• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Хард Диск

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Имам HDD кој што не работи добро.Најверојатно има bad сектори.Знае ли некој некоја програма за откривање на bad сектори или пак некако да го средам HDD. Дали постои воопшто некој начин да се среди овој проблем. Фала однапред
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Не ти треба програма.
Десен клик нa партицијата во my computer => Properties => Tools => Check Now button
Ќе ти се појави Check Disk dialog box и чекирај го Scan for and attempt recovery of bad sectors и кликни на Старт. Ако покаже дека има bad sectors, одбери Fix them.

После тоа не е лошо да направиш и Defragment.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.500
1.344
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас го проверував со едно старо програмче од Norton.
Ако има bad сектори, надевај се да се мали, да не се појавуваат нови... ако не решение за тоа - нов хард диск.
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Fiasco пробав со тоа ама на крајот на phase 1 ми пишува "Windows was unable to complete the disk check" :ermm: нз во што е проблемот
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Fiasco пробав со тоа ама на крајот на phase 1 ми пишува "Windows was unable to complete the disk check" :ermm: нз во што е проблемот

Кога правеше disk check да не имаше некоја друга апликација отворено?
Кога се прави d.check треба само тој прозор да биде отворен бидејќи нема да може да ги скенира стартуваните апликации.
Исто така понекогаш не може да го доврши процесот ако хардот ти е полн и го надминал лимитот на виртуелна меморија.
Ако не бива ни така пробај со истите чекори во safe mode.
 
Ако од хардот се бутира оперативен систем, тој неможе да се провери со Check Disk се додека не му бапнеш рестарт.

Значи идеш ко Фијаско што ти кажа, ги штиклираш и двете, кликаш ОК, и после Win ке ти каже дека неможе да направи check и дали сакаш check-от да се одложи за коа ке направиш рестарт. Кликни ОК, и рестартирај го компјутерот.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А да си пробаш преку CMD пиши chkdsk G: (види која буква му е доделена) и обавезно /f значи
chkdsk G: /f
Ја исто имав проблем со хард диск и вака го решив.
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Мислам дека се изгубив овде. Еве пробав преку CMD. и дали може некој да ми објсни што се случува моментално на хард дискот. Ќе ставам слика ако помогне нешто.Дечки фала ви однапред
 

Атачменти

  • chkdsk.JPG
    chkdsk.JPG
    93,6 KB · Прегледи: 28

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Мислам дека се изгубив овде. Еве пробав преку CMD. и дали може некој да ми објсни што се случува моментално на хард дискот. Ќе ставам слика ако помогне нешто.Дечки фала ви однапред

Не се сеќавам дали треба да пишува дека операцијата е извршена успешно, но од тоа што може да се види на сликата...проблемот би требало да е решен бидејќи дава статистика на крајот од операцијата што ја извршил а притоа никаде не покажува ерор.
Нека каже и Sephirot дали е у реду.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Имаш Bad Sectors 104KB ете пишува.

Спаси што можеш да извлечеш, поставувајќи го како slave на друга машина и потоа замени го со нов.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.500
1.344
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не е тоа ништо bad sectors 104kb, ако не почне да се повторува и шири.
На другата машина имам 100-тина кб бад сектори, кои се направија пред 3-4 години, ама хардот си фура без проблем. И тоа се направија слушајќи музика, се замрзна, се рестартира со автоматско проверување на дискот и ги најде бед секторите на местото каде што беше песната што ја слушав.

@m3nka за секој случај зачувај си ги битните работи на CD/DVD за недај боже и терај си.

Направи уште еднаш проверка, да видиш дали ќе ги покаже истите бед сектори и дали повторно ќе прави recovery на оштетените фајлови(тоа е лошо).
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Ок дечки фала ви многу на помошта. Ќе пробам и со HDD Regenerator и ќе ви пишам што сум направила. :) Позз
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Вака...Фајловите од хард диск-от со bad-сектори пробав да ги префрлам но ми појавуваше проблем и ги префрлив со помош на една програма.Симнав HDD Regenerator имаше crack+key и се беше ок.Креирав boottable CD , но кога го рестартирав ком. ми пишуваше дека не е целосна верзја...Сега дали има некој HDD Regenerator што ќе работи добро? Или пак некој подобар совет:zbunet3:
 

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Де бе чоек...Во фолдерот каде што е инсталиран HDD Regenerator нема ниту еден фолдер друг па да морам да пребарувам.Ако сакаш и Print Screen ќе дадам да видиш...Нема каде да се пастира на друго место...Сега ќе пробам пак па ќе видам што ќе каже...
 

c0mrade

Gaining Experience
11 септември 2008
132
92
Де бе чоек...Во фолдерот каде што е инсталиран HDD Regenerator нема ниту еден фолдер друг па да морам да пребарувам.Ако сакаш и Print Screen ќе дадам да видиш...Нема каде да се пастира на друго место...Сега ќе пробам пак па ќе видам што ќе каже...

Кажуј ако не работи ХДД регенераторот ке ти пратам Fully Functional :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.820
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно