• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со хард диск

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
epa vaka .... .si kupif nov MONITOR :) i kako 6o e red si go povrzaf na kompjuter , arno ama po 2-3 sati rabota .... po4na da trepka .... i po4na da zue , ima6e i mirizba na izgorena plastika , go isklu4if komp , go izklu4if monitorot .... go fklu4if samo monitorot pak , toj zue6e od nego be6e taa mirizba .. :lut2: ok ali pod garancija e ... ke go smenam ... jbg

posle rekof , epa ne biva ni6to od monitorot daj da si go vratam stariot i da si ja dovr6am rabotata .... go povrzaf se kako 6o treba i mi izleze ona , dali sakam da go krenam windows vo safe mode , vo nomalen ili vo safe so network .....
ok si vikam aj mozi nepravilno go isklu4if komp , i rekof aj neka se kreni vo normal ...
po 2 -3 sekunti slu6naf ne6to " TAK " i se restartira komp ,
po restartiranjeto se pojavi istiot ekran ( normal , safe , ... )
vaka naprajf 2 -3 pati i se uljandisaf 5000:lut2:
go krenaf so ubuntu live cd 8.04 verzija i se krena ubuntuto , si rabote6e naj normalno
si velam daj da vidam 6o mu se de6ava ... ojdof places , sda:lut2:1 ...... problem , ne mozi da go montira :lut2:
ni particijata C , ni particijata D ... za 2 te particii vadi ista gre6ka
ima6e vo objasnuvanjeto na gre6kata da se obidam da go otvoram so FORCE .... ja napi6af komandata vo terminal , ... pak neki :mad:

si rekof da ne e izgoren diskot , .... go otvorif kompjuterot go izvadif diskot , ama nema onaka fizi4ki o6tetuvanja ( pocrnata plo4a , ne6to ismesteno , .... ) mislam si e se ok kako 6o treba da si bidi ...
go vrativ hdd na mesto .... go startuvaf so ubuntuto .... preku Gparted , gi gleda6e 2 te particii , i ima6e i edna 3 ta od 1 mb ama neznam 6o zna4e6e taa , i neznam kakva particija e ,drugite 2 gi gleda6e , gleda6e deka se ntfs
a pred prvata particija koja ima6e Boot flag , ima6e eden zolt triagolnik so izvi4nik vo nego , izgleda tamu e nekoja gre6ka ,

4are ? ina4e sakam da gi izvadam podatocite od particijata D:/ nekade okoly 40-50 giga sliki tamu mi be6e se .... od 7 odd pa se do 4 godina ( odmori ,zurki ,zaebancii ova ona )

HELP HELP HELP HELP
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Прва забелешка, пишувај кирилица и без бројки, абе знаеш како нервира..... :lut2::lut2::lut2::lut2:

