• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Windows XP SP3

demon de vil

Intern
21 април 2008
13
0
www.facebook.com
Поздрав до сите што го читате ова.
Имам мал проблем. Имав Windows XP, па решив да го инсталирам Windows XP Media Center Edition Service Pack 3.
Тука лежат проблемите.
Не сака да работи AutoPlay и AutoRun.
Во делот за AutoPlay и AutoRun се` ми е наместено, но не сака да работи.
Пред тоа, со другиот Windows се`си работеше како што треба.
Друг проблем со овој Windows е и тоа што копчето за View не сака да работи.
Притискам на него, но тоа не функционира.
Уште еден проблем имам.
Имам ТВ картица од марката KWORLD со далечиннско.
Со оригиналните драјвери далечинското работи, но бидејќи не ми се допаѓа програмата, си инсталирав Cyberlink Cinema, но далечинското не работи.
Иначи далечинското не е преку USB, туку преку картицата.
Што побрзо ве молам за совет, бидејќи компјутерот не го користам само јас, а мене ме октивуваат за овие проблеми.
:eek:besen:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
За ауторан, би ти препорачал со CCleaner да ги зачистиш регистрите, и да пробаш пак.
За View, кое View копче? :chudenje:
 

demon de vil

Intern
21 април 2008
13
0
www.facebook.com
Она копче на кое можиш да го смениш изгледот на папките, дали да бидат со детали, икони и слично.
За тоа копче.
Добро,фала и за ова, па ќе видам :detektiv: што ќе испадне па ќе пишам :bravoska:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хмммз.. Не ја исклучувај опцијата дека има можност проблем да има направено и некој вирус.. Тука сумљиво ми е со AutoRun и View..

А додека пак со далинското, останува да пробаш и со друго програмче.. За него немам идеа до што би можело да биде..
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@demon de vil
Абе потписов закон нема што :)) ние скопјаниве многу одиме таму :)

Инаку SP3 за multimedia center edition врз xp инсталирано нема да работи како што треба а и плус тој не е наменет за обични персонални компјутери.Тоа е наменето за espresso компјутерите. А ако правиш модификации ке ти оди потешко и плус многу работи нема да ти функционираат. И покрај тоа sp3 за multimedia center edition е сосема различен и некоматибилен sp3 за windows xp. Се на се multimedia center edition и windows xp различни оперативци.
 

demon de vil

Intern
21 април 2008
13
0
www.facebook.com
Вирус едноставно нема шанса да има, бидејќи компјутерот го форматирав пред да го инсталирам новиот Windows, така да...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Никогаш не вели никогаш!
Не биди сигурен дека неможе да има вирус! Можел вирусот да биде и во WinXP (сигурно не користиш оригинал), во некои драјвери, некое програмче што си го инсталирал, цд, стикче...
И со 100 антивирусни програми да скенираш, пак неможеш да ја исфрлиш таа опција.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Епа во тој случај настаната е некаква грешка при инсталирањето. Имам имано и такво искуство, само што мене ми го немаше Favorite, и дел од View, t.e Refresh, Choose Details и уште некој аномалии..

Работите си ги повратив со Reinstall на windows..

Инаку да, како што рече Taurus, никогаш не вели никогаш.. Конкретни докази се неколку теми на форумов, каде што членот тврди дека го форматирал пред ден или два, и на крај повторно испаѓа дека бил вирус..
 

ninjinzu

Intern
2 ноември 2008
43
0
Abe brat jas se soglasuvam so spiderman i ti vikam da ja smenis verzijata na XP sp3... I jas imav Xp sp2 Media Center Edition... pa da ne se izrzuvam eksplicitno mi go e** cel com... stavi si naj normalen XP sp3 i reseni ti se site problemi.:bravo:
 

demon de vil

Intern
21 април 2008
13
0
www.facebook.com
Абе би ставил обичен, али се излажав за тој, бидејќи делот медиа центар го барам одамна.
Иначи,стварно не ми се допаѓа.
А, да не знаете, па како инаку да го ракувам компјутерот со далечинско (од ТВ картичка)?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
870,975
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно