1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем (sortа) со лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од mihovkris, 16 Јануари 2019.

 1. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Здраво дечки.

  Чисто онака ме интересира, пред да му бапнам реинсталација (пред месец ипол некаде е претходната) што може да биде проблем на сред работа да оди на Sleep?
  Ставен е на high performance, sleep е изгасено од сетинзи, исто и на Lid Close action е изгасено.
  Го вклучувам од Sleep, палам хром, палам јутјуб, го оставам минута - две и заминува сам на Sleep.
  Се случува еднаш - двапати и се е ок после.
  Фала.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,786
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немаш проблем, бил ненаспан, може деца мали има и јас сум таков ист некогаш... :D

  Да не има sleep копче некаде на тач или да не ти се сменети функциите на Ctrl / Fn? Да не стискаш сам? Да не имаш прашина во latch-овите па да прави некој контакт?
  Кој модел е тоа? Провери на интернет да не окинува некој switch, копче на тастатура или слично. На десктоп никогаш ми се нема случено такво нешто, а знаеш дека сум работел на иљадници компјутери.
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Asus K550JX. Две ипол години е стар, го чистам од прашина на 2 - 3 месеци.
  На тач и такви работи нема копче, Fn + F1 е стандардот и тоа е тоа, од секаде друго место е исклучен. Ептен ми е чудно шо праи вака, а неам идеја што може да му биде.
  ПС: Другар шо работи у Анхоч (немојте и тука дискусија за анхоч плс :D ) вели дека било common problem со Асус, мада не сум сретнал до сеа.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,573
  24 Јуни 2009
  Машко
  А сега после реинсталација дали истото го прави?
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,786
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Види разгуглај. Вака од нога на брзинка наоѓам за тој модел дека се буди од слип, никаде не наоѓам дека оди сам во слип.
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Не не, пред месец ипол направив и ова почна да се дешава од пред некој ден. Крај краева ако не најдам ништо, ќе бапнам реинсталација после и ќе видам дали е иста песна.
  Ќе проверам и тоа. Фала ви.
   
 7. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Земи го со резерва тврдењето дека ова е common problem на Асус. Ако си сигурен дека не притискаш некој шорткат што го тера да оди во слип мод, пробај со реинсталација, можно е да имаш оштетен систем или пак некој вирус. Дали батеријата ти е во добра состојба?
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,694
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Каква е батеријата? Ако е расипана и покажува 5%/plugged in - not charging тогаш иде во sleep автоматски без разлика дали е уклучен (барем Dell тоа го прават).

  Во power management во контрол панел имаш опции да го тргнеш ова.

  [​IMG]

  Друга можност е проблем со магнетите. Тие доле што се лево и десно од тастатурата. Обично ако приближиш друг магнет се активира lid closed и оди во Sleep автоматски

  И ова можеш да го исклучиш во Power Option стави close lid - do nothing.
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Без батерија е, извадена е, 24/7 на полнач. Не е изгасен, кога одам на работа го ставам на слип само.
  Не притискам шорткат, така да го оставам оди на слип еднаш - двапати и тоа е тоа.
  Пишав во првиот пост дека close lid ми е исклучено. Батеријата е извадена веќе подолго време од лаптопот.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,694
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Иако нема батерија направи го тоа како на сликата. Ти иде во sleep баш дека нема батерија. Стави наместо sleep/hibernate - do nothing.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Важи, ќе пробам, фала. Никогаш немаше да ми текне тоа :D
   
 12. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Дали го прави после формат пак? Тоа праша член погоре, мислам дека е добра точка од некаде да се тргне.
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Ќе пишам уште еднаш. Го форматирав пред месец ипол некаде, а ова го прави пред некој ден.
  Формат ќе правам попосле малце и ќе видам дали ќе го има истиот проблем.
   
 14. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Преинсталиран лаптопот, ќе видиме како ќе се одвива. Фала ви дечки.
   
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,634
  1,242
  2 Јануари 2012

Сподели

Вчитување...