1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со WDMyCloud

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од kire_33, 18 ноември 2019.

 1. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  167
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  Здраво,
  На сервер имаме екстерен диск за бекап, и периодично го добивам следниов маил,
  Немам големо искуство па затоа ако може мало објаснување или решение ?
  Благодарам,
   

  Прикачени датотеки:

  • MYCLOUD.jpg
   MYCLOUD.jpg
   Големина:
   244.7 KB
   Прегледи:
   70
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Има две известувања, едната е дека има нова верзија на firmware за уредот и втората е дека има некој проблем со екстерниот диск. Три веројатности, дефектен usb кабел, некој го мрда и се исклучува или пак дефектна надворешна кутија за диск.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Второто известување велит дека дискот сте го ваделе без да кликнете на Safe remove hardware
   
  На olikomerc и Oktar им се допаѓа ова.
 4. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  167
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  Мхм колку што имам на знаење никој не се доближува до дискот и не е ваден до сега бидејќи цело време е приклучен, значи од @lynx препораките да ги пробам, и случајно дали е можно поради проверка за апдејти на firmware да прави дисконект?
   
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,631
  1,411
  27 Јануари 2011
  Машко
  Дали на серверот имаш приклучен и Сигејт М3 екстерен диск?
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Направи му update на firmware-от. Доколку не сакаш постојано да се замараш со ова, во settings уклучи му automatic update.
  Втората порака вика, дека неправилно е исклучен Seagate M3 уред од MyCloud дискот. Ништо страшно.
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,631
  1,411
  27 Јануари 2011
  Машко
  Како што е напишано WD e стално приклучен на серверот и ретко кој се доближува до него. Е тука е лошото што он добива пораки од време на време, дека Сигејт екстерен неправилно е исклучен во 08:30...оваа може да биде многу опасно. Ако некој неовластен од време на време ке си уклучи диск ке си ископира податоци и готово. Не треба само да се преведе пораката, треба и да се истажи проблемот.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  167
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  Мхм значи треба да истражам дали некој друг во меѓувреме уклучува диск и прави копија на негов диск, или проблем со веќе приклучениот што си прави removing without ejecting ?
   
 9. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Тој што наводно прави копија на надворешен хард диск, треба да има и админ пристап до клаудот, за да може да ги копира фајловите. Инаку, ако го закачи само, ќе се води како дополнителен простор за складирање.
  На MyCloud не можеш да му направиш eject бидејќи е NAS (network attached storage).
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...