1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со затемнување на дисплејот на декстоп

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од artweb, 15 ноември 2019.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,242
  570
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво на сите.

  Од време на време ми се затемнува дисплајот на мониторот и веднаш пак се уклучува.
  Некогаш тоа се случува поратко, некогаш многу често.

  Сменив два VGA кабли исто прави, со истите кабли го приклучив мониторот на лаптоп и нема проблем, не се затемнува.

  Го преинсталирав/форматирав ПЦ-то, апдејтував драјвери на графичката, биос апдејтував, враќав на фактори сеттингс и нема разлика, се затемнува екранот.

  Графичката е интерл онборд.

  Кон на видеото се гледа како се затемнува дисплејот.
  VID_20191115_103040 - Streamable

  Дали има некој идеја што може да биде проблемот?

  Фала многу.
   
 2. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,130
  588
  2 ноември 2012
  Пробај друг монитор во случај да е до плочата би требало да го дава истиот проблем
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,369
  3,694
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Pozadinskoto osvetluvanje e pri kraj. Ali bi sovetuval barem da staves nekoja graficka na ploca. Za da ne bide barem na onboard.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,242
  570
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На лап топ го уклучув мониторот и не се затепмнува.
  Ако е позадинското светло на лаптоп би требало исто да се понаша или не мора да значи?
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,369
  3,694
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не мора да значи дека е сигурно до позадинското светло , али за да се отргне таа веројатност најјдобро е да пробаш со графичка на плоча да ставеш доколу имаш случајно некоја.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Пробај да реинсталираш уште еднаш без да апдејтуваш драјвери туку остај го самиот Windows да си најде тоа шо му треба.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,242
  570
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Откако го преинсталирав/форматирав со драјверите од Windows-от е, не сум инсталирал други драјвери.
   
 8. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  125
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Пробај со друг напонски кабел
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,242
  570
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Пробано е со друг напонски кабел нема разлика.
  Напојувањето ми е доста слабо 200W, мада со истото напојување работеше долго време без проблеми.
   
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,694
  7,024
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Сега се кажа :D јас ќе речев дека плочата има дефект со хотплаг на видео излезите, меѓутоа и за тоа не сум сигурен после изјавава. Ајде стави друго напојување не си играј.
   
  На Pane24 и artweb им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...