• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со вклучување на PC

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Здраво другари, ми треба мала помош околку вклучување на PC.
Неодамна го чистев темелно куќиштето, по што несакаше воопшто да се вклучи. Ги извадив и ги вратив сите кабли од матичната GA-H81M-DS2 и само од себе проработа. Сега пак истиот проблем, до сега пробано следното :
 • Извадени и вратени сите кабли од матична (еднаш ми успеа, кога го склопив пак исто)
 • Пробано со друго напојување.
 • Пробано со друг power кабел.
 • Пробано да се подигне директно од матична преку спојување на конекторите со штрафцигер
Се сомневам во следното :
 • Отидено е напојувањето (малку веројатно со оглед на тоа што пробав со друго напојување пак исто).
 • Отидена е матичната (зошто тогаш еднаш успеав да го вклучам ?)
 • Нема контакт или нема добар контакт каблите од матична до Power копчето на куќиште (зошто тогаш не ми пали директо преку матична ?)
 • Нема добар контакт било кој кабел што оди во матична (ова го отфрлив затоа што пробано 10 пати )
Немам друга 1150 плоча за да тестирам матична. РАМ да тестирам и процесор не гледам поента.

Некоја сугетија, друг предлог ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Маестро, јас имам еден комплет како твојот, може да пробаме. Ја имам истата плоча со i3-4170 имаше слични симптоми, некогаш се уклучуваше, некогаш не. Го даунгрејдирав биосот, па го вратив повторно на најнова верзија и од тогаш нема никаков проблем. Пробај го тоа. Ако ти треба резерва хардвер за проба пиши ми или ако сакаш јас да погледнам барај ме.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Фала брат, сега ничим изазвана проработе :unsure:. Ако се повтори ќе пробам со даунгрејд на биос ако и тоа не помага,ќе те барам да ми позајмиш матична.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ако некогаш се пали некогаш не, голема веројатност се отидени кондензатори на матичната
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,883
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
ако некогаш се пали некогаш не, голема веројатност се отидени кондензатори на матичната

Нц, ова се нема случено со години, уште од 478 и 775, нема шанси да е тоа. Поверојатно е дека напојувањето или матичната имаат некаков проблем.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Нц, ова се нема случено со години, уште од 478 и 775, нема шанси да е тоа. Поверојатно е дека напојувањето или матичната имаат некаков проблем.
Најверојатно проблемот е наивен, power кабелот немал добар конатакт со влезот во напојувањето. Од надворешна изгледа како да е влезен до крај, од внатрешна (од отворено куќиште) страна ако погледнеш има ,,луфта,,. Куќиштето не е најдобро дизајнирано или/и јас не сум го приклучил доволно.
Сега го уштекав на сила до крај па да видиме дали е само до тоа.
Фала на сите за мислењата, ќе ја активирам темава за да известам ако не е тоа проблемот.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сеа за сеа океј е?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,740
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно