1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Web камера

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од XAKEP, 14 ноември 2009.

 1. XAKEP

  XAKEP
  Intern

  36
  8
  19 Февруари 2009
  Дигитален Маркетинг
  Денес купив камера Delux и инсталирав драјвери и на крај на инсталацијата ми вика:
  [​IMG]

  А и во Device Manager истото го пишува
  [​IMG]

  Пробав и да направам Update Driver во Device Manager. Резултат:
  [​IMG]

  Пробав и Update на драјверите и преку Driver Genius ама таму не ја препознава камерата како Delux, туку како Asus и пробав и тие драјвери ги инсталирав и пак ништо... Ако има некое чаре пишете :D
   
 2. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
 3. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Ако не пројде со Driver Magician обиди се со Uniblue Driver Scanner сигурно ке ти го најде драјверот. Јас го користам него веќе подолго време.
   
  1 person likes this.
 4. XAKEP

  XAKEP
  Intern

  36
  8
  19 Февруари 2009
  Дигитален Маркетинг
  Пробав и со двата програма ни едниот од нив не помогна т.е. не најде драјвери за камерата...
   
 5. Gish

  Gish
  Intern

  21
  1
  15 ноември 2009
  Имаш 2 солуции:
  1. Не ја инсталираш како што треба: Првен инсталираш драјверите па на крај ја уклучуваш камерата па рестарт, или
  2. Постоечкиот драјвер не поминува на инсталација и ќе треба да користиш некој друг што е веќе на нет! Кој модел на камера е поточно.. јас имав проблем со мојата и најдов друг драјвер и сега си работи перфектно!

  позз
   
  1 person likes this.
 6. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  драјверите од цд ги инсталираш автоматски или рачно?
  мене ме зезаше автоматски кога требаше да ги инсталира,пробај мануелно да инсталираш,влези во оптичкиот уред и иди на опен....
   
  1 person likes this.
 7. XAKEP

  XAKEP
  Intern

  36
  8
  19 Февруари 2009
  Дигитален Маркетинг
  @Gish 1.Прбав прво да ја вклучам камерата па инсталирам драјвери и рестарт и обратно прво драјвери па ја вклучувам камерата ама па исто
  2. Модел Delux DLV-B32 пробав и со тоа симнав веднаш драјвери од нет ама па исто
  @maci мануелно ги инсталирам драјверите и пак камерата не работи не знам што не пробав веќе и па не ја препознава камерата истиот проблем како во 1 пост
   
 8. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
  Го инсталирав пред неизвесно време драјверот и се беше во ред, но кога ја вадев камерата од USB портот ми појавуваше грешка и по дифолт тоа ( send / don't send) не ја користев камерата неколку недели не беше приклучена на PC и сега кога ја стаив камерата ми ја појави оваа грешка.

  [​IMG]

  Пробав да инсталирам одново драјвери мануелно не сака , со аутоплеј на CD'to пак нејке, Update на драјверот од Device menager и така нејке, од Safe mode не сака пак истата грешка ми ја дава. Батеријата ја извадив и така не сака . Камерата ми е (WebCam Delux DLV-B01)

  [​IMG]

  Како можам да го средам проблемот без да го форматирам компјутерот.

  На (трабулшат) читав дека драјверот не се прифака од страна на Мicrosoft.


  Веке и да не ми е инсталиран драјверот и кога го бришам пак ми ја покажува истата грешка.
   
 9. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
  Проблемот го решив преку Silverlight [CLR], направив директно преку Silverligt да имам пристап ...
   
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,405
 2. sergio
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  966
 3. salemicevski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,025
 4. Smoking4e
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  970
 5. snowmen
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  681
Вчитување...

Сподели

Вчитување...