• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со зуење на 19" Wide LCD монитор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Имам малку чуден проблем, па би сакал да ве прашам за мислење. Купив прошлата недела нов монитор Acer P193W TFT 19" wide монитор, со cristallbright екран, супер дизајн итн. супер изгледа и слика и све, арно ама од позадината кај што е електрониката се слуша некое зуење што ужасно ме нервира, посебно кога сурфам или куцкам некој документ. Прашањето ми е дали некој друг што има 19" wide монитор има приметено нешто слично? Ако не да го носам у сервис.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Да видеш кабелот за напон, можеби нема убава конекција, истото и кај мене се случува кога ќе го изместам кабелот за напојување
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Да видеш кабелот за напон, можеби нема убава конекција, истото и кај мене се случува кога ќе го изместам кабелот за напојување
Пробав да го прештекам кабелот и во друг штекер, плус го размрдав конекторот што влегува во самиот монитор. Иначе пробав и да менувам refresh rate од 60 на 59Hz на 1440x900, па и други резолуции, ама пак се слуша непријатниот звук. Исто така звукот се слуша и кога е само упален мониторот а не и pc-to.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Mesto da ne prasuvas nas najbolje bi ti bilo da go odneses vo servis od kaj sto si go kupil ..... i ako treba da im go lupnes od glava:)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Да, да. Најарно е у сервис да си го носиш, башка, штом си го купил прошлата недела значи уште ти е под гаранција и ќе го поправат за џабе или ако не се прави би требало да ти дадат нов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Ко шо гледам изглеа нема друго чаре, ама све осеќам дека ќе ме прават будала во сервисот, демек така треба да се слуша, т.е дека е нормално да зуи гласно ко лампаш некој стар :plachko2:
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,055
724
bidi uporen vo servisot da ti go napravat pod itno,ako te osetat mek ,ke te e.avaat kako sto sakat.:lut2:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
bidi uporen vo servisot da ti go napravat pod itno,ako te osetat mek ,ke te e.avaat kako sto sakat.:lut2:
Така е. Што ги матиш тие што зборат. Мониторот ти е нов и треба да е исправен. Затоа е и гаранцијата. Мора да ти го попрзават или заменат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Дечки, фала за одговорите, дефинитивно ќе го однесам во сервис да видат што е работата, да не правам нешто на своја рака па да не ми важи гаранцијата после.
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Може и да е нормално зашто кај 90 % од уредите шо имаат ТФТ или ЛЦД панел има компоненти кои функционираат на висок напон и тие ги произведуваат тие пиштења и зуења само шо кај некои монитори се слуша а кај некои не. Пример за тоа ти е најголем број на Motorola мобилни - кога свети светлото испуштаат некои чудни звуци... Најубаво се приметува на V3i. Отвори го и стаи го до уво делот со тастатурата и ќе видиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Може и да е нормално зашто кај 90 % од уредите шо имаат ТФТ или ЛЦД панел има компоненти кои функционираат на висок напон и тие ги произведуваат тие пиштења и зуења само шо кај некои монитори се слуша а кај некои не.
Баш заради тоа ми е и прашањето. Ова ми е прв 19" wide LCD монитор, па не сум сигурен дали е тоа нормално. Инаку на HP L1706 17" монитор што го користам на работа, има нешто сличен звук но доста потивок.

Стариот мој ЛЦД се напојуваше од адаптер 9в, и
му зуеше адаптерот. Новиов се напојува директ од 240в и не зуи воопшто. Обично адаптери и напајања зујат така кога нешто не им е по ќеф.
Епа и мојов монитор се напојува директно на 220V, т.е кабелот за напојување влегува директно во мониторот без никаков адаптер :zbunet3:
 
23 јули 2007
338
8
Не чекај туку трк на мајстор, можно е да нема добар контакт некоја жица внатре во мониторот па кога е под напон се слуша зуење.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,055
724
ako nema dobar kontakt ke ima iskrenje i ke mirisa na izgoren kabel....
ne e toa
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Ви кажав што е. Нормално е али не ако зуењето е погласно од самото куќише. Тоа е поради склопот за осветлување на самиот панел којшто работи на висок напон и ствара зуење или пиштење.
 

misovski

Intern
3 мај 2007
59
0
зуењето излегува од самиот трансформатор на мониторот. со тек на време може да изгоре. носи го на сервис.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно