• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со висините

 • Ја почнал/а темата
 • #1

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Editiram nekoja WP tema i sega sakam sidebar-ot sekogash da ima ista visina so container-ot, shto vo momentot ochigledno ne e sluchaj.

Eve gi kodovite:
Код:
#container {
 width: 800px;
 margin: 0px auto;
 background-image: url("images/bg.jpg");
 background-position: right;
 min-height: 275px;
[B] height: auto;[/B]
 background-repeat: repeat-y ;
 border-left: 0px solid #f3782a;
 border-right: 0px solid #f3782a;
 font-family: Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif;
 font-size: .75em;
 text-align: left; /* IE hack Part 2 */
 border-top: 0px solid #f3782a;
 border-bottom: 0px solid #f3782a;
 overflow: auto; 
}#sidebar {
 position: static;
 float: left;
 width: 207px;
 min-height: 275px;
[B] height: ovde neznam kako da zemam height od container[/B]
 font-family: Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif; 
 font-size: 1.0em;
 background-color: #9900FF;
 /*text-align: left; IE hack Part 2 */
 /*margin-top: 0px;
 margin-bottom: 0px; */
 padding-left: 0px !important; 
 padding-right: 0px; 
 
 }
Fala unapred.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Ем... мислам дека ако ставиш "100%" како value, it will do the job...
Пробај па ни реци :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
 • Ја почнал/а темата
 • #7

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Код:
<?php include "header.php"; ?> 
[B] <div id="container">
 <div class="breaker"></div>
 <?php include "sidebar.php"; ?>[/B]

  <div id="content">
   <div class="contentleft">  
   <div class="postpage">  
    <?php if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?>
   <h1><?php the_title(); ?></h1>
     <?php the_content(); ?>
   <?php endwhile; endif; ?>
  </div>
 </div>
 </div>
 </div>
<?php include('footer.php'); ?>
@StarBuck: yep :plachko2:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Што бидна сега??? Средено или не???

Овдека не може да користиш height: нешто. Треба да го направиш тоа со трик. Бидејќи е касно (идам да си легнам) ако не ти се брза ќе ти го објаснам концептот утре.

У меѓувреме еве ти линк
http://www.456bereastreet.com/lab/developing_with_web_standards/csslayout/2-col/ http://www.456bereastreet.com/lab/developing_with_web_standards/csslayout/2-col/finished.html
http://www.neuroticweb.com/recursos...&width_iz=150&color_de=33CC99&color_iz=CC6633
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Што бидна сега??? Средено или не???

Овдека не може да користиш height: нешто. Треба да го направиш тоа со трик. Бидејќи е касно (идам да си легнам) ако не ти се брза ќе ти го објаснам концептот утре.

У меѓувреме еве ти линк
http://www.456bereastreet.com/lab/developing_with_web_standards/csslayout/2-col/ http://www.456bereastreet.com/lab/developing_with_web_standards/csslayout/2-col/finished.html
http://www.neuroticweb.com/recursos...&width_iz=150&color_de=33CC99&color_iz=CC6633
Problemot go reshiv so glupo reshenie menjajki ja pozadinata.

Kje gi poglednam linkovite...

Fala.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Сега ја разгледував темава и јас се имам соочено со овој проблем неколку пати и секогаш сум го решавал проблемот со импровизација. Со менување на позадината во главниот див и слично, како што го решил S.
Ама тоа не е тоа. Дали некој знае, најверојатно има некое друго "културно" решение?!?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
евентуално container-от да се стаи во <td></td> па после на sidebar-от да му се даде height=100%
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Фала ти StarBuck, само не сакам да мешам табели.
Ке покопам уште малце, ако не пак ќе импровизирам со позадината, само така ме ограничува малку во дизајнот.

Барајќи наидов на еден ваков документ W3C
http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-border-20021107
Се зборуба за CSS3 стандардите.
Ќе има заоблени ивици на бордерите, можност за слики и слично. Но за тоа во друга тема.

Ако има некој и поинаква идеја како да се реши овој проблем, нека пише или нека насочи на каде да се бара решение.
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
a JavaScript?

Е сега знам дека не сакаат сите да мешаат JavaScript во своите страни поради можноста истиот да биде исклучен во некој браузер ама па тоа можеби може да го реши проблемот.
На крај на страната во хтмл кодот а пред </body> со JavaScript да се испита висината на container и да му се додели на sidebar, како на пример:
Код:
<script language=javascript>
document.getElementById('sidebar').style.height=document.getElementById('container').clientHeight+"px";
</script>
Работи и во IE и во Firefox!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Фала ќе го пробам наредниот пат. Овој пат пак го решив проблемот со импровизација со позадината.

Иначе мешам JavaScript кај сите мои страници. Го употребувам за анимациите, галериите... И повеќето го употребуваат, по тоа што можам да видам по страниците. Мое мислење е дека се ретки тие кои го имаат исклучено во пребарувачите.

А ако има некој друг CSS решение, нека го каже?!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,074
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно