• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со звук WIN10

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mr.Scarface

Intern
3 август 2016
2
1
Здраво,
Имам проблем со звук, поточно откако ќе го исклучам компјутерот на наредниот startup немам воопшто звук а звучниците ми ги наоѓа. Имам пробано со различни драјвери од Realtek и драјверите од самиот Windows. Ова е само кога користам звучници или слушалки, HDMI звучникот од мониторот работи без проблем. Имам ASROCK B450M HDV матична. Дали некој знае како да го решам проблемов.


Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,492
3,581
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Оди во Sound Control Panel и види да не имаш некој друг уред сетиран како Default Device.

Screenshot 2020-11-24 134742.png

Screenshot 2020-11-24 134827.png
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Mr.Scarface

Intern
3 август 2016
2
1

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
Здраво,
Имам проблем со звук, поточно откако ќе го исклучам компјутерот на наредниот startup немам воопшто звук а звучниците ми ги наоѓа. Имам пробано со различни драјвери од Realtek и драјверите од самиот Windows. Ова е само кога користам звучници или слушалки, HDMI звучникот од мониторот работи без проблем. Имам ASROCK B450M HDV матична. Дали некој знае како да го решам проблемов.


Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
Реинсталирај драјвери.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Види во device manager дали имаш nahimic, удри му disable

never give up
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,054
1,634
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
провери со понов bios , drivers , дали ти правеше update spam os10 , пробај ги звучките на друг компјутер кај комшика некоја ;) , види избриши ги драјверите и после очисти ги и во registry , види дали во device manager го пријавува уредот како што треба , доле кај саатчето види кој уред во моментот го користиш чим имаш повеќе...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,343
8,368
Скопје
Реинсталирај ОС и не пробувај различни драјвери туку остај го сам да најдит или само последниот клај го.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,787
Членови
28,656
Најнов член
viddo
На врв Дно