• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Ubuntu со Intel 4500MHD

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Имам лаптоп кој има Intel 4500MHD графичка карта. Кога пробувам да подигнам Убунту live cd, почнува да се полни портокаловата лента и по некое време се појавува следнотоЗа тоа време CD-то продолжува да работи. По 30 секунди сликата станува бела, cd-то работи уште некое време и потоа престанува.

Дали некој го имал овој проблем и успеал некако да го реши?
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Не верувам да е до ГРАФИЧКАТА (иако не ја исклучувам таа можност).Едноставно според мене ,да пробаш со друго убунту лајв це де? (да не е нешто до цдто проблемот...)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не верувам да е до процесорот (иако не ја исклучувам таа можност).Едноставно според мене ,да пробаш со друго убунту лајв це де? (да не е нешто до цдто проблемот...)
Човекот горе пиша дека Intel 4500MHD е графичка, а не процесор. Инаку која верзија на Убунту е CD-то?
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
:eek:fftopic:
Човекот горе пиша дека Intel 4500MHD е графичка, а не процесор. Инаку која верзија на Убунту е CD-то?
Е да ,треба некој (јас...:ermm:) подобро да чита... се извињавам за згрешката... :ermm::ups:

п.с. напраив поправка горе... :LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Колега, проблемот како што најдовме е изгледа заради компиз, кога ќе си слободен пак дој на ИРЦ утре и директно кје пробуваме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сега за сега успеав да средам (со помош на Aleks) на 1024x768 со VESA driver на 16,4" монитор. Да не има некој најдено некое решение во меѓувреме?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Гарант Убунту нешто не подржува на лаптопот и не дава да се дигне или во превод некомпактибилност :ninja2:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Истиот проблем го имам со сите дистрибуции, а само со Ubuntu работи со VESA driver. :S
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
а исклучувањето на Compiz не помогна а?

има некои report-и за некомаптибилност на i4500 евентуално да се проба со најновиот xf86-video-intel 2.5.0 драјвер... али не би знаел каде да се најде ubuntu пакет .. а компјалирање може да е тешко.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Има многу форуми на кои е побарано помош и никаде не е решен како што треба. :)
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Дечки дали го реши некој проблемов??? Пошто и јас ја имам истата графичка и го имам истиот проблем :lut2:
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
па, ко што реков најновиот драјвер 2.5.0 *можеби* да помогне .. но со оглед дека зафатот е малце инволвиран.. шо знам.. да не сакате да поминете на Сподели Знаење па да пробаме. (мината сабота поминаа двајца дечки им го проработевме вајрлесот на лаптоп).

Има на страната десно мапа каде сега се одржува Сподели Знаење.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
па, ко што реков најновиот драјвер 2.5.0 *можеби* да помогне .. но со оглед дека зафатот е малце инволвиран.. шо знам.. да не сакате да поминете на Сподели Знаење па да пробаме. (мината сабота поминаа двајца дечки им го проработевме вајрлесот на лаптоп).

Има на страната десно мапа каде сега се одржува Сподели Знаење.
@gdamjan колку што можев да забележам се одржува некој собир на некои локации низ Скопје?? е сега ако е така јас не ќе можам да дојдам пошто сум од Охрид, но ако има некакво решение напиши еден пост овде.. позз и фала
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@gdamjan колку што можев да забележам се одржува некој собир на некои локации низ Скопје?? е сега ако е така јас не ќе можам да дојдам пошто сум од Охрид, но ако има некакво решение напиши еден пост овде.. позз и фала
Толку ли не е јасно напишано што е Сподели Знаење? :)

Да, Сподели Знаење се случува во Скопје. Секоја сабота. Слободно е секој да дојде, нема никакви услови. Местото е обележано на сајтот (или http://rdr.to/xe - google maps).

Ако дојде некој со 4500MHD и го решиме проблемот, ќе пишам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Конечно го решив проблемот бришејќи ги пакетите кои доаѓаат со Ubuntu и инсталирајќи поправени пакети. Сега се е супер, резолуцијата е 1600x900, работат 3D ефектите. Фала до Алекс кој цело време ми помагаше и ме одвраќаше од помислата за самоубиство :D.

Проблемот подобро разработан како и пакетите кои треба да се инсталираат може да се најдат тука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,691
Мислења
855,791
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно