1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем во графичка или?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од virt_, 11 Јули 2013.

1. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Еј луге имам еден проблем со моево PC и сумњам во графичката можеби и некој од вас го имал истиот проблем ?

Вака, имам графичка NVIDIA GeForce 9500GT и кога и да вклучам некоја игра што бара гига или 2гб рам на почеток све убаво ни сецка ни ништо ке поиграм едно 5-10минути и одеднаш ке ми засецка така као да ми иде frame по frame да ти пукне мозок да те ѕаболат очи гледајки сето тоа трае највише до 3-4минути и пак све нормално и све така се додека не ти скисне и идеш QUIT.

Што мислите вие проблемот е во? И ако некој имал сличен проблем како го решил. Фала позз

2. xenon

xenon
    Guru

3,791
    9,423
    15 Јануари 2011
    Машко
    Таа графичка е за играње игри во 2д, шах, карти, солитер.

Лето е, загрева, смени и паста, стави и вентилатор до неа да ја лади и сл.

На Pyropwnage и virt_ им се допаѓа ова.
  3. Stefan23

Stefan23
    Intern

62
    35
    14 oктомври 2012
    Машко
    и кајмене така беше кога имав 9400гт
    играш и по 20-30 мин сецка ненормално ,а претходно се ок си работело
    коа видов дека графичкава качила 100 степени ОМФГ :D

така да ,како што кажа xenon
    температурата е

На virt_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Исто и кај мене порано ги играв истите игри без проблем, сега по 10минути ги играм :D Е фала, ке пробам со тоа белки ке се опраи :D

ЕДИТ : Забораив, еден другар ми кажа дека ми е до вентилаторот на графичката?

5. Aleksandar!

Aleksandar!
    Gaining Experience

533
    169
    29 Јули 2010
    Послушај го другарти , провери го вентилаторот , доколку ти е закочен пробај подмачкај го со машинско улје ,доколку и тоа не помогне нов не ти бега .... Поздрав !

6. Donis92_ng

Donis92_ng
    Intern

2
    2
    11 Јули 2013
    Машко
    можиш да и ставиш и поголем вентилатор, пример од с478 од процесор и онака има каде да го заштрафиш има голем убав ладник..

На Pyropwnage и virt_ им се допаѓа ова.
  7. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Прво што се тестира е за вируси, па после све друго.

Malwarebytes & Hitman Pro.

8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,703
    13,086
    2 Август 2012
    Машко
    1. Намали сетинзи во играта
    2. Обезбеди и добро ладење
    3. Погледни што ти кажа xenon - точно е
    4. Набави добра ATI карта (на старо ако немаш пари) и играј како човек
    5. Смени термална паста и на процесорот пошто овој може да прави throthling заради загревање

9. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Кога ќе го пуштам PCво, а да не е работено неколку часа, ко да сум запалил трактор во собата, тропа/бучи ко луд се додека не загреее, потоа го снема, а и го отворив перката на вентилаторот на графичката некако ми стои лабава ми шетка лево десно, до нејзе ќе е изглеа.

10. LifeBindeR

LifeBindeR
    Intern

107
    37
    29 Мај 2013
    Машко
    На еден другар 9500GT со пасивно ладење оде до 80C само со вклучен пребарувач. Среќа што не игра никакви игри па не му праве проблеми,ако сака може да си ја користи за да свари кафе ќе уклуче некоја игра и темп ќе оде над 100C :)

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Значи основите се чистење од прашина (воедно проверкана температури) и проверка за вируси, (не ми текна од одма за чистење прашина) после идеш со сите други можни тестови.

12. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Ахам, гледам во една тема си напишал за Аваст 8 + Мбам Про, авастот фри верзија или интернет секјурити да инсталирам и Мбам-ом ми треба лиценца или? Ај ако не ти е тешко прати ми ПМ со све што ми е потребно да не спамаме тука, и ке ѕаборавев температура да проверам со?

13. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Извини, ама во денешно време кога постои Гугл не смее да те мрзи да кликнеш пребарување.

Avast 8 накнадно, сега Hitman Pro & Malwarebytes - па дување од прашина проверка на температури па после све друго. Двата програма се free на Hitman pro активираш трајл од 30 дена, за да бришеш....додека Malwarebytes е тотално free, одселектирај enable pro trial период кога инсталираш Malwarebytes бтњ.

14. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Ахам океј, значи прво да инсталирам Hitman PRO trial i Malwarebytes PRO, да проверам па потоа да инсталирам Аваст 8. Ти благодарам

15. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Не, Malwarebytes Pro, обичната верзија! decline стисни кога ќе ти побара да пробаш про верзија трајл.

Одкако ќе ги инсталираш скенирај со Hitman pro, избриши - рестарт па скен со Malwarebytes - избриши рестарт - и тек после дување од прашина проверка на темпратури, и на крај инсталирај си Avast 8.

16. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Се тоа средив Hitman ми препозна 20 infected фајлови Malware 10. Само не го исчистив од прашина тоа утре ќе средам но ова ме загрижува, GPU Temp ми е 88 степени еееј. До вентилаторот ќе да е а? Слабо ладење т.е ич ?

ЕДИТ : Со ниедна игра уклучена ни ништо само Фајрфокс...
    ЕДИТ 2 : Со вклучување на Кантер-Страјк ете ја ми дојде до 93степени...

17. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Скенираше ли и со Malwarebytes?

Како и да е покрај инфекциите, ти имаш и проблем со температура...

Издувај го од прашина, прицврсти го кулерот на графичката и нанеси нова термална паста на истата, ако незнаеш прашај некој пријател да ти среди.

18. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Скенирав и со малвербајтс тој најде 10 фајлови ги избришав сеа ќе пробам да го издувам прицврстам и која паста по твоја препорака?

19. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Кои ти се достапни како избор?

20. virt_

virt_
    Intern

22
    1
    10 Јули 2013
    Машко
    Незнам, кои ги има кај нас во Македонија и колку пари се ?

21. psyside

psyside
    Rising Star

26,927
    27,637
    4 Септември 2008
    Ај вака, стави било каква, иди во Сет или било каде, и прашај ги која им е најквалитетна термапна паста, купи ја и среди работа, пред да ја нанесеш новата убаво одстрани ја старата со алхохол со што поголема вредност - чистина.

Најдобро би било 90% + да е, па нанеси ја новата.

Сподели

Вчитување...