Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Xiaomi 12T Pro или со мрежа/СИМ?

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.014
1.703
Скопје
Дечки, имам еден проблем од пред 5-6 ден со 12T Pro.
Или со мрежата, мада не верувам.

Често станувам недостапен при обид да ме бараат и им се вклучува мејли.
Откако ќе ме информираат дека сум недостапен (преку Месинџер, Вибер...) и ако вклучам mobile data (претежно сум на WIFI во текот на денот) и секогаш стои на H+ или немам воопшто интернет.
Неќна дури стоеше и на G (GPRS). Не можам ни СМС пораки да примам во тој период.

Со рестарт на телефонот се средува т.е доаѓа 4G/4G+. Потоа ми доаѓа и порака за пропуштени повици.

Од она што направив:
 • сменив СИМ картица во салон (старата ми беше од 2019-та), проблемот продолжи
 • исклучив VoLTE
 • од апликации немам инсталирано ништо ново, ниту има некој нов апдејт за Андроидот/MIUI
 • APN-от си е во ред
Нешто посликовито:

- Кога сум недостаpeн (H+)

MCcXHY2.jpg


- После рестарт на телефонот (4G+)

eq7H8f9.jpg


- Повторно сум недостапен, овојпат имам само GPRS

EEQ2Asc.jpg


- Повторно сум недостапен, овој пат немам никаков интернет (со вклучено Mobile data)

vKXLDym.jpg


PVjfEyt.jpg


- Проблемот среден после рестарт на телефонот

NMDto2k.jpg


- Eве нешто од подесувања

5qaJIR3.jpgWsZqdKA.jpg


VTli4sg.jpg


- СМС со пропуштени повици, откако ќе добијам 4G (после рестарт на телeфонот)

PyPrdDe.jpg


Немам повеќе идеја што може да е, во понеделник ќе видам и со операторот, барем да проверат по времето што се случувало (имам и IP адреси од тие моменти, онаму каде има добиено IP).
Се повеќе ме влече дека телефонов има проблем со антената, но не знам зошто би се средувало после софтверски рестарт. Додуша, сега кога го пишувам постов ми текна дека вчера му требаше 2 рестарта по ред за да фати интернет.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Ако има проблем со антената тогаш рестарт не би требало да го реши проблемот, макар ни привремено.
Јас го имам истиот телефон и никогаш не сум имал ваков проблем, во секој момент работел исправно. Ако сакаш да проверам некое подесување и да ти пратам пиши ми.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
392
282
Јас имав сличен проблем, на друг телефон..
Се пробав, на крајот factory reset, ја оправи работата..
 
18 септември 2020
446
341
Македонија
Дечки, имам еден проблем од пред 5-6 ден со 12T Pro.
Или со мрежата, мада не верувам.

Често станувам недостапен при обид да ме бараат и им се вклучува мејли.
Откако ќе ме информираат дека сум недостапен (преку Месинџер, Вибер...) и ако вклучам mobile data (претежно сум на WIFI во текот на денот) и секогаш стои на H+ или немам воопшто интернет.
Неќна дури стоеше и на G (GPRS). Не можам ни СМС пораки да примам во тој период.

Со рестарт на телефонот се средува т.е доаѓа 4G/4G+. Потоа ми доаѓа и порака за пропуштени повици.

Од она што направив:
 • сменив СИМ картица во салон (старата ми беше од 2019-та), проблемот продолжи
 • исклучив VoLTE
 • од апликации немам инсталирано ништо ново, ниту има некој нов апдејт за Андроидот/MIUI
 • APN-от си е во ред
Нешто посликовито:

- Кога сум недостаpeн (H+)

MCcXHY2.jpg


- После рестарт на телефонот (4G+)

eq7H8f9.jpg


- Повторно сум недостапен, овојпат имам само GPRS

EEQ2Asc.jpg


- Повторно сум недостапен, овој пат немам никаков интернет (со вклучено Mobile data)

vKXLDym.jpg


PVjfEyt.jpg


- Проблемот среден после рестарт на телефонот

NMDto2k.jpg


- Eве нешто од подесувања

5qaJIR3.jpgWsZqdKA.jpg


VTli4sg.jpg


- СМС со пропуштени повици, откако ќе добијам 4G (после рестарт на телeфонот)

PyPrdDe.jpg


Немам повеќе идеја што може да е, во понеделник ќе видам и со операторот, барем да проверат по времето што се случувало (имам и IP адреси од тие моменти, онаму каде има добиено IP).
Се повеќе ме влече дека телефонов има проблем со антената, но не знам зошто би се средувало после софтверски рестарт. Додуша, сега кога го пишувам постов ми текна дека вчера му требаше 2 рестарта по ред за да фати интернет.
VoLTE да ти биди нон - стоп вклучено, појди во телеком да ти ја сменат картичката, оти таа ти прави проблем. За околу интернетот за нон - стоп да имаш треба да ти биди телефонот да ти биди поврзан на 4G/4G+, бидејќи кај шиаоми на Н+ нема интернет салам или ќе фати или не.
Друга работа, направи factory reset и види што можиш да напрајш. Ама те советувам да појдиш до т-мобиле и да ти ја сменат сим картичката, оти проблемот може да се оддовлекува.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
како што посочија - направи фактори рисет и провери дали ќе се оправи, друга опција да позајмиш на 30мин картичка од пријател на друг оператор и да тестираш дали ќе се понаша исто - со што може и оваа картичка да ја пробаш на друг телефон..

