• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со врзување на 2 комп.

Статус
Затворена за нови мислења.

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
Сакам директно да врзам 2 комп. и нет врската до едниот да ја користам и на другиот. Купив кабел, уклучив и ... ИЗВИЧНИК во жолт триаголник. Убаво и назначив на продавачката дека ми треба кабел за директно врзување на 2 комп. Нејќе и нејќе... ...менував ИП(на вторит-тогаш на истиот ПЦ исчезна жолтиот триаголник, но не и на првиот со нет врска(првиот е со 2 ЛАН)) , чепкав таму во Локал Кон. Проп... ...јок! Се сетив дека имаше нешто крос... ...отворив форумов-прочитав-КРОСОВЕР и назад у продавницата. Да бе дечко овој што ти го дадовме не е крос овер, почекај-чекав, бујрум-еве ти кросовер. Вклучив-и сега и на двата ПЦ ми вика *нет кабел ис нот конектет*. Дали пак е проблемот со кабелот, или при чепкањето сум направил некоја збрка?
Благодарам, Драган
 
1 октомври 2008
278
9
Првиот кабел ти бил добар ,а сега ти дале кабел за свич - пц или рутер-пц..
Тоа триаголницето ти излегувало затоа сто нема интернет шаринг по дефалт .. поврзи ги така направи најобична мреша дај шеринг на некој фолдер и ако можеш да приступиш до него од другиот пц.. значи се е ок..
а после тоа можесш да направиш пропертиес на конекцијата(на компјутерчето со извичник) и ќе го отштиклираш "notify me when there is limited or no network conectivity
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Можеш да провериш каков кабел имаш според следнава илустрација:

Crossover.gif


Тоа не сликата е crossover кабел и таков ти треба за да поврзеш 2 компјутера. Само провери дали жиците во конекторите се со ваков редослед. Понатаму, за поврзување на два компјутера на иста конекција, ќе треба да поставиш ICS, побарај на форумов, има неколку теми за тоа.
 

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
За полесно разбирање
комп 1.- со 2 ЛАН и нет врска
комп 2.-другиот
Со првиот кабел неможев да воспоставам мрежа. На комп 1. имав жолт триаголник и си беше тамо цело време. Во него ја немаше *име* воркгрупата во која сакав да ми бидат компјутерите. На комп 2. (откако сменив ИП) исчезна тријаголникот, а во воркгрупата си беше сам-фигурираше само комп 2., додека на комп 1. воопшто не ми ја покажуваше. Целото време се обидував да ги ставам во воркгрупа (мрежа, нели?) ама не ми успеа, а за нет на комп 2. откако ке ги врзм и ке може да се гледаат еден друг ке се обидам.
Се извинувам ако не сум доволно јасен и благодарам за брзите одговори.
Поздрав Драган.
 

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
Благодарам aleksandar_te, си пишал додека го пишував вториот ми пост.
Благодарам
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Леле, дури сега видов дека бараш и делење на врска... Тогаш полесно ти е да направиш Setup a home or a small office network, кој се наога во Network Connections. Wizard-от е постапен и сликовит и лесен за користење и се прави на двата компјутера, по што нема потреба да се конфигурираат мануелно ИП адреси или слично. Истотака во него се мести на кој workgroup припаѓа компјутерот и неговото мрежно име. Пробај вака па пиши.
ПС Се извинувам за грешката горе, со што мојот горен пост не важи!
 
1 октомври 2008
278
9
Значи ипак сум бил во право .. вака мрежата ќе работи а само после ќе се дозволи internet sharing , најлесно сетирање на мрежа е во пропертис на my computer иди во оделот change name and workgroup и намести да биде воркгрупот ист. и после само дај шаринг на некој фолдер.. и направи тоа што ти реков за да се тргне триаголникот.. од кога ќе направиш се ова додел интернет шаринг и готово.. а само да знаеш може интернет конекцијата да ти е заклучена на mac адреса и да не можеш да енаблираш инстернет шаринг..
Доколку несакаш да имаш вакви проблеми или лоша конекција(интернет шаринг сукс) земи си роотер
 

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
386 и боби
Сакам директно да врзам 2 комп. и нет врската до едниот да ја користам и на другиот. Купив кабел, уклучив и ... ИЗВИЧНИК во жолт триаголник. Убаво и назначив на продавачката дека ми треба кабел за директно врзување на 2 комп. Нејќе и нејќе... ...менував ИП(на вторит-тогаш на истиот ПЦ исчезна жолтиот триаголник, но не и на првиот со нет врска(првиот е со 2 ЛАН)) , чепкав таму во Локал Кон. Проп... ...јок! Се сетив дека имаше нешто крос... ...отворив форумов-прочитав-КРОСОВЕР и назад у продавницата. Да бе дечко овој што ти го дадовме не е крос овер, почекај-чекав, бујрум-еве ти кросовер. Вклучив-и сега и на двата ПЦ ми вика *нет кабел ис нот конектет*. Дали пак е проблемот со кабелот, или при чепкањето сум направил некоја збрка?
Благодарам, Драган

За полесно разбирање
комп 1.- со 2 ЛАН и нет врска
комп 2.-другиот
Со првиот кабел неможев да воспоставам мрежа. На комп 1. имав жолт триаголник и си беше тамо цело време. Во него ја немаше *име* воркгрупата во која сакав да ми бидат компјутерите. На комп 2. (откако сменив ИП) исчезна тријаголникот, а во воркгрупата си беше сам-фигурираше само комп 2., додека на комп 1. воопшто не ми ја покажуваше. Целото време се обидував да ги ставам во воркгрупа (мрежа, нели?) ама не ми успеа, а за нет на комп 2. откако ке ги врзм и ке може да се гледаат еден друг ке се обидам.
Се извинувам ако не сум доволно јасен и благодарам за брзите одговори.
Поздрав Драган.

Можеш да провериш каков кабел имаш според следнава илустрација:

Crossover.gif


Тоа не сликата е crossover кабел и таков ти треба за да поврзеш 2 компјутера. Само провери дали жиците во конекторите се со ваков редослед. Понатаму, за поврзување на два компјутера на иста конекција, ќе треба да поставиш ICS, побарај на форумов, има неколку теми за тоа.
кабелот е според шемата! незнам што може да е? утре на работа ке проверам кабелот од можен прекин...
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Pred se cekiraj si go kabelot ubavo vtoro na sekoe pc treba da mu lupnes razlicna ip adresa normalno go znaes ova ali da go turime kako cekor.( zoltiot prasalnik moze da e loop ili edna ip adresa na poveke pc inja i tako dalje ) dokolku se lan vidi dali mrezata ti e so isto ime WORKGROUP ili HOME na site pcinja ista treba da bide ... razlicni ip dobar kabel i kako so kazaa momcive pogore sherni nesto ... koristi ping vo cmd so ip adresi za da vidis so e kako e koj so koj se cita ....
 

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
проблемот кај мене е кабелот! на работа го тестирав кросовер кабелот и беше ОК! Врската меѓу 2та комп. ја остварив со другата варијана на кабел (не кросовер туку другата-обичен кабел)! незнам како и зошто е така.
Комп. 1-плочата ми е Asus: M2N SLI DELUX со две мрежни.
Комп. 2-Compaq Evo N160.
Останува уште интернет на другит комп. да средам. Читав туториалот што е на форумов ама неуспешно. DNS мислам дека е проблем. Со cmd-ipconfig/all добивам само една... ...која кога ја внесам не добивам интернет на втроит комп. Ке пишам кога ке завршам.
Поздрав
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) купуваш 4+WAN port 100MBps рутер - 800 денари, 2 LAN Cat5 кабли било какви - 200 до 400 денари.

2) прочитај го упатството од рутерот, како да пристапиш до неговиот софтвер. (не заборавај дека адресата на мрежната карта од компјутерот мора да е во ист range со таа на рутерот)

3) Уклучи DHCP, сетирај internet конекција и евентуално сетирај firewall, IP forwarding и др.

4) Намести ги IP и DNS адресите на мрежните карти од компјутерите на obtain automatically.
 
1 октомври 2008
278
9
1) купуваш 4+WAN port 100MBps рутер - 800 денари, 2 LAN Cat5 кабли било какви - 200 до 400 денари.

2) прочитај го упатството од рутерот, како да пристапиш до неговиот софтвер. (не заборавај дека адресата на мрежната карта од компјутерот мора да е во ист range со таа на рутерот)

3) Уклучи DHCP, сетирај internet конекција и евентуално сетирај firewall, IP forwarding и др.

4) Намести ги IP и DNS адресите на мрежните карти од компјутерите на obtain automatically.

брат за така е лесно .. со рутер само бцкаш каблите и готов, него ова со поврзување на мрежна со мрежна
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
мрежна со мрежна + интерент, трипер комбинација е тоа, а за 1000~1200 денари има нај-елегантно решение.

1) за директно ќе треба да си купи или направи кросовер кабел.
2) рачно ги мести IP адресите, да бидат во ист range
3) подесува конекција на едниот компјутер и сетира Internet connection sharing enabled.

За да сурфа на компјутерот кој не е директно врзан на интернет, ќе мора да го има вклучено оној кој е директно и истиот да го конектира на и-нет.
 

kruskovac

Intern
8 октомври 2008
30
0
Врзав директно мрежна-мрежна и дозволив Internet connection sharing кон комп.2.
Комп. 1-плоча е Asus: M2N SLI DELUX со две мрежни.
Комп. 2-Compaq Evo N160.

1.Врската е со обичен (не кросовер) кабел-незнам зошто и како иако мислев дека е неопходен кросовер!
2.Internet connection sharing не функционираше, проблемот беше во продавницата за интернет-не разбрав 100%, но беше МАС адреса нешто... ...направија 2 клика таму и сега се е во ред (има интернет на комп.2).
-http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4652 таму убаво е објаснето решавање на мојот проблем и во мојот случај кабелот не е кросовер, интервенирав во продавницата за интернет (нешто околу МАС ?) и немам алтернативна ДНС што не е никаков проблем.
Благодарам, темата може да се затвори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно