• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

проблем SQL

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
правам нешто за логирање на страната меѓутоа сум почетник
одам спрема овај пример
http://www.phpeasystep.com/phptu/6.html
ја направив страната се како што треба
само што имам сега еден user и password
е сега сакам да направам според овај пример само да има регистрација
како можам да додавам user и passwordi во базата со регистрација
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Знам и мене еднаш така ми правеше кога се логирав преку мозила чисто(хаотично ама се снаоѓав) сакаше да влезе, ама кога пробував со xamp не сакаше да се логира, види врските како ти се со базата, и мислам дека базата треба посебно да ја ставиш на серверот
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Кој еrror ти го јавува?
Провери дали ти се точно внесени:
Код:
host="localhost"; // Host name 
username=""; // Mysql username 
password=""; // Mysql password 
db_name="test"; // Database name 
tbl_name="members"; // Table name
Друго мислам дека не би требало да ти прави проблем доколку ти е исто како примерот (мислам немаш додавано твој код плус).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Кој еrror ти го јавува?
Провери дали ти се точно внесени:
Код:
host="localhost"; // Host name 
username=""; // Mysql username 
password=""; // Mysql password 
db_name="test"; // Database name 
tbl_name="members"; // Table name
Друго мислам дека не би требало да ти прави проблем доколку ти е исто како примерот (мислам немаш додавано твој код плус).
до db_name="test"; // Database name ми беше работата
фала ви многу
jа направив страната се како што треба
само што имам сега еден user и password
е сега сакам да направам според овај пример само да има регистрација
како можам да додавам user и passwordi во базата со регистрација
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
POST:

$ime = $_POST['ime'];
$prezime = $_POST['prezime'];
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];
$email = $_POST['email'];

Query:

[hl=php]$query = "INSERT INTO members (ime, prezime, username, password, email)
VALUES ('$ime', '$prezime', '$username', '$password', '$email')";[/hl]
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно