1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со Web камера

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од XAKEP, 14 ноември 2009.

1. XAKEP

XAKEP
    Intern

36
    8
    19 Февруари 2009
    Дигитален Маркетинг
    Денес купив камера Delux и инсталирав драјвери и на крај на инсталацијата ми вика:

А и во Device Manager истото го пишува

Пробав и да направам Update Driver во Device Manager. Резултат:

Пробав и Update на драјверите и преку Driver Genius ама таму не ја препознава камерата како Delux, туку како Asus и пробав и тие драјвери ги инсталирав и пак ништо... Ако има некое чаре пишете :D

2. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
  3. sdarko

sdarko
    Gaining Experience

1,051
    64
    28 Септември 2008
    Ако не пројде со Driver Magician обиди се со Uniblue Driver Scanner сигурно ке ти го најде драјверот. Јас го користам него веќе подолго време.

1 person likes this.
  4. XAKEP

XAKEP
    Intern

36
    8
    19 Февруари 2009
    Дигитален Маркетинг
    Пробав и со двата програма ни едниот од нив не помогна т.е. не најде драјвери за камерата...

5. Gish

Gish
    Intern

21
    1
    15 ноември 2009
    Имаш 2 солуции:
    1. Не ја инсталираш како што треба: Првен инсталираш драјверите па на крај ја уклучуваш камерата па рестарт, или
    2. Постоечкиот драјвер не поминува на инсталација и ќе треба да користиш некој друг што е веќе на нет! Кој модел на камера е поточно.. јас имав проблем со мојата и најдов друг драјвер и сега си работи перфектно!

позз

1 person likes this.
  6. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
    драјверите од цд ги инсталираш автоматски или рачно?
    мене ме зезаше автоматски кога требаше да ги инсталира,пробај мануелно да инсталираш,влези во оптичкиот уред и иди на опен....

1 person likes this.
  7. XAKEP

XAKEP
    Intern

36
    8
    19 Февруари 2009
    Дигитален Маркетинг
    @Gish 1.Прбав прво да ја вклучам камерата па инсталирам драјвери и рестарт и обратно прво драјвери па ја вклучувам камерата ама па исто
    2. Модел Delux DLV-B32 пробав и со тоа симнав веднаш драјвери од нет ама па исто
    @maci мануелно ги инсталирам драјверите и пак камерата не работи не знам што не пробав веќе и па не ја препознава камерата истиот проблем како во 1 пост

8. Fatihh

Fatihh
    Gaining Experience

372
    50
    14 Април 2007
    Машко
    Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
    Го инсталирав пред неизвесно време драјверот и се беше во ред, но кога ја вадев камерата од USB портот ми појавуваше грешка и по дифолт тоа ( send / don't send) не ја користев камерата неколку недели не беше приклучена на PC и сега кога ја стаив камерата ми ја појави оваа грешка.

Пробав да инсталирам одново драјвери мануелно не сака , со аутоплеј на CD'to пак нејке, Update на драјверот од Device menager и така нејке, од Safe mode не сака пак истата грешка ми ја дава. Батеријата ја извадив и така не сака . Камерата ми е (WebCam Delux DLV-B01)

Како можам да го средам проблемот без да го форматирам компјутерот.

На (трабулшат) читав дека драјверот не се прифака од страна на Мicrosoft.

Веке и да не ми е инсталиран драјверот и кога го бришам пак ми ја покажува истата грешка.

9. Fatihh

Fatihh
    Gaining Experience

372
    50
    14 Април 2007
    Машко
    Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
    Проблемот го решив преку Silverlight [CLR], направив директно преку Silverligt да имам пристап ...

Слични теми
  1. petar.bt
    Одговори:
    22
    Прегледи:
    3,405
  2. sergio
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    966
  3. salemicevski