1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со WAMP

Дискусија во форумот 'Останати' започната од tupacan, 13 ноември 2017.

 1. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Дали има некој искуство со сетирање на WAMP за повеќе проекти, секој во под-фолдер во root-от на wamp, т.е. www. Пример www/proekt1, www/proekt2, итн..

  Идејата е фолдерот на секој проект да биде root за истиот тој проект и да се пристапува со посебен "домен".

  Следев туторијал од нет, но на крај ми дава ерор 403 Forbidden.

  Моментално ги имам овие сетинзи сменето/додадено според туторијалот:

  Во hosts фајлот додадено
  Код:
  127.0.0.1 localhost.proekt1
  127.0.0.1 localhost.proekt2

  Во /wamp64/bin/apache/apache2.4.27/conf/httpd.conf веќе ми беше одкоментирана линијава
  Код:
  Include conf/extra/httpd-vhosts.conf

  И во /wamp64/bin/apache/apache2.4.27/conf/extra/httpd-vhosts.conf додадено ова
  Код:
  <VirtualHost *:8080>
    ServerName localhost.proekt1
    DocumentRoot '${INSTALL_DIR}/wamp/www/proekt1'
    <Directory "${INSTALL_DIR}/wamp/www/proekt1/">
     Options +Indexes +FollowSymLinks +MultiViews
     AllowOverride All
     Require all granted
    </Directory>
  </VirtualHost>
  
  <VirtualHost *:8080>
    ServerName localhost.proekt2
    DocumentRoot '${INSTALL_DIR}/wamp/www/proekt2'
    <Directory "${INSTALL_DIR}/wamp/www/proekt2/">
     Options +Indexes +FollowSymLinks +MultiViews
     AllowOverride All
     Require all granted
    </Directory>
  </VirtualHost>
  

  Навидум изгледа океј, но кога пробам да пристапам до било кој од проектите (localhost.proekt1:8080, localhost.proekt2:8080) добивам
  Код:
  You don't have permission to access / on this server.
  Apache/2.4.27 (Win64) PHP/5.6.31 Server at localhost.proekt1 Port 8080

  Инаку WAMP го користам подолго време без никаков проблем, но за само еден проект со дифолт рут "www".

  Верзија на WAMP: 3.1.0


  По претпоставка дека проблемот ми е во httpd-vhosts.conf, пробав со различни вредности, но неуспешно.

  После секоја измена рестартирани сите сервиси на WAMP.

  Идеја?
   
 2. Feelyo

  Feelyo
  Intern

  33
  33
  2 Април 2017
  Машко
  после AllowOverride All линијата, пробај да додадеш ова:

  Order Deny,Allow
  Allow from all

  и исто така, дали некаде во httpd.conf или во некој друг конфиг дали имаш Listen 8080 (или пробај со Listen 0.0.0.0:8080 - знае некад така да сака)?
   
  Последна промена: 14 ноември 2017
  На Ninjaa и artweb им се допаѓа ова.
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Feelyo

  Feelyo
  Intern

  33
  33
  2 Април 2017
  Машко
  Така се subdirs на еден ист домаин, поентата му е да направи повеќе домеини на еден ист webserver користејќи vhost-ови, претпоставувам за вежбање на сценарио.

  Поентата е ако користиш еден веб сервер и сакаш повеќе сајтови да имаш на истиот, ќе треба да ја направиш конфигурацијата како он што сака да постигне, како за пример:

  Да речеме дека имаш домејн купено www.NekojSiDomain.com со DNS record кон серверот -> 123.45.56.78 и сакаш да ставиш втор сајт на истиот сервер со друг домејн, на пример www.MojotVtorDomain.com. Го местиш DNS record-от кон истата ip адреса 123.34.56.78, правиш втор www directory на серверот каде што ги ставаш фајловите од вториот сајт, а после со vhost-ови на apache делиш според servername кој сајт да го опслужува apache-то.
   
  На Ninjaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  408
  12 ноември 2013
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,685
  3,012
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  браво бе, одлично решение. ако не и домен да купи, и хост. не тресете глупости.

  онтопик: едитирање на vhost за секој посебен фолдер, прогуглај, ќе најдеш, доста лесно се прави. на убунту е уште полесно, ова виндоуз ѓубре секогаш ги комплицира работите.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,791
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Разгледај го open server како решение. Јас го користам предобар е.

  Испратено преку nokia 3310
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,685
  3,012
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  иако е многу добра алатка, не дека нешто се противам, но сепак сум повеќе поборник за тоа да научиш рачно да ги правиш тие работи. учиш шо е кај е како е и зошто е. денес мош нема, ама во иднина ќе ти притреба, така да секогаш повеќе сум за да научиш како се подесува пред да користиш гуи за истото. или можда сум само старомоден :)
   
  На Fatal1ty_ и Martinovski им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,791
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  The time is money dude

  Испратено преку nokia 3310
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,685
  3,012
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За да праиш пари прво ука па после парица :)
   
  На Глупав и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,791
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Агрии

  Испратено преку nokia 3310
   
 12. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Такму така, при ваква грешка обично ова помага.
  Исто, мислам дека е подобро во hosts

  127.0.0.1 localhost.proekt1
  127.0.0.1 localhost.proekt2

  да го смени во

  127.0.0.1 proekt1.localhost
  127.0.0.1 proekt2.localhost
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  408
  12 ноември 2013
  Зошто да купува домен и хост? Се сетира сo valet-от еден фолдер и за секој сaбфолдер во него, автоматски прави посебен локален домен. Ќе има http://proekt1.dev, http://proekt2.dev итн. 5 минути работа е за сетирање на МАС, за Windows претпоставувам дека е малце повише.
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,685
  3,012
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  тогаш ајде, ќе те закачам на сервер, кај шо немаш пристап до инсталирање на ларавел и/или дополнителни алатки, и ти давам конзола. среди го со валет-от (претходно немаш знаење за едитирање на на правилата и вхостови). ќе се десат три работи најмалку:

  1. нема да го опрајш, делумно ќе решиш преку гугл
  2. ќе бараш помош од други, како во случајов
  3. најбитно: НЕМА НИШТО ДА НАУЧИШ.

  ако му даеш гуи, а не да научи како шо треба, никогаш нема да се стреми кон повисоко знаење. ќе остани на она: да бе, со гуито ќе го средам.
   
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Би пробал друг софтвер, но моментално немам време. Ова треба(ше) да е поедноставно и побрзо од сетирање друг софтвер. Инаку на ова мислиш или нешто сум грешка, пошто гледам само руски е (барем сајтот)?

  Пробано, исто немам пристап. Имам Listen 0.0.0.0:8080 и Listen [::0]:8080 во httpd.conf.

  Не знам дали си го целосно прочитал првиот пост - гуглано и пробано со повеќе параметри, т.е. потрошено повеќе од доволно време пред да побарам помош овде. Навидум е лесно и мислам дека сетирањата ми се точни, но не ми дава пристам до тие фолдери. Можеби гајдовите што сум ги следел се застарени и нецелосно функционални. Посочи ми некој испробан тут/гајд доколку имаш.

  Пробано и вака, бесуспешно.
   
 16. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
 17. Feelyo

  Feelyo
  Intern

  33
  33
  2 Април 2017
  Машко
  малце desperation attempt, ама на памет ми текнува само ова во моментов, покасно ќе проверам подетално: провери пермисии на самите фолдери, логиката е дека треба јузерот со кој што ти run-ува сервисот да има привилегии да ги чита тие фолдери
   
  На Ninjaa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  кај мене работи без проблем.
   

  Прикачени датотеки:

  • hosts.jpg
   hosts.jpg
   Големина:
   77.6 KB
   Прегледи:
   10
  • vhosts.jpg
   vhosts.jpg
   Големина:
   54.4 KB
   Прегледи:
   10
  • vidi.jpg
   vidi.jpg
   Големина:
   16 KB
   Прегледи:
   12
 19. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Знаев дека е глуп проблемот.

  Во варијаблата "INSTALL_DIR" стои и фолдерот "wamp64", т.е. C:/wamp64, такашто патот до проектите бил грешен.

  Малку е чудно, пошто во vhosts фајлот имаше оставено пример vhost од WAMP, од којшто јас прекопирав.

  И уште нешто, пошто пробував да ја заменам варијаблата со "C:" и не сакаше, всушност имам 64 битен WAMP инсталирано, па фолдерот е "wamp64", наместо "wamp" како што го оставиле по дифолт.

  Благодарност до сите што одвоија време да помогнат!
   

Сподели

Вчитување...