• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Xiaomi Mi AX1800 Wifi 6 Router

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Здраво,
Денес земав ваков рутер и имам еден проблем, па може некој се има сретнато со нешто слично.
Рутерот го сетирам и се си е ОК иницијално. Штом е сетиран рутерот, не ја гледам 2.4Г мрежата, туку само 5Г.
Телефоните и компјутерите ги поврзав на 5Г мрежата и се си е ок, ама прочистувачот на воздух не подржува 5Г, па мора да користам 2.4Г но не ја наоѓа таа мрежа.
2.4Г мрежата не ја наоѓа ни на компјутерите/телефоните а во сетинзите на рутерот пишува дека се е ОК.
Имам телеком оптика со Хуавеи рутер кој е поврзан со лан кабел со новиот Xiaomi WIFI 6 рутер - си работи преку DHCP.
Некој да се има сретнато со нешто слично? Пробав restart, factory reset, Wifi 5 Compability mode, ама не работи ништо од тоа.
Ви благодарам однапред
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
592
672
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Повери на кој канал емитува. Многу уреди не препознаваат висок канал. Стави некоја пониска бројка ако е 10+.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Пробав на повеќе канали, и на ниски и високи. Не ја дава мрежата 2.4 на никој уред
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,088
2,392
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тоа ќе да е. По дифолт се споеми во една. Самиот уред бира на која ке се врзе.
Ама па тогаш, тие прочистувачите ќе ја гледаат 2.4 мрежата, а како што кажа ОП, не ја гледаат. Не ќе да е тоа...
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Пробај флешни постар/понов firmware. Или пробај стави ги со исто име т.е. да бидат една мрежа наместо посебно.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Дан е скриена мрежата (баг) по некоја случајност? Проба да влезиш преку рачно внесени параметри? Може да се направи disable на WiFi-то од рутерот на Телеком?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Дан е скриена мрежата (баг) по некоја случајност? Проба да влезиш преку рачно внесени параметри? Може да се направи disable на WiFi-то од рутерот на Телеком?
Го пробав и ова, рачно внесено името на мрежата не помага - не конектира. Исто така го изгасив WIFI-to од рутерот на Телеком и пак не ја наоѓа.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
442
delicon.mk
Го пробав и ова, рачно внесено името на мрежата не помага - не конектира. Исто така го изгасив WIFI-to од рутерот на Телеком и пак не ја наоѓа.
Прати некој скриншот да видиме како ти се подесени.
Ако се гледа пасвордот скриј го некако.
Вака на слепо само може да погодуваме.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,088
2,392
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Врати го на сервис ако ти е под гаранција. Ако не:
Инсталирај wifi analyzer на телефонот и види дали има нешто на 2.4 кај тебе. Ако нема, ќе мора да го отвориш да видиш дали антената е закачена (можно е да се откопчала). Пробај уште еден флеш направи со официјален фирмвер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Врати го на сервис ако ти е под гаранција. Ако не:
Инсталирај wifi analyzer на телефонот и види дали има нешто на 2.4 кај тебе. Ако нема, ќе мора да го отвориш да видиш дали антената е закачена (можно е да се откопчала). Пробај уште еден флеш направи со официјален фирмвер.
Под гаранција е да, ќе видам со тие.
Исклучен ти е Smart connect, така?
Да, исклучен е
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
А дали Huawei-то е во bridge mode или функционираат двата рутери паралелно? Исто така, на која верзија на софтверот си? Мислам дека ако не ти се средува со софтверски апдејт дека станува збор за хардверски проблем и треба да си земеш нов
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,112
5,600
Мелмак
Јас го купив рутеров пред некоја недела од анхоч и топ е и брз. Коа го кобектирав на тој од тихоум по дифолт беше смарт конект комбинирањето на мрежи исклучено и по дифолт има две мрежи активни едната со наставак 5г. И двете работат ко шо би се очекувало. Провери со неколку мобилни телњфони ако не ја гледаш 2г мрежата никаде веројатно е хардверски дефект.

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
 
27 февруари 2021
1
0
Можеби моето прашање не е за овде, извинете, не знам каде да го поставам. Дали некој знае како да ја поврзам климата hisense 3.5 со wi fi? Некое видео или објаснување би било добро. Ви благодарам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,154
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно