• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со втор компјутер на иста линија

• Ја почнал/а темата

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Немам проблеми со интернет, Телекабел си функционира ОК, туку имам еден поинаков проблем. Кога го префрлам кабелот од компјутерот на лаптопот ми го јавува добро познатото „Limited or no connecti....“
Го гасам модемот, го оставам исклучен некоја минута, го ресетирам лаптопот и проблемот се решава.
Арно ама го враќам назад кабелот од лаптоп на компјутер и пак се јавува истиот проблем. И пак треба истата процедура со гасење и ресетирање.
Овој период додека не си купам wireless рутер, многу често ќе го правам ова и ќе го менувам кабелот од едниот на другиот компјутер и процедурава ужасно ме нервира
Имам 2 прашања
1. Има ли некој друг начин како да се реши овој проблем наместо со ресетирање на модемот?
2. Ќе имам ли ваков проблем кога ќе ставам wireless рутер и лаптопот ќе оди преку него и плус уште 2 десктоп компјутери ќе бидат уклучени преку кабел

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
И мене тоа ми го правеше кога бев на Прозорци ХР... И јас барав решение за тоа и го најдов - ги контактирав во тех. поддршка, па проблемот бил од кај нив па ајде го средија, ама и не сум повеќе ни на прозорциве и така.:)

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
1. Ne e problem tuku e informacija.

2. Podesi na mreznata t.e. oshtikliraj go toa "Notify me when this connection has no connectivity" ili taka nekako beshe

3. Ne na ruterot ne bi trebalo da se javi problemot.

• Ја почнал/а темата

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
И мене тоа ми го правеше кога бев на Прозорци ХР... И јас барав решение за тоа и го најдов - ги контактирав во тех. поддршка, па проблемот бил од кај нив па ајде го средија, ама и не сум повеќе ни на прозорциве и така.:)
Ги контактирав и јас и ми рекоа дека проблемот мора да си го решам сам со ресетирање на модемот

• Ја почнал/а темата

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
1. Ne e problem tuku e informacija.

2. Podesi na mreznata t.e. oshtikliraj go toa "Notify me when this connection has no connectivity" ili taka nekako beshe

Немам интернет. За тебе може е тоа информација што јас немам интернет, но за мене тоа е проблем што јас немам интернет :)

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
хммз.. Мислам дека не би требало да има врска ОС со добивање конекција.

“Notify me when this connection has limited or no connectivity.“

Но, ова е само за известување. Проблемот ќе си постои, односно тој повторно ќе нема нет, само нема да биде известен. Така да, ова мислам дека нема да му го реши проблемот.

Исто мислам и јас.

ЕДИТ:
Ги контактирав и јас и ми рекоа дека проблемот мора да си го решам сам со ресетирање на модемот
wow.. Во тој случај поддршкава е..

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Абе не им чини поддршката... Знаете само колку пати се јавив за да ми го решат пробленот??? Не, изгледа не сакаат да ти го решат проблемот, а сакаат да си нивен корисник и да ти земаат пари. :lut2:

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ok.. my bad, mislev deka samo se pojavuva toa a internet ima,...

Problemot e vo DHCP serverot na modemot ili DHCP klientot na windows-ot. Probaj napravi repair na mreznata koga kje go premestish kabelot.

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Добро а да пробаш лаптопо да го врзеш на USB порто од модемо, а компјутеро да си го оставеш поврзан на Ethernet приклучоко од модемо.
Види така дали ќе има интернет на двата компјутера.

Телекабел дозволува 2 компјутера да излезат на интернет преку еден модем, со тоа шо ограничувањето на дозволените IP адреси по модем е 2.

• Ја почнал/а темата

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Добро а да пробаш лаптопо да го врзеш на USB порто од модемо, а компјутеро да си го оставеш поврзан на Ethernet приклучоко од модемо.
Види така дали ќе има интернет на двата компјутера.

Телекабел дозволува 2 компјутера да излезат на интернет преку еден модем, со тоа шо ограничувањето на дозволените IP адреси по модем е 2.
Нели дозволуваат 3?

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
823,235
Членови
28,061
Најнов член
Viktorofski