1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

problem so wireless mreza

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од linksys, 9 Јануари 2010.

1. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    zdravo decki!!! imam wireless ruter speedport W 503V od t-home sto gi davaat, i si delam net t.e koga mi e priklucena wireless mrezata cesto - mnogu pati se slucuva internetot da mi padne na lap top t.e mrezata pagja. e sega prasanjeto mi e : Dali moze mrezata da pagja posto frekfencijata t.e kanalot na koj sto mi e wireless mrezata se mesha so drugi kanali, posto vo blizina ima i druga mreza sto e na 6 Chanel (Kanal), i ja mojata ja imam podeseno na 6 cnanel (kanal), ve molam za vase mislenje i pomos... fala

2. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Многу можно е.Пробај стај го на ауто и сам ќе си најде канал што не е зафатен.

Инаку јас имав големи проблеми со кешот и наоѓањето на мрежата.

1.Исклучи/Уклучи Wireless adapter
    2.Disable/Enable на wireless adapter во device menager
    3.Repair со десен клик на wifi иконката
    4.Клик на wifi иконката->Change advanced settings->Wireless networks
    remove на сите непотребни и провери пасс ако имаш
    5.Advanced копче->одштиклирај Automatically connect to non-preffered networks
    6.Log-off

После ова би требало совршено да работи.

Многу често ми се случува да зафркне нетот,заради wifi адаптерот,па правам како што ти напишав,и плус користам додатен wifi програм

3. Cika

Cika
    V.I.P

2,515
    1,169
    8 Декември 2009
    И ја иам исто и само од сетапот на рутерот ќе ја исклучиш опцијата за wireless и после пак ќе ја уклучиш и од лаптопот како што кажа ДДаркХакер ќе го исклучиш-вклучиш од device menager мрежната и би требало да работи како шо треба

4. AndrejGagale

AndrejGagale
    Gaining Experience

536
    69
    12 Април 2009
    Машко
    Се извинувам што се мешам во темава, но и јас имам сличен пробелм.
    Имам лан поврзано 2 ПЦ и преку ваерлесот ми се поврзани лаптопот и мобилниот. Есега имам проблем со ваерлесот. Кога ќе е контектиран лаптопот, и јас сакам да се конектирам со мобилниот, кога ќе се конектира мобилниот пага ваерлес мрежата, и на лаптопот и на мобилниот. А лан мрежата е ОК. Што може да е проблемот?

5. Cika

Cika
    V.I.P

2,515
    1,169
    8 Декември 2009
    Може да ти е до рутерот,кај мене го нема тој проблем

6. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    Другар не те разбирам , значи објасними подетално :)

1.да исклучам/уклучам wireless адаптер.. мислиш од штекер да го исклуцам и пак да го приклучам рутерот???

2.Disable/Enable на wireless adapter- каде од Device Manager кај се наоѓа тоа Device Manager - како мислиш???

3.repair со десен клик.. мислиш на иконата на лаптоп-от што се наоѓа долу кај саатот???

4.Клик на wifi иконката- исто мислиш долу кај саатот така???Change advanced settings->Wireless networks
    remove на сите непотребни и провери пасс ако имаш- Не сретнав вакво нешто т.е (Change advanced settings->Wireless networks) - како на сите непотребни Remove и како дали имам пасворд не те разбирам..?

5.Advanced копче->одштиклирај Automatically connect to non-preffered networks- како тоа , како мислиш не те разбирам.. објасни подетално ако можеш

6.Log-offКлик на wifi иконката??? не сретнав вакво нешто .. незнам, мало објаснување ако може..

ако можеш другар сликај т.е направи еден Screen , и чекор по чекор објасни ако не тие тешко... фала

7. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,599
    3,535
    11 Декември 2008
    Машко
  8. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009

1.ова неможам да ти го направам,треба да го сликам....
    2. [​IMG]
    3.[​IMG]
    4.[​IMG]
    5.[​IMG]

9. AndrejGagale

AndrejGagale
    Gaining Experience

536
    69
    12 Април 2009
    Машко
    Ама по некогаш па фаќа...си работи...:ua:

10. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    Другар се пробав пак паѓа интернетот, еве денес пробував не ни сака да е пријави Wireless мрежата, а кога ке е пријави ми бара пасворд го внесувам и тогаш ја снемува мрежата, така да имам и проблем кога сакам да се конектирам на Wireless мрежата паѓа и LAN и воопшто немам интернет се додека не е исклучам WLAN од рутер, и телевизија снемувам кога ке падне нетот :) ја незнам што може да биде проблем цела зафрканција е прави Wireless (WLAN) мрежата ... сепак фала

11. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Рутерот на т-хоме си е во ред,до нешто друго е.
    Пробај закачи се на друг рутер со истиот лаптоп,кај некој другар,или кај било кој што му го знаеш пассот.

Ако се е ОК,незнам.Ако не,пробај инсталирај понов драјвер и некој вајрлес utility.

12. MuNja

MuNja
    Intern

192
    9
    19 Септември 2008
    Една моја колешка го имаше истиот проблем повеке време и на крај после 3 месеци молење и карање со техничката служба отидоа да проверат и дефектот бил во телефонската линија имало некакви сигнали што ја реметат работата на рутерот, но не знаше да ми објасни што правеле но рече дека сега е во ред.

13. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    Незнам што би можело да биде, до вчера се си беше во ред си работеше како што треба, и одеднаш почна да паѓа wireless мрежата... и сега не ни сака да е пронјаде мрежата и да ја најде паѓа и покрај лап топот немам и на PC т.е на другот ком. интернет

14. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Тогаш ќе да е до рутерот.Разчепкај убаво таму,можда е нешто друго.

А,случајно да не си закачил некој вирус? Скенирај со Kaspersky.Каналот е исто така проблем,пробај на повеќе канали.

Добро ќе биде и со игла еден ресет на рутерот да му направиш,супер ќе му дојде :p

Глеаш имаш многу случки/можности,пример колешката на MuNja.

15. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Вака другар да пробаш да инсталираш некоја друга програма за wi fi не оди преку windowsot. Со сличен проблем се имам сретнато значи лаптопот се поврзува на wi fi еден ден и снемува интернет...исто како што кажуваш лаптопот не ни ја препознаваше мрежата. Се изнамачив и на крај инсталирав друго програмче и се си беше во ред.
    Ако не бива и вака побарај од некое другарче лаптоп па види дали и со неговиот лаптоп прави така. Или нешто сетинзите во рутерот да не имаш нешто сгрешено види пробај.

16. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    1.Другар го имам 2 пати рестартирано рутерот одзади со игла :) и пак истиот проблем со мрежата..

2.каналот е направен на Automaticly т.е сам автоматски си одбира канал сто не е зафатен... пак истиот проблем :ermm: ке исфрлам и рутер и све :)

17. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    1.kоја програма да инсталирам за wi-fi препорачајми некоја добра.

2.пробав и со лап топ од еден мој другар и на неговиот лап топ не е ни пријави мрежата..

3.Сетинзите во рутерот се ОК. во ред ... пошто го ресетирав досега 2 пати..

18. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Знаеш што тие рутери од Т-Хоме што ги даваат се ѓубре.Немаат никакво CD со нив т.е Оперативниот Систем сам си го конфигурира.Доколку падне опер.систем тогаш нема ниту WI-FI мрежа. Пробај најдобро со некоја wireless програма....

19. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    koja programa kazimi?

20. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Нека не те плаши и зафркава Heacker,нема врска тоа што го кажа.Јас супер користам т-хоме рутер (иако ги мразам т-хоме) и немам проблеми.

На почетокот имав проблеми со вајрлес картичката,што нема врска со рутерот...Очигледно ти имаш проблем до картичката,штом не фаќа ништо.

Обиди се да се конектираш со рутерот преку ЛАН конекција и види таму дали рутерот наоѓа други вајрлес мрежи,бидејќи рутерот може да служи како трагач на мрежи,освен приемник.

За wireless utility неможам да ти препорачам,кажи што wireless адаптер/картица имаш за да видиме.

Јас имам 802.11g ако е и кај тебе така тогаш најди sis168u програмче се вика 802.11g Wireless Utility.

21. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    вчера дојдоа од t-home и средија се, и се си беше во ред ... и пак падна вечерта мрежата.. имам приметено само навечер паѓа незнам зошто :) но сепак фала на сите што на било каков ми пруживте помош

22. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Наместо фала треба да им пратиш репутација на сите.Фала,браво,супер е само билдање мислење.

Доколку веќе го правиш тоа,објасни зошто фала,супер,браво и користи репутациски систем

23. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
    Molam ????

24. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    А постот #23 се коси по малце и со:
    Зборот "Molam" можеш слободно да го искористиш против мене во "Боречки клуб".Јас мислам дека тоа е непотребно,но зависи од тебе.

Со почит кон тебе linksys,
    TheDarkHacker

25. linksys

linksys
    Баниран/a

507
    22
    14 Март 2009
Слични теми
  1. HocusPocus
    Одговори:
    8