Стави го хардот како слуга, на друга машина, и ако работи така копирај све живо диво на УСБ или на главниот хард диск. Е сеа ако не работи така, земи ХР живо цд бутирај од него, би требало да ти се среди проблемот со партициите што нејќеле да ти се отворат. А тоа што ти давало ерор мислам дека бутот ти е измешан и не се бутира правилно оперативниот систем.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
:LOL: Се изнамачив додека прочитам....многу лош ракопис:))
Мониторот ти е со фабричка мана врати го би требало да ти дадат нов....а за хардот не верувам дека е прегорен можда е само желен за формат.Чим си го дигнал од убунтуто префрли си се што ти треба на ЦД,усб и ФОРМАТ с:/
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
:LOL: Се изнамачив додека прочитам....многу лош ракопис:))
Мониторот ти е со фабричка мана врати го би требало да ти дадат нов....а за хардот не верувам дека е прегорен можда е само желен за формат.Чим си го дигнал од убунтуто префрли си се што ти треба на ЦД,усб и ФОРМАТ с:/
Абе фаталиста, чоекот убаво си кажа дека не може да отвори ниту една партиција на хард дискот, што значи дека во линуксот нема ништо податоци. Штом не може ниту со force mount да ја отвори, што линуксот страшно ме нервира ова mount на партициите кои не се изгасени убаво, т.е. со turn off од start menu. Знам дека со ХР живо цд ќе му ги отвори, ама дали му е рикнат хардот или не.... Тоа не знам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
izvini za brojkite ... . mirc navika ....
ne mozam da pi6am kirilica oti momentalno sum pod ubuntu , znam treba da se namesti ... ama sum preku zivoto cd i ... ( oK MAKA MI E DA MESTAM :) )
za hdd ... vaka i mene toa mi be6e ideata da go prefrlam na druga ma6ina kako slave mod ,
ama i tuka mi nastana problem , toj hhd ima poinakof priklu4ok od standardnite ... mislam ne gi znam oznakite ama na stariot kompjuter hhd se priklu4va so edno sivo kabel4e so mnooogu pinovi so isto takvo kabel4e gi povrzvam i cd rom dvd .... .
ovaj hdd ima edno drugo ... mn mn pomalo priklu4o4e .....
+ koga go izvadof .... ne zabelezaf Jumperi na nego ...za da go premestam vo slave mod ...
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Пер, тој хард диск ти е ЅАТА, што значи дека ја нема таа автомобил трака, туку ти е поврзан со ЅАТА кабел. На тие хард дискови нема џампери бидејќи све се мести од биос. Наједноставно, прво пробај со ХР живо цд, имаше некаде на форумов како се прави такво цд. Пробај и пиши шо си напрајл, позз.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
АААААААААААА така ли стојат работите...Па што не кажете дека неможе да отвори ништо:)):))
Се плашам дека на никој начин нема да успееш да ги отвориш партициите.
Освен како slave да го ставиш на друг компјутер и од таму да го средиш некако АКО воопшто успееш и така да го отвориш
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
ne biva .... naprajf windows live ... kako 6o mi re4e vLaCki .....i go butiraf od cd se krena , ama pak ne moze6e da go otvori diskot , ni particija C ni particija D
a gi prepoznava deka postojat takvi particii


sea 6o da pram ?
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Човече цел форум ти забележува за 4 и 6 и пак продолжуваш:isplashen:, да знам нема да ти помогнам најискрено :zbunet3:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Направи Repair на двете партиции, ако ова не ти помогне не знам што друго би можело. И да пробаш со два хард дискови, ќе ти го дава истиот резултат од Виндоус живото ЦД. Само, ако Repair не ти помогне..... Ајтчао. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
vaka prvo IZVINETE ZA BROJKITE

vtoro go formatiraf C: preku Gparted od ubuntu live cd to ... i magic hapend ... mozef da go otvoram D: kaj 6o mi se podatocite :D YEEEY :D

sega uste ova i ne ve macam poke .... vaka ideata mi e ... da zemam da gi prefrlam site raboti na laptopot i na drugiot komp , da si gi izrezam ... i posle da mu go odnesam rasipaniot komp zaedno so monitorot na serviserot ( uste imam garancija ) i posle toj neka bara care ....
sakam da gi prefrlam preku mreza....e sega ko ke odam desen klick share folder ... se pravam ok .. i mi vadi greska
'net usershare' returned error 255: net usershare:cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Premission dinied
you do not have permission to create a usershare.Ask your administrator to grant you permissions to create a share.

:) help ( again )
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Hiren's Boot CD. Бутирај со него и имаш таму Hard Disk Test Tools. Истестирај го и види што ќе јави. Имаш и рикавери програми. Можда ќе можеш да спасиш нешто од податоците.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@StenmarC

drugar ama podatocite od D particijata gi gleda ... mozam da gi snimam na stik , site sliki , videa , muzika , se be6e tamu kaj 6o mu e mestoto ,
fintata e deka preku ubuntu live cd 8.04 ne mozam da pram share ,
a share na folderite mi treba za da gi zemam podatocite i da gi premestam na drugite kompjuteri :)
ko ke manam share mi vadi gre6ka
net usershare' returned error 255: net usershare:cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Premission dinied
you do not have permission to create a usershare.Ask your administrator to grant you permissions to create a share.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,925
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно