1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со WiFi рутер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Delicon, 9 oктомври 2009.

 1. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Имам проблем со поврзувањето на WiFi рутерот на интернет преку друг рутер кој треба да донесе интернет до него.

  Кога сум поврзан дитектно на рутерот кој е закачен на интернет имам интернет, но кога сум поврзан преку WiFi рутерот немам интернет.

  Еве слика за што станува збор:
  http://twitpic.com/ktt62
   
 2. parabellum

  parabellum
  Intern

  60
  2
  2 Мај 2007
  Машко
  Зашто едноставно не го исфрлиш првиот рутер? Тука ти практично имаш два субнета. Провери која ти е адресата на WAN портата на WiFi рутерот, таа треба да е во ист субнет со првиот рутер. Доколку првиот рутер ти треба само како DHCP, тогаш уклучи го позади WiFi рутерот, односно на LAN порта како обичен компјутер.
  И, што ти значи црвениот Х на сликата? Не ти е поврзан ор ват?
   
 3. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Значи има мали измени во подесувањата а и напредување :)

  Го пингам рутерот што е закачен на интернет, добивам одговор од него, но интернетот не стига до компјутерот.

  [​IMG]
   
 4. parabellum

  parabellum
  Intern

  60
  2
  2 Мај 2007
  Машко
  Ако го пингаш 192.168.1.1 тогаш пробај, стави го тој како Gateway на ПЦ-то.
   
 5. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Зашто користиш два рутера ?
   
 6. IT13

  IT13
  Intern

  16
  0
  22 Септември 2008
  Стави ДНС на вифи рутерот ИП адресата од првиот
   
 7. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Сигурен ли си дека со ping 192.168.1.1 го пингаш Интернет рутеро?
  Да не го пингаш ЛАН порто на твојо Wi-Fi рутер?
  Треба да го попрецизно изолираш проблемо за да видеш точно каде е грешката:
  Најди го Default gateway на твојо Интернет рутер(тоа е рутеро на твојо ИСП), пробај од некој од ПЦ-јата од 192.168.2.x сабнетот да ја пингаш оваа ИП адреса и пробај обавезно со traceroute <IP на default gateway на твојот Интернет рутер>.

  Уште нешто, мислам дека Wi-Fi рутеро не знае како да излезе кон Интернет.
  Можеби ќе треба на него да сетираш статичка рута во Routing Table:
  0.0.0.0 0.0.0.0 192.168.1.1
   
 8. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  И пак ке прашам зашто користиш 2 рутера ?
   
 9. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Слагам се со ac1d. Доколку не ти е за некое експериментирање, зашто користеш два рутера?
   
Слични теми
 1. makedonce
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,090
 2. Papa Benedikt
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,519
 3. artweb
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  527
 4. smdprint
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,373
Вчитување...

Сподели

Вчитување...