплати да го поправам ? најдобро нов да си купам...
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Дали ги користеше истите кабли со другиот монитор? дали го користеше истиот порт на картата?
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jimmyMK

  jimmyMK
  Gaining Experience

  144
  56
  20 Септември 2011
  Машко
  da ne otvaram druga tema, da prasav za eden monitor od drugarka mi...znaci acer e modelot od tie srebrenite 19inch lcd, problemot e sledniot go stavas na struja povrzan so kompjuter i od stand by ide na ON i pak na stand by celo vreme ciklus vrti a slika ne pokazuva.ne e do grafickata posto probav so drug monitor se si raboti perfektno.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Изгаси го од копче неколку пати- уклучи исклучи, и види дали ќе се смени нешто, ми изгледа како да се уклучил некој мод за stand by а мониторот е исправен, да не стискал другар ти некои копчиња или пак можеби чепкал во менито? расчепкајте се по дугмињата, и држете ги долго истите, може и да е некое скриено фабричко мени кое се активирало.

  Истото ми се случи мене на мониторот еднаш, ама не се сеќавам како го средив lol!
   
 7. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Да да истиот порт го користев...
   
 8. jimmyMK

  jimmyMK
  Gaining Experience

  144
  56
  20 Септември 2011
  Машко
  epa toa e toa ne funkcionira dugmeto za on off, mislam stegas na nego ama ne reagira monitorot. celo vreme stand by ON i taka vo nedogled :)
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  A кабелот?

  Запнете на другите копчиња упорно, ако нејќе обрати се кај SaleSK, ако е слободен можда ќе се нафати да го ѕирне....
   
 10. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  На кој мислиш кабел VGA или за напојување тој ?
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Двата, дали ги користеше истите на другиот монитор кога го проба?
   
 12. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Не ги користев истите од причина што на другиот компјутер си има кабли и истите ги поврзав од тој со сегашново куќиште каде што не сака мониторов, а зошто мислиш проблемот е до каблите ?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Да бидам искрен не мислам, ама секогаш кога пробуваш да дознаеш со каков проблем се соочуваш, се почнува од основата ;)

  Пример ако те зеза дискот, а сата кабелот не е сменет долго време, прво тоа се прави, барам јас на таа варијанта идам.

  Џабе да се мачиш со саати и да пробуваш се и сешто ако проблемот ти е нешто банално.
   
 14. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Ај ќе пробам утре, ќе ги сменам каблите и ќе напишам што сум направил...
   
 15. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  909
  238
  13 Јуни 2011
  ne se maci so kabli ili bilo sto... do monitorot e... jas go imav istiot problem...pregoren e panelot. mislam deka e od visokite temperaturi. vo poslednive 2-3 nedeli slusam na mnogu luge im se rasipaa na ist nacin monitorite.
  prasaj na servis sto cena ke ti baraat za popravka... mene mi vikaa 1500 do 2000 den :S... mislam deka ne se isplati za taa cena. pa si kupiv nov 22 inci full hd za 6500 den.
   
 16. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Да не претерам ама во 70-80% од случаите откажува делот за напојување на мониторот или делот за позадинско осветлување на екранот, најчесто суви кондензатори (проклетството на сета нова електроника) И како што кажа Spamlot најчесто е поисплатливо да купиш нов монитор кој ќе има многу подобра слика од стариот, отколку да го поправаш стариот. Освен ако не се работи за некој посебен, поскап монитор, или можеш сам или со помош на некој пријател, другар ентузијаст да менуваш кондензатори.
   
 17. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Пробај го следново: Вклучи го мониторот, намали брајтнес до крај, исклучи го мониторот. Остави го 2-3 мин. Вклучи го повторно и постепено зголемувај брајтнес да речеме во период од 2-3 секунди по еднаш стискај на плусот.
  Кажи дали воопшто добиваш слика подолго време од до сега.
   
  На psyside и Ljupco94 им се допаѓа ова.
 18. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Направив како што ми кажа и сега за сега работи на 60% Brightness, па ќе видиме до кога... Ти благодарам мн. :)
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Дали ова значи дека се работи за проблем со backlight-от, или напојувањето?
   
 20. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Зависи дали се губи сликата или се гаси мониторот. Ако се гаси е напајањето, ако се губи сликата е беклајтот.
  Во секој случај мислам дека е до сув кондензатор. За жал цената на делот е 10-15 денари но за рака може да ти побараат и по 1000-2000 денари. Ако се токажуваш од мониторот ништо не те кошта да го отвориш и барем визуелно да ги провериш кондензаторите. Па можеш и сам да пробаш да ги смениш.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  909
  238
  13 Јуни 2011
  zemi jaka svetilka... i sveti vo ekranot koga ke se iskluci slikata.... ako mozes da vidis nesto od slikata togas e pozadinskoto sveto(neonkite ili ekeltronikata sto gi kontrolira niv)
  ako e kontenzator gi znam tie se 5 kontenzatori i lesno e da se zamenat... gi menuvav kaj mene ama ne bese do niv... ako e kontenzator jas ke ti gi zamenam besplatno... vo posledno vreme site na forumot pomagaa nekomu pa ajde i jas da doprinesam :)
   
  На gligor и psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...