• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со WiFi мрежа - Asus AC59U v2 ?

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,873
Вака, последниве недела дена имам проблеми со вифито, поточно со вифито на телефонот.

Уредите се: S21 Ultra и Asus AC59U v2.

Лан уредите и останатите вифи уреди функционираат без проблем.
Чисто како инфо, претхониот рутер Xiaomi 4A Gigabit беше на истото место како овој и немав проблеми со паѓање на мрежа.

Шемата на кратко е оваа:

sdas.PNG

Рутерот е позициониран на земја баш на местото каде што е нацртано. Исто така и телефонот, ми стои на бирото и ли било каде низ соба и цело време паѓа.
Сега само што менував канали, ставив 2.4Ghz на 6ch со 20/40MHz бендвит. 5GHz го ставив на 80MHz со канал 100ка.

Скенирав мрежи околу мене, видов дека нема да ми сметаат тие канали, поточно имам една мрежа со многу слаб сигнал на 6 канал, ама нема да се буни со нејзе.

Исто така, имам друго прашање што не можам да го разберам баш :D

Кога сум приклучен на 2.4GHz мрежа, не можам да го видам телефонот преку Asus апликацијата ниту преку web. Кога сум на 5GHz го гледам телефонот.

Рутерот и телефонот се со последен достапен фирмвер доколку нешто менува тоа. :)

Некој да има објаснување зошто би паѓала мрежата и не го јавува во поврзани уреди?

Не сум пробал со фабричко ресетирање на рутерот, иако мислам дека нема да помогне тоа.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,444
4,885
Ethermine
www.facebook.com
Истово и мене ми се дешава со Xiaomi MI 9T Pro. Паѓа мрежата на телефонот и ми кажува дека нема нет, додека другите уреди лаптоп, тв си се ок.
Рутерот кај мене е Tenda ..
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
236
Гостивар
ntpmk.net
Вака, последниве недела дена имам проблеми со вифито, поточно со вифито на телефонот.

Уредите се: S21 Ultra и Asus AC59U v2.

Лан уредите и останатите вифи уреди функционираат без проблем.
Чисто како инфо, претхониот рутер Xiaomi 4A Gigabit беше на истото место како овој и немав проблеми со паѓање на мрежа.

Шемата на кратко е оваа:

Погледнете го атачментот 108430

Рутерот е позициониран на земја баш на местото каде што е нацртано. Исто така и телефонот, ми стои на бирото и ли било каде низ соба и цело време паѓа.
Сега само што менував канали, ставив 2.4Ghz на 6ch со 20/40MHz бендвит. 5GHz го ставив на 80MHz со канал 100ка.

Скенирав мрежи околу мене, видов дека нема да ми сметаат тие канали, поточно имам една мрежа со многу слаб сигнал на 6 канал, ама нема да се буни со нејзе.

Исто така, имам друго прашање што не можам да го разберам баш :D

Кога сум приклучен на 2.4GHz мрежа, не можам да го видам телефонот преку Asus апликацијата ниту преку web. Кога сум на 5GHz го гледам телефонот.

Рутерот и телефонот се со последен достапен фирмвер доколку нешто менува тоа. :)

Некој да има објаснување зошто би паѓала мрежата и не го јавува во поврзани уреди?

Не сум пробал со фабричко ресетирање на рутерот, иако мислам дека нема да помогне тоа.

Значи измеѓу тебе и руерот нема никаков ѕид/препрека ако добро разбирам ?

Две други прашања:

1. Дали имаш проверено понов firmware на рутерот ? Едит: Последен firmware за рутерот ти е: Version 3.0.0.4.386.21649 2020/09/22

2. Дали со друг телефон/wifi уред исто се случува ? А

За Wifi апликацијата незнам зошто не би појавувала уреди врзани на 2.4(ако има врзани), види да не има два скрина за да гледаш посебно уреди на 2.4 и 5 GHz.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,162
1,050
Скопје
Вака, последниве недела дена имам проблеми со вифито, поточно со вифито на телефонот.

Уредите се: S21 Ultra и Asus AC59U v2.

Лан уредите и останатите вифи уреди функционираат без проблем.
Чисто како инфо, претхониот рутер Xiaomi 4A Gigabit беше на истото место како овој и немав проблеми со паѓање на мрежа.

Шемата на кратко е оваа:

Погледнете го атачментот 108430

Рутерот е позициониран на земја баш на местото каде што е нацртано. Исто така и телефонот, ми стои на бирото и ли било каде низ соба и цело време паѓа.
Сега само што менував канали, ставив 2.4Ghz на 6ch со 20/40MHz бендвит. 5GHz го ставив на 80MHz со канал 100ка.

Скенирав мрежи околу мене, видов дека нема да ми сметаат тие канали, поточно имам една мрежа со многу слаб сигнал на 6 канал, ама нема да се буни со нејзе.

Исто така, имам друго прашање што не можам да го разберам баш :D

Кога сум приклучен на 2.4GHz мрежа, не можам да го видам телефонот преку Asus апликацијата ниту преку web. Кога сум на 5GHz го гледам телефонот.

Рутерот и телефонот се со последен достапен фирмвер доколку нешто менува тоа. :)

Некој да има објаснување зошто би паѓала мрежата и не го јавува во поврзани уреди?

Не сум пробал со фабричко ресетирање на рутерот, иако мислам дека нема да помогне тоа.

Види - „не можам да го видам телефонот„ значи дека не се појавува во апликацијата (не го пријавува а е приклучен и добиваш 2.4Гх ) или воопшто не се поврзува ?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,585
3,330
Исто е битно каков ѕид, мене ми се има случено измеѓу армиран бетон на две метра од рутер да прави проблем. Помести го рутерот, тестирај со менување на позиција.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,873
Значи измеѓу тебе и руерот нема никаков ѕид/препрека ако добро разбирам ?

Две други прашања:

1. Дали имаш проверено понов firmware на рутерот ? Едит: Последен firmware за рутерот ти е: Version 3.0.0.4.386.21649 2020/09/22

2. Дали со друг телефон/wifi уред исто се случува ? А

За Wifi апликацијата незнам зошто не би појавувала уреди врзани на 2.4(ако има врзани), види да не има два скрина за да гледаш посебно уреди на 2.4 и 5 GHz.
Да, тоа на сликата се 2 соби, една до друга, по 16м2.
1. Да, како што реков на последен фирмвер се и телефонот и рутерот.
2. Со друг уред не сум имал проблем, претходно овој пц ми беше на вифи. Знаеше некогаш да даде дека нема мрежа ама тоа беше еднаш месечно. Ова ми прави цело време скоро.

Види - „не можам да го видам телефонот„ значи дека не се појавува во апликацијата (не го пријавува а е приклучен и добиваш 2.4Гх ) или воопшто не се поврзува ?
Кога е врзан на 2.4GHz не го покажува телефонот дека е поврзан, кога е на 5GHz го дава поврзан.
snip.PNG

Телефонот е врзан на 2.4.
2.4.jpg

Овде е врзан на 5 и одма го прикажува.
5g.jpg
snip2.PNG

Исто е битно каков ѕид, мене ми се има случено измеѓу армиран бетон на две метра од рутер да прави проблем. Помести го рутерот, тестирај со менување на позиција.
Да, сум имал таков случај и јас, но работата е што претходно на исто место стоеше Mi 4A. Баш ке пробам деновиве да го преместам рутерот, мада чисто сумњам да се подобри.

Ова е што имаат солиден сигнал, ама дава дека е конектиран без интернет и ме дисконектира веднаш.
f1.jpg f2.jpg


Само не знам зошто на 2.4 ми дава 2 мрежи, CH6 и CH6(4). Дали е тоа бидејќи на 2.4 имам ставено 20/40MHz па ги дава посебно?
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
236
Гостивар
ntpmk.net
Да, тоа на сликата се 2 соби, една до друга, по 16м2.
1. Да, како што реков на последен фирмвер се и телефонот и рутерот.
2. Со друг уред не сум имал проблем, претходно овој пц ми беше на вифи. Знаеше некогаш да даде дека нема мрежа ама тоа беше еднаш месечно. Ова ми прави цело време скоро.


Кога е врзан на 2.4GHz не го покажува телефонот дека е поврзан, кога е на 5GHz го дава поврзан.
Погледнете го атачментот 108458

Телефонот е врзан на 2.4.
Погледнете го атачментот 108459

Овде е врзан на 5 и одма го прикажува.
Погледнете го атачментот 108460
Погледнете го атачментот 108461


Да, сум имал таков случај и јас, но работата е што претходно на исто место стоеше Mi 4A. Баш ке пробам деновиве да го преместам рутерот, мада чисто сумњам да се подобри.

Ова е што имаат солиден сигнал, ама дава дека е конектиран без интернет и ме дисконектира веднаш.
Погледнете го атачментот 108462Погледнете го атачментот 108463


Само не знам зошто на 2.4 ми дава 2 мрежи, CH6 и CH6(4). Дали е тоа бидејќи на 2.4 имам ставено 20/40MHz па ги дава посебно?

Приметив дека на телефонот имаш " Randomized MAC Address". Не би требало да е до тоа, ама чисто исклучи ја таа опција да видиме. Ова претпоставувам знаеш што е-да ти дава различна мак адреса на секое конектирање.

Да, според сликата две мрежи појавува поради 20/40 сетингот.

И смени на канал 11 на 2.4 GHz и тоа да пробаме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,189
Мислења
879,747
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно