1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со вирус

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од Marija217, 12 Мај 2011.

 1. Marija217

  Marija217
  Intern

  3
  0
  12 Мај 2011
  имам вирус tr kazy.mekml.1 како можам да го избришам.ви благодарам однапред :)
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  a kako dozna deka toj e virusot ?
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Пали машината во Safe Mode, од таму пали антивирусот и чисти, ќе го исчисти сигурно.
   
 4. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Преземи Malwarebytes, направи update, скенирај па чисти.

  пс. Темава е преместена во соодветната секција.
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Со оглед на тоа за каков вид на малвер се работи, ти препорачувам и скен со следниов програм.

  http://www.surfright.nl/en/downloads/

  Во завистност од тоа каков оперативен систем имаш, данлоадирај ја соодветната инсталација, инсталирај и скенирај.
   
 6. flAmingw0rm

  flAmingw0rm
  Intern

  48
  9
  25 Декември 2010
  Слегни MalwareBytes Anti-Malware и напрај update. После напрај фул скан и најверојатно вирусот ќе биде избришан. :)
   
 7. Marija217

  Marija217
  Intern

  3
  0
  12 Мај 2011
  фала ви многу завршив работа :)
   
 8. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  А да кажеше со кој програм заврши работа, за некој со истиот проблем да не се зае*ава со сите програми еден по еден...
   
 9. Marija217

  Marija217
  Intern

  3
  0
  12 Мај 2011
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Нема проблем, можеш и Malwarebytes во иднина да користиш, и тој е одличен програм.
   
 11. ucenikinformatika

  ucenikinformatika
  Intern

  1
  0
  13 Февруари 2012
  Машко
  имав антивирус но ми заврши знаете ле како си ставам нов. Однапред ви благодарам :D
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Avast, данлоуд, инстал, абдејт, регистрација во самиот интерфејс (внеси мејл) и толку.
   
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  991
  385
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ej da prasam imam virus vo kompjuterot sto brise sistemski fajlovi pa napraviv repair na win-to ama samiot virus ne dozvoluva da se ukluci anti-virusot i posle restart pak brise sistemski fajlovi. Nekoe resenie ??
   
 14. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,054
  1,648
  30 Мај 2010
  Комплетен формат
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Влези во Safe mode with networking, (најверојатно треба да стискаш F8 додека компјутерот постира, ако не е тоа според името на твојата матична симни мануал и види кое копче е) симни Hitman Pro, на exe-то од истиот направи му ринејм во било какво име...само да не биде Hitman Pro.

  Друго, пред да го стартуваш Hitman pro, држи контрол едно 10 секунди па кликни десен клик на него т.е. стартувај го како администратор одкако ќе се појави прозорот на Hitman Pro. Потоа почни скен, на овој начин пред скенот Hitaman Pro ќе ги убие сите непотребни процеси во случај процес на вирусот да го блокира скенот/програмот, истиот ќе биде прекинат, при што скенот ќе си продолжи како што треба.

  После тоа ако избрише нешто, симни TDSS KIller и скенирај и со него, и за крај Dr.WEB Cureit! & Malwarebytes сетоа тоа во safe mode with networking! ако неможеш да се конектираш на нет, или ако ти прави redirect, симни до Hitman Pro од друг пс на USB и на тој начин направи ја постапката која ја опишав горе.
   
 16. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  како заклучи дека брише системски фајлови? можеби станува збор за фајлови кои ја враќаат назад компатибилноста на некаков постар софтвер.

  ако е тоа во прашање, тогаш потребно е само едно скенирање со Avast, Avira или NOD32. едитирање на регистарот не би ти препорачал бидејќи можеш длабоко да заглавиш, па тогаш е подобро да го форматираш и да го инсталираш одновно оперативниот.

   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Неможе да скенира, бидејќи вирусот го блокира антивирусот, освем во safe mode можеби, но проблемот е што ако антивирусот на старт не си ја завршил, нема причина да веруваме дека одпосле ќе биде нешто посебно ефикасен, методот горе е доста по соодветен.
   
 18. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  не знаеме кој антивирус го користел и плус не сме сигурни дали навистина му се избришале системските фајлови или се тоа некои други.

  да не бидам погрешно разбран, методот од погоре е на место, туку за мене е дискутабилна констатацијата на проблемот што ја наведе членот од погоре.

  слободно нека проба со методот од погоре за да нема потреба од форматирање и другите пропратни активности...;)

   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  991
  385
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Neznam za koj virus se raboti, go izgasiv avastot da vidam nesto drugo sakav na kompjuterot, ama posle toa mi izleze blue screen i nejkese da vleze, potoa zemav cd od win xp i napraviv SYSTEM REPAIR i so toa se podigna win xp. Potoa primetiv deka AVASTot i comodo firewall ne rabotat. Imaat nekoja zabrana so koja nemozam nikako da gi aktiviram, nemozam da vlezam vo network nekoj service ne dozvoluva. Posle sekoj restart moram pak da pravam system recovery za da se krene windowsot. Go odnesov harddiskot kaj eden drugar kaj nego go skeniravme so bit deffender orginalen najde 3 infekcii gi otstrani, megutoa pak ostana problemot koj ne dozvoluva avast i comodo normalno da funkcioniraat i seuste nemam network.
   
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  991
  385
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Се извинувам за двоен пост и латиница. Сега ке пробам како што рече псајсајд.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Си закачил fake антивирус/rogue кој данлоадирал и го заразил твојот систем со повеќе инфекции и 100% некој rootkit/bootkit/TDSS. Ај баш да видиме колку ќе усепе Hitman Pro да се снајде со волку сериозна инфекција...

  Друго, незнам како си успеал со Avast/Comodo да се заразиш, ова комбо е екстра силно...но ете и тоа докажува дека не постои 100% заштита без разлика што користиш, за крај...дали ти е Sandbox-Defense+ подесен под untrusted во еxecution control?
   
  На pocttopus му/ѝ се допаѓа ова.
 22. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  off-topic:

  хааај...сеа ме стаивте во недоумица. абе претходно во една тема прашав дали може да се користи Avast во комбинација со Comodo и ми рековте дека не е препорачливо.

  сеа тука не гледам никаква реакција за ваквата употреба. дали нешто сум пропуштил?o_O

  пс-во очекување сум да видам како ќе се реши овој проблем. :)
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Ако направиш кастом инсталација, не е проблем ако направиш дифолт инсталација на Avast тогаш е проблем.
   
 24. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  off-topic:

  има некоја тема на форумов каде е објаснет тој начин на подесување малку подетално!? колку што барав не успеав да најдам и ме интересира кој начин го препорачуваш, дали сингл Avast или комбинација?

  благодарам и се извинувам за офтопикот. [​IMG]

   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Не ги инсталирај sandbox/beahvior blocker/network shield - модулите на Avast, избери кастом инсталација, а пота инсталирај го Comodo firewall.
   

Сподели

Вчитување...