1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со XPERIA X8

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од alumen :), 20 Април 2012.

 1. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Здраво, денеска се обидов да инсталирам друг ром и ми се случи следново.
  Се нормално работев, но не се подигаше ромов ми се има ова случено неколку пати но успевав да го вратам телефонов но сега неможам. Со Sony PC Companion ми вика дека серверот не е достапен (може и PC Companion-ов да не работи како што треба зш имам Win8). Пробувам со FlashTool но и со него ништо, може и не го работам како што треба зш сум прв пат го работам.
  Ќе ги замолам поискусните за помош [​IMG]
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  Смени Windows и тогаш флешувај.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 3. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  И јас на то се мислев ама..
  Ќе пишам шо сум направил :)
   
 4. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  172
  188
  24 Јануари 2010
  Машко
  Пробај ја оваа постапка доколку неќе пробај со SEUS(Sony eriiscon update service).

  2) run PC Companion [select software section]
  3) connect mini usb to phone
  4) hold back button of phone and connect usb to PC
  5) PC Companion will detect Xperia X8 in recovery mode
  6) PC Companion will re-install official Android Eclair 2.1.1 on your phone
  7) format SD card using Xperia X8 smartphone

  Troubleshooting:
  1) PC Companion does not detect Xperia X8 smartphone when usb connected
  a) check USB cable
  b) check USB drivers for Xperia X8 is properly installed
  c) check Xperia X8 has at least 50% battery life
   
 5. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Ти благодарам на помошта, денеска пробав на 3 компјутери и едвај на 3-от успеав. Проблемот беше тоа што 8-цава не го инсталираше драјверот за во Flash (знаете она кога го држите back дугмето).
  Поздрав
   
 6. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  До толку ли сеуште не ви е јасно дека Windows 8 НЕ Е сеуште за употреба ?
   
 7. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Јасно ми е, и ми беше кога го ставав, не е ни бета верзија..
  Сакав да го испробам само, после ставам 7ца ;)
   
 8. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  Ај хелппп: ( ставив некој лош ром и сеа неможам да го пуштам телефонот стигнува до Sony Ericsson и се укочува таму... чаре? :mad:
   
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  ^ го brick-на а? Внимателно читај Requirements и како се инсталира.

  Можеш да влезеш во рекавери? ако не, симни SEUS и следи упатсва ќе го вратиш на дифолт 2.1

  А доколку можеш флешуј со друг ром.
   
 10. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  тоа е проблемот неможам ништо да отворам ... сеус? само дали ке можам да го конектирам :(
   
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  кулирај, ти викам симни SEUS и следи упатсвата :)
  зошто да не би можел? не ти треба да ти биде упален телефонот, напротив.
   
 12. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  тргна ваљда ке го биде :) е сеа уште ром некој добар да предложи и се ке биде топ :)
   
 13. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Немој да се мислиш, Тоа ти било жестока грешка заради тоа што W8 има подлабоки заштитни мерки од W7 без разлика дали го имаш или немаш исклучено UAC.
  За навистина да го исклучиш треба малку подлабоко да копаш по gpedit конзолата. BTW, W8 не дозволува ништо да правиш настрана од твојот кориснички фолдер.
   
 16. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Ова веќе е старо :) Но сепак благодарам.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Не сум видел датумот...
  Го оправи ли?
   
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Како е со батерија, слободен рам?
   
 19. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Батеријата држи како и на секој, 1-2 дена 3макс (ако не го чепкаш). Користам такс килер, и ги гасам апликациите многу често, и не кочи. :)

  Ехеее, :)
  Мислам дека кога го вратив на Windows 7 се среди :) Благодарам
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...