Имав сличен проблем со Телеком сетинзи на ајфон но картичката работеше ок на 1+
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
419
555
Сменета му е картичката, убаво си пишал.
И јас мислам, да купиш една припејд картица на а1, и да тестираш дали е исто.
Ако да, дефинитивно со телефонот е.
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
140
51
како што посочија - направи фактори рисет и провери дали ќе се оправи, друга опција да позајмиш на 30мин картичка од пријател на друг оператор и да тестираш дали ќе се понаша исто - со што може и оваа картичка да ја пробаш на друг телефон..

Имав сличен проблем со Телеком сетинзи на ајфон но картичката работеше ок на 1+
Можеш да ми пишеш во инбокс што направи со сетинзите и јас не сум задоволен со интернетот од телеком, но веќе многу долг период неможат да решат
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
се префрлив на 1+ (оваа беше пред 6 години, не успеав да најдам решение, фактори рисет, повици со супорт на телеком етц..)
Можеш да ми пишеш во инбокс што направи со сетинзите и јас не сум задоволен со интернетот од телеком, но веќе многу долг период неможат да решат

Испратено од HD1913 преку IT.mk форум апликација
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.014
1.703
Скопје
СИМ картичката ја зедов пред некој ден од салон.
Слично се однесуваше телефонов и со старата СИМ картичка, сѐ почна одеднаш, пред една недела.

Телефонов има и eSIM, може и тоа да го пробам.
Исто така, имам и сосем друг број на Телеком (но не го користам, СИМ картичката ми стои во фиока), а телефонов е dual-sim. Можам да ја пробам и таа линија/тој број/СИМ како ќе работи на телефонов.

Ќе размислам за фактори ресет, имам премногу подесувања интерно по апликацииве (службени потреби), многу ми е напорно кога менувам телефон.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
392
282
СИМ картичката ја зедов пред некој ден од салон.
Слично се однесуваше телефонов и со старата СИМ картичка, сѐ почна одеднаш, пред една недела.

Телефонов има и eSIM, може и тоа да го пробам.
Исто така, имам и сосем друг број на Телеком (но не го користам, СИМ картичката ми стои во фиока), а телефонов е dual-sim. Можам да ја пробам и таа линија/тој број/СИМ како ќе работи на телефонов.

Ќе размислам за фактори ресет, имам премногу подесувања интерно по апликацииве (службени потреби), многу ми е напорно кога менувам телефон.
Скоро се што е од шаоми на пазарот кај нас е дуал сум :) плус е-сим на поновите.
И верувај пак ке те заебава што и да пробаш, и со која било сим да пробаш!
Направи добар бекап(префрли фајлови што ти требаат на компјутер) па оди на factory reset, ти ганатирам 99% дека телефонот ке функционира како што треба!!
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.338
1.073
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Друга опција што може е спомната..пробај со сим од друг оператор.
 

GMAK

Intern
20 февруари 2024
1
0
СИМ картичката ја зедов пред некој ден од салон.
Слично се однесуваше телефонов и со старата СИМ картичка, сѐ почна одеднаш, пред една недела.

Телефонов има и eSIM, може и тоа да го пробам.
Исто така, имам и сосем друг број на Телеком (но не го користам, СИМ картичката ми стои во фиока), а телефонов е dual-sim. Можам да ја пробам и таа линија/тој број/СИМ како ќе работи на телефонов.

Ќе размислам за фактори ресет, имам премногу подесувања интерно по апликацииве (службени потреби), многу ми е напорно кога менувам телефон.
Здраво, го видов постот, иако е малку постар, па пишувам со надеж дека ќе го решам мојот проблем со Шаоми редми при 12 5г. Го имам буквално истиот проблем. Почнав да станувам недостапен, мобилната мрежа се влоши, за сега да не сум воопшто достапен. Пробав и фактори ресет, пак исто. Дали најде решение? Поздрав
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.014
1.703
Скопје
Здраво, го видов постот, иако е малку постар, па пишувам со надеж дека ќе го решам мојот проблем со Шаоми редми при 12 5г. Го имам буквално истиот проблем. Почнав да станувам недостапен, мобилната мрежа се влоши, за сега да не сум воопшто достапен. Пробав и фактори ресет, пак исто. Дали најде решение? Поздрав

Да, кај мене се среди со фабрички ресет...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.944
17.833
Не знам дали ја имате или пак дали тие шабаните од Гугл Плеј ви ја пуштаат на редовни апдејти "Carrier Services"

Апдејт или деинсталирање па апдејт може да помогне
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.416
1.517
Не знам дали ја имате или пак дали тие шабаните од Гугл Плеј ви ја пуштаат на редовни апдејти "Carrier Services"

Апдејт или деинсталирање па апдејт може да помогне
Сакаш да кажиш овие да ги игнорираме?
До сега не ми напрајле проблем, сум ги ажурирал на поќе телефони, немало негативни последици.
Ама ако се ризични..., да ги клајме на игнор, а?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.338
12.562
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И кај мене на ајфон се среди со фабрички ресет. Впрочем ајфон дозволува ресет на сетинзи. Ги прави сите подесувања фабрички без да избрише податоци. Не сум барал дали на андроид има слична опција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.521
Мислења
964.187
Членови
34.888
Огласи
2.612
Најнов член
Goran007
На врв Дно