• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со звучната картичка

Статус
Затворена за нови мислења.

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Јас имам Sigma Tel звучна картичка. Пред неколку дена го преинсталирав виндовсот и неможам да пуштам музика. Ги инсталирав драјверите и пак нејќе. Во Device Manager пишува вака Тhis device cannot start. (Code 10). Дај кажете како да ја поправам звучната картичка.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Проблеми со звучната ако работела пред тоа може да бидат како прво не соодветни или хкарт драјвери дури и да ги имаш оргинал. Второ тој winodws има проблем со таа звучна карта и неможе да се инсталира драјверот. Трето си инсталирал некоја програма што ја блокира или чепкала во регистрите за инсталација на звучната карта. Може би си инсталирал погрешни драјвери. Кажи ми ова ти е прв пат да го форматираш комјутерот па неможеш да ја инсталираш или веќе пред тоа си го форматирал и добро фунционирало се.
Види ја звучната карта со advisor и според верзијата инсталирај или најди драјвери.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Доколку си сигурен дека драјверите се тие и се е добро тогаш друго решение е да одиш во control panel/Users и да го исклучиш user account control. После повторно да пробаш и да ги преинсталираш драјверите, ако и ова не помогне тогаш на мајстор.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Како што кажа reng, ти требаат правилни driver-и..

Ако не си сигурен за типот на звучната, ти препорачувам PC Wizard 2008, потоа driver-от можеш да го побараш на официјалната страница на произведувачот. Тоа ти е најдобро решение :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Друга работа што треба да се осигураш е дека се ти е поврзано во ред и дека пуштен ти е гласот во компјутерот, друго би ти препорачал да ги разгледаш форумите за твојот тип на карта, бидејќи не ни ја пиша верзијата за да најдеме може нешто.
Ако го остави windows сам да ги инсталира ништо нема да направи исто ќе го врати назад пак.
Убаво е да пробаш други драјвери доколку ги најдеш на интернет. Драјверите се некако осетлива работа, веројатно ги инсталираш со опцијата recommended, ако не пробај со тоа. Може има можност да ја користиш, пак но сигурно е некоја шкарт звучна картичка имаш за 500 ден. нова.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Драјверите ги инсталирав од оргинално цд.

Не реков дека не си ги, можно е сепак да се утне бидејќи на оригиналното CD обично има и некои други драјвери за различен тип на картичка.

Ист проблем имав вчера, 95% сум сигурен дека тоа што го напишав во претходниот пост ќе ти заврши работа :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во Device Manager пишува вака Тhis device cannot start. (Code 10).

Проблемот е јасен, деинсталирај ги драјверите што ги имаш моментално и инсталирај ги вистинските што се стриктно за твојата звучна картичка.
 

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Фала го средив проблемот. Ги деинсталирав старите драјвери и скинав нови од интернет. Сега звучната ми работи супер. Уште еднаш благодарам за помошта.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.219
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно