• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со звучна по инсталација на Windows

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Мора да имаш инсталационо ЦД за секој хардвер на твојот компјутер (матична плоча, графичка картица, звучна картица, мрежна картица, модем, монитор.... и сл.) Евентуално ако имаш интегрирани компоненти на матичната плоча тогаш за нив нема посебно ЦД, туку драјверите ги има на ЦД-то од матичната плоча.
Ако не ги имаш овие инсталациони ЦД-а, тогаш треба да ги побараш од дилерот од кај што си го купил компјутерот, или евентуално си ги заборавил кај сервисерот што ти го инсталирал Windows.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Кога купиш компјутер минимално ти даваат драјвери за графичката и матичната. Драјверите за звукот најчесто се наогаат на цд-то од матичната. Ако немаш цд, а го знаеш моделот и марката на матичната тогаш побарај на интернет има бесплатни драјвери за се.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Abe arjan za sekoja zvucna karticka ima poseben drajver, a odgovorot e ne, go nema vo prodavnici!
EDIT= Dokolku ne se razbiras u kompjuteri ne treba da si go formatiras kompjuterot sam tokmu poradi ovie pricini!:ermm:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@arjan :isplashen:
Не. Драјверите можеш да ги најдеш на интернет. Види го моделот на твојата звучна картица и побарај драјвери за истата на интернет.
Ќе одиш на google.com па во полето за пребарување ќе напишеш: download drivers for "xxxxxx". Наместо "xxxxxx" ќе го напишеш моделот на твојата звучна картица. Ќе ти се отворат повеќе сајтови, а на тебе останува да одбериш од која ќе ги спуштиш драјверите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,398
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно