• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Хард Дискот

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Вака имам проблем со хард дискот, не го пријавува во БИОС, или кога ќе почнам формат, ми вика дека нема хард диск, меѓутоа си работи хард дискот, значи Windowsot на него си се подигнува, сите информации си се тука. Значи само проблемот е во БИОС-от. Дали е некое вирусче или нешто друго. А и на почеток ми вика Drive Error press F1 to resume.
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
471
387
Провери убаво уште еднаш што ти вика, да не се оденсува тоа ЕРРОР на цд-то, а не на НДД-то.
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9,840
8,971
Скопје
Што windows треба да ставиш. Доколку ставаш WinXP во биос подеси IDE доколку ставаш Win7 стави AHCI. Доколку сега ти е на AHCI а сакаш да инсталираш WinXP нема да ти го чита хардот.

А ништи чудно и да не при крај хардот. Провери да не има Realocated Sector/бед сектори или да не е му е зафрканто MBR-то. Симни си HirensBootCD пушти некое од програмите и види дали ке го детектира хардот провери го со HDD Regenerator и слични програми за попрвафка
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Го препознава со HirensBootCD, се е ок со хард дискот, пред тоа си имаше инсталирано ХП, ја мислам дека е некој вирус затоа што не ми дава ниеден антивирус да покренам, ми вика сервер зафатен, префрли се на друг сервер и кога идеш switch, ти го отвара старт менито.....луда работа, прв пат се среќавам со ваков проблем.
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Проблем не среден, го форматирав хард дискот на друг компјутер и се си беше ок, кога го ставив на неговиот компјутер, пред да се вклучи windowsot, plav ekran i se restartira.
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9,840
8,971
Скопје
Значи прво и основно неможеш да форматираш хард на друг компјутер да ставис на тој windows и после да сакаш да го ставиш на друг компјутер, тие работи не идат така. Ти кажав што треба да провериш, не пиша ништо. Пиши ја конфигурацијата од компјутерот што содржи и стави го хардот на друг веке инсталиран компјутер како секундарен инсталирај HD Tune после влези во табот на Health и дај scrennshot да видиме што се дешава
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Не е проблемот до хард дискот, си работи на друг компјутер без проблем, нешто проблемот е до БИОС на матичната (MSI 649 Neo - V )
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
321
Мислам дека матичната не ти е компатибилна со Windows 7, па затоа ти прави такви проблеми... Пробај со апдејт на биосот, можеби ќе се среди...
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Windows XP сакам да инсталирам, ставив и друг хард диск истото се случува, нешто во БИОС е проблемот само што?
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
Во BIOS провери дали ти е уклучен S.M.A.R.T. error reporting или слично. Доклку вредностите во SMART се над дозволена граница дикот нема да биде препознаен од матична и ке јави грешка.
На другиот компјутер само си го форматирал дискот или си инсталирал оперативен сиситем.

Доколку BIOS-от не го препозне дискот не е можно да продолжи со подигнање на Windows.

Како што ти кажа томи скенирај со HD Tune и постирај резултати.
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Резултатите се во ред, значи и нов хард диск кога ставам истото се случува, S.M.A.R.T error reporting е исклучено. ИДЕ хард диск си работи, САТА не сака да работи.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
Види како ти е подесена SATA во BIOS и пробај со COMPATIBILITY или IDE.
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Наместено е на Both: enables both IDE Controllers. PCI IDE BusMaster e namesteno na enabled.
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9,840
8,971
Скопје
Другарче дај модел на матична, постирај слики од HD Tune незнам дали зборам на арпаски или кинески валјда се разбираме. Тука сме да ти помогнеме вака на тепка никој неможе да ти каже што му е
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
MSI 649 Neo - V е моделот на плочата, ставив нов хард диск и тој не работи, значи проблемот не е до хард дискот.
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Чаре? Најдив алтернатива, ставив ИДЕ хард диск и со помош на Sis Raid Controller, го препознава САТА дискот како секундарен...ваков проблем не сум видел до сега...катастрофа.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
Дали имас нешто слично во BIOS-от?
Дали се работи за инсталација на ХР?
IDE Configuration
Configure SATA AsIDE Configuration
[Standard IDE]

Onboard IDE Operate Mode
[Enhanced Mode]
Enhanced Mode Support On
[S-ATA]
OnBoard Serial-ATA BOOT ROM [Disabled]
IDE Detect Time Out (Sec)
[35]
Configure SATA As [Standard IDE]
Sets the Serial ATA configuration.
If you want to use your Serial ATA like a Parallel ATA physical storage
interface, select the Standard IDE option.
Configuration options: [Standard IDE]
Onboard IDE Operate Mode [Enhanced Mode]
Disables or allows selection of the IDE operation mode depending on the
operating system (OS) that you installed. Set to Enhanced Mode if you are
using native OS, such as Windows
®
2000/XP/2003 Server.
Configuration options: [Disabled] [Compatible Mode] [Enhanced Mode
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Нема ништо такво, има само
1 - sata interface : option enable/disable
2 - sata option rom : option enable/disable
Нема ништо друго.

Чудна работа, до сега ваков проблем немам сретнато, на google не успеав да најдам ништо околу ова. Значи ставив 2 нови хард дискови, неотпаковани, што работат на друга плоча а на оваа не работат, го ресетирав БИОСОТ, ги пробав сите можни опции у БИОС...
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
А да пробаш да исклучиш еден IDE доклку имаш опција или несто мора да има скриено околу IDE/SATA менијата.
Штом го препознава како втор диск мора и како прв :)
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Не го препознаваше како втор додека не инсталирав драјвери, SiS Raid Utility.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,384
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно