• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со втор монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Како втор монитор земав еден постар acer 17'' и морав да докупам VGA to DVI-D адаптер затоа што мониторот има само VGA излез и морам да го приклучам во графичка (GTX 1070Ti Zotac) затоа што немам интегрирана. На почетокот работеше супер и наредниот ден вториот постар монитор почна да се пали и гаси сам на секое 2-3 секунди, а на маин мониторот ми се прави како рефреш постојано како што се пали-гаси вториот. Тоа се случува моментално и ми треба помош, не можам да претпоставам до што е проблемот. Фала однапред.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
922
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Пробај со друг адаптер?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,605
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
вториот постар монитор почна да се пали и гаси сам на секое 2-3 секунди, а на маин мониторот ми се прави како рефреш постојано како што се пали-гаси вториот.
Тоа ми личи како да губи сигнал и Windows-от се префрла за момент во single monitor setup, тоа е тој рефреш. И јас би пробал со друг адаптер, или можеби конекцијата да ја провериш да не се изместил некој конектор па сега губи контакт.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Функционален е адаптерот, им го вратив да го пробаат. Сега функционира некако магично откако намалив резолуција и пак ја вратив на највисоката за првиов монитор, можно е да има проблем постариов монитор со 1920x1200.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Најдов решение ако на некој му затреба. Треба на двата монитора од опции да се направи disable на DDC/CI.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,286
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно