• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Wireless router

• Ја почнал/а темата

rainy nigth

Intern
25 септември 2008
4
0
Ми треба мала помош за конфигурација на рутерот.
Имам wireless рутер-тренднет, а интернетот ми е кабелски.
Ги поврзав модемот со рутерот и рутерот со лаптопот. Се е ок, имам интернет се додека ми е поврзан комп со рутерот преку кабел.
Бежично да добијам уште неможам и незнам како да ги наместам.
Ако знае некој нека пише, вака веќе со кабли не иде :ermm:

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
... posto modemot i kabelski kolku sto znam imaat staticka ip adresa taka da setiraj go ruterot ubavo ... namesti mu DHCP da deli ( da dodeluva ip adresi ) i ostanatite raboti IP adresa na ruterot dns - i podesi go wi fi to dovedi go wi fi ruterot da bide sef so modemot samo mu dodeluvas net se sto treba e da go namestis routerot ... posto trendnet nemam koristeno do sega ... po detalno nemozam da ti pomognam edino da kazes malce po detalno zaso nemas bezicno net.ali kolku sto citam sega :D preprocitam :D gleam zicno preku ruter imas net ... taka da ostanuva da go konfiguriras bezicniot del.SSID , kanal , probaj prviot pat bes pass i razni stvari.Dokolku neke ondak napravi go wi fi ruterot switch ... kabelot od modemot ne go brcaj vo ethernet portot tuku vo nekoj od portite na ruterot pa podesi go wi fi -to vo ruterot pa so poslednava varijanta mora da ti uspee ... bar mene mi uspealo :)

• Ја почнал/а темата

rainy nigth

Intern
25 септември 2008
4
0
DHCP ми е наместено, па така и добивам интернет преку кабел :) Инаку..
Опции во рутерот кај делот за wireless, SSID е наместено(веројатно треба име на мрежата која ми е ставена), channel ми стои 6, тоа незнам дали е ок.
Extended range mode-disabled, a SSID broadcast-enabled.
Е сега, кај конекцијата имам ставено IP i DNS да си ги зема автоматски,а за alternate configuration незнам дали треба automatic private ip adress ili user configured. И за network to access кое од трите опции да ги ставам.:zbunet3:
Пробував правев комбинации али неуспешно :)

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
epa ajde vaka probaj togas ... staj go internet kabelot vo port nekoj od ruterot vo basic setupot, Internet Connection Type stavi mu da dodeluva automatski dhcp t.e. napravi go da bide kako switch Network Address
Server Settings (DHCP) dokolku imas disable napravi mu ... ssid e ime na mrezata so ke ja siri bezicno, channel e ednostavno kanal na koj bi se prostirala mrezata a konekciite ostaj gi taka da si zimaat automatski ... na kraj epten ako neke probaj da im stavis ip adresi ti ali samo ip adresi... pa posle i dns ako e potrebno .. pa vidi ... inace so wi fi rooter e kazi posto jas koristam linksys i spored nego ti kazuvam ali on e povrzan na drug rooter pa so znam ... aj probaj pa pisi :)

• Ја почнал/а темата

rainy nigth

Intern
25 септември 2008
4
0
Finaly :)
Сменив кај конекцијата, наместо access point ставив any available network и уште некои работи погоре што ми спомна и успеав.
Фала за помошта :)
поздрав

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Epa super milo mi e samo jas sakav da naglasam deka posledniot post so sum go lupnal da go stavis vo switch ne e ama bas ic tocen jas skros zaboraviv deka koristis modem taka da bi trebalo da go konfiguriras kako roouter ... pri sto ke mu dades konekcija pppoe pa da mu dades da deli dhcp dns ke mu lupnes i tako dalje nareden cekor ke ti bide da go konfiguriras wi fi delot ... ssid , kanali , pa ako se konektiras togas klucevi enkripcii i mac filter po volja .... jas uste ednas ke se izvinam moze i da se izbrise posledniot moj post za da go napravis vo switch pak ke povtoram greska e ...(idev po moe kaj mene taka e povrzano ali imam rooter i toj e sefot taka da ne mi treba drug rooter i zatoa ...nvm) ako raboti super .... pozdrav

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,574
Мислења
823,668
Членови
28,077
Најнов член
Brlebrle
На врв Дно