1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со ХДМИ кабел , компјутер на ТВ

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Starr, 20 Јули 2019.

 1. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
  Проблемот е што ХДМИ кабелот со кој ми беше поврзан компјутерот (PC) со телевизорот (Philips smart TV 3D) престана да работи од нигде никаде, не направив никакви посебни промени за да се расипе нешто. Пробав се и сешто, и на крај купив приклучок ХДМИ во ВГА и така сега гледам од компјутерот, НО пробелмот е што не можам да гледам 3Д со ВГА. Досега пробав - реинсталирање на ТВ, присилен хандсшејк, сите драјвери на комјутер ги апдејтовав, друг ХДМИ кабел, и ништо, Од Филипс поддршка се многу бавни и чекам и од таму помош. Ве молам некој дали имал сличен проблем или некоја идеја што може да е?
  Плус и усб не чита, пошто пробав барем така да гледам 3д, преку усб.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,282
  3,390
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Pisi so kompa imas , so teve ?
   
 3. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,282
  3,390
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Преинсталирај наново драјвери на тоа графиката кај што ти е поврзан хдми кабелот. Односно деинсталирај со DDU програмот и наново најјновиот драјвер стави го од официјалната амд страна.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
  Веќе пробано но еве пак го направив истото, со дду и најнов драјвер, пак не работи... немам идеи
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,282
  3,390
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Најверојатно проблемот го гледам во ТВ-то , штом не чита и усб а и хдми тогаш нешто дефект со матичната негова. За да се уверете дека е сигурно проблемот до ТВ-то пробајте го компјутерот со хдми кабелот на некој друг тв или монитор.
   
  На Starr и niagacrp им се допаѓа ова.
 7. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
  Пробав да пуштам филм преку стриминг односно компјутерот го поврзав со ТВ на нет, и така не сака да уклуши 3Д подесувањето на ТВто, (за тоа не треба кабел па така хдми проблемот отпаѓа). Дали е можмо да е некое подесување во графичката картица? Пошто филипс во МК нема никаква подршка, морам да се снајдувам вака
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Во никој случај не можеш со VGA, за DVI не сум 100% сигурен ама 90% не може.
  Освен ако ТВ нема опција за било која слика да ја „претвори“ во 3D, тогаш е небитен влезот, може и Сител ако сакаш.

  За асално 3D ќе мора директ HDMI/DP.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,678
  784
  3 Март 2018
  проба со друг кабел ?
   
 10. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
  Да, пробав со друг кабел, и не работи.
  Исто така не работи бежично, односно директно од комјутер на телевизор преку нет, така нели би требало да работи? Пошто кабелот не ја носи сликата, ТВто треба да ја претвори во 3д, но незнам многу за ова, сепак, прочитав негде дека со стриминг преку нет, треба да работи

  If you want to see the image in 3d, use a source in 4k, such as a computer, and magicaly, the 3d will work again. It is a nonsense bug.
  Sto znaci ova 4k ovdeka
   
  Последна промена: 30 Јули 2019
 11. efto

  efto
  Gaining Experience

  277
  229
  19 Април 2007
  4k резолуција, 3840 x 2160 pixels.
  Пушти му такво видео, според тоа упатство.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Starr

  Starr
  Intern

  34
  7
  30 Декември 2017
  Женско
  Немам таква резолуција, но после многу проби успеав да пуштам 3д, преку нет стриминг од комјутерот, препознава само 1080п, и мора да е во одреден формат, на пример мкв не може, може м2тс, мп4 и други, но сите 3д филмови што ги имам се 3D.HSBS.BluRay.x264. Сега ми треба бесплатен конвертер, сите шти викаат бесплатни онлајн не се баш бесплатни, конвертираат само 30%.
  Со хдми кабелот можев сите да ги гледам без разлика на формат или резолуција, сега само овие
   

Сподели

Вчитување...