• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со вирус или нешто друго?

  • Ја почнал/а темата kiko95
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1
K

kiko95

Гостин


Во последно време скаков уред што ке го вклучам во компјутеров ми излегува вака.. Без разлика дали е стик, мобилен повржан со кабелче или слично. Сите фајлови што постојат во уредот ги прави како да се шорткати. Го скенирав целиот компјутер,го исчистив,но како да не вредеше сето тоа, пак е исто..
Барав по форумов ама не можев да најдам нешто како ова, затоа и отворив нова тема. Ме интересира дали може некако да се среди сето тоа??
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,693
14,754
Може да се среди. Симни и инсталирај Malwarebytes (MBAM), остави да се надогради програмата и скенирај. Потоа ќе ја повториш постапката во Safe Mode и врати се овдека за понатамошни инструкции.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4
K

kiko95

Гостин
Може да се среди. Симни и инсталирај Malwarebytes (MBAM), остави да се надогради програмата и скенирај. Потоа ќе ја повториш постапката во Safe Mode и врати се овдека за понатамошни инструкции.
Завршив со скенирање и бришење.. Што да правам понатаму?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,693
14,754
Завршив со скенирање и бришење.. Што да правам понатаму?
Повтоρи ја постапκата во Safe Mode и потоа симни Hitman Pro и сκениρај повтоρно со него. Овој пат не забоρавај да го исκлучиш System Restore (поκасно ќе го уκлучиш)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
K

kiko95

Гостин
И тоа го завршив :)
 

pane96

Gaining Experience
28 септември 2013
372
163
Кога сме веќе кај вируси.. на фб у последно време ми се праќа само нешто на сите пријатели.. хаха 07-96996 бла бла.. или лол -999--133.. Глеав нешто на нет.Сменив пасс на фб,искл од мобилен,избришав историја,со кклинер избришано се.. ?
 

Trajkou2

Intern
18 март 2014
59
35
на сета мака ако пак небива има една многу јак работа која постои за бришење на вируси а тоа е format c:
 

Lailla

Intern
14 октомври 2014
2
0
Имам проблем со некоја програма што ја немам симнато со моја согласност од интернет,ми се појавува при секое вклучување на комп и бара да потврдам инсталирање,ја побарав во програми во контрол панел,фајлови во комп за да ја избришам,ја нема никаде.Скенирав со антивирусот,без резултати.Помош?
 

Атачменти

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,693
14,754
Имам проблем со некоја програма што ја немам симнато со моја согласност од интернет,ми се појавува при секое вклучување на комп и бара да потврдам инсталирање,ја побарав во програми во контрол панел,фајлови во комп за да ја избришам,ја нема никаде.Скенирав со антивирусот,без резултати.Помош?
Симни Malwarebytes (MBAM) апдејтирај го и пушти го да скенира. Се што ќе најде кажи му да избрише
Повтори ја постапката уште еднаш. Ако знаеш како, повторената постапка направи ја во Safe Mode

Потоа симни и инсталирај Hitman Pro > пушти го да скенира и се што ќе најде кажи му да избрише.

Done
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,179
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Имам проблем со некоја програма што ја немам симнато со моја согласност од интернет,ми се појавува при секое вклучување на комп и бара да потврдам инсталирање,ја побарав во програми во контрол панел,фајлови во комп за да ја избришам,ја нема никаде.Скенирав со антивирусот,без резултати.Помош?
Ставена е во стартап на виндовсот. Убаво што не е инсталирана до сега. Треба лесно да може да ја тргнеш. Види во стартап фолдерот и избриши ја од таму. Направи и registry scan со насловот на програмата и ако најдеш нешто избриши. Но со ова многу внимателно. Бриши само стрингови со потполно ист наслов.

Немам време сега но ќе пишам подоцна како сето ова. Во меѓувреме можеби и некој друг ќе помогне.
 

Lailla

Intern
14 октомври 2014
2
0
Симни Malwarebytes (MBAM) апдејтирај го и пушти го да скенира. Се што ќе најде кажи му да избрише
Повтори ја постапката уште еднаш. Ако знаеш како, повторената постапка направи ја во Safe Mode

Потоа симни и инсталирај Hitman Pro > пушти го да скенира и се што ќе најде кажи му да избрише.

Done
ги следев твоите инструкции и problem solved,бар за сега,не се појавува чудово при вклучување :)

фала ти многу :) туку кажи да ги бришам ли сега овие 2 програми за чистење од компов,ќе сметаат?

фала и на сите вас кои ми одговоривте и ми понудивте помош :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,693
14,754
ги следев твоите инструкции и problem solved,бар за сега,не се појавува чудово при вклучување :)

фала ти многу :) туку кажи да ги бришам ли сега овие 2 програми за чистење од компов,ќе сметаат?

фала и на сите вас кои ми одговоривте и ми понудивте помош :)
Не, напротив.
Едната (Hitman Pro) ќе истече затоа што е пробна верзија од 30 дена (после ова нема да отстранува вируси без да платиш) а другата ќе ти служи за мануелна заштита. Од време на време пали го MBAM, освежи му ја базата и пуштај по некој Quick Scan.
Не е лошо, сега, да уклучиш Full System Scan ама тоа трае долго. Најдоро е ова да се одвива преку ноќ ако имаш многу фајлови.

Симни combofix од bleeping computer и чисти од време на време
Combofix очигледно не е за овој корисник/чка. Само ќе направи штета.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
976
1,491
Скопје
Јaс и autoruns ќе предлoжев, aмa се предoмислив, пoнекoгaш пoвеќе штетa oд пoлзa oд чепкaње.
 

Bianconero

Intern
26 октомври 2015
9
3
Да не отварам нова тема, овде ќе пишам... Од кога инсталирав Defender, кога го уклучувам PC и кога ќе стартува антивирусот, после некое време ми се појавува. порака threat detected и кога ќе кликнам ми се појавуват овие информации. Сакам да прашам за помош, што е тоа вирус или.... ?

Untitled.png Untitled1.png
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
976
1,491
Скопје
Кoј е тoј дефендер? Дaј линк. Мoжнo е дa е сaмиoт вирус, пoтoчнo дa те гњaви дa му дaдеш пaри зa демек дa ти ги oтстрaни вирусите.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,816
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Го барав тој домен и не излезе ништо паметно, освен дека можеби е поврзан со вирусот hohosearch. Провери за него (да не го имаш). Има на веб упатства како да се отстрани (не ги проверував колку се добри).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,551
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно