• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со втор монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Epowah

Intern
4 мај 2015
17
2
Здраво дечки,

Користам втор монитор поврзан со мојот лаптоп и досега се беше океј, последното вклучување на лаптопот не го препознаваше вториот монитор и дава No signal detected. Дали има некој проблем со резолуцијата или нешто слично?
Иначе користам Ubuntu.

ФАЛА ВИ ОДНАПРЕД.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,474
828
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Секако - како што кажаа претходните членови, пиши точно кој хардвер, монитор, лаптоп, графичка, како се поврзани. Која верзија на Ubuntu!

После тоа провери каблите.
После тоа прати слика од "Displays" во Ubuntu-то и направи copy/paste (не слика!!) од командата xrandr искуцана во терминал.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
902
1,243
Од 3ти Декември е темава, a OP од тогаш не е логиран... :D
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,474
828
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,558
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно