1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со вирус или нешто друго?

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од kiko95, 27 Мај 2014.

 1. kiko95

  kiko95
  Гостин

  [​IMG]

  Во последно време скаков уред што ке го вклучам во компјутеров ми излегува вака.. Без разлика дали е стик, мобилен повржан со кабелче или слично. Сите фајлови што постојат во уредот ги прави како да се шорткати. Го скенирав целиот компјутер,го исчистив,но како да не вредеше сето тоа, пак е исто..
  Барав по форумов ама не можев да најдам нешто како ова, затоа и отворив нова тема. Ме интересира дали може некако да се среди сето тоа??
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Може да се среди. Симни и инсталирај Malwarebytes (MBAM), остави да се надогради програмата и скенирај. Потоа ќе ја повториш постапката во Safe Mode и врати се овдека за понатамошни инструкции.
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,258
  6,390
  27 Март 2014
  VBScript Script Files.. Лесно се чистат овие. Немај гајле ;)
   
 4. kiko95

  kiko95
  Гостин

  Завршив со скенирање и бришење.. Што да правам понатаму?
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,258
  6,390
  27 Март 2014
  nisto, sedi i uzivaj :)
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Повтоρи ја постапκата во Safe Mode и потоа симни Hitman Pro и сκениρај повтоρно со него. Овој пат не забоρавај да го исκлучиш System Restore (поκасно ќе го уκлучиш)
   
 7. kiko95

  kiko95
  Гостин

  И тоа го завршив :)
   
 8. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  Кога сме веќе кај вируси.. на фб у последно време ми се праќа само нешто на сите пријатели.. хаха 07-96996 бла бла.. или лол -999--133.. Глеав нешто на нет.Сменив пасс на фб,искл од мобилен,избришав историја,со кклинер избришано се.. ?
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,082
  6,067
  21 Јануари 2009
  сега скенирај со
  JRT
  AdwCleaner

  и компјутерот ти е најверојатно чист

  додатни заштити, disable autorun/autoplay (google)

  и во сите USB мемории што ги поседуваш креирај празен autorun.inf фолдер
   
 10. Trajkou2

  Trajkou2
  Intern

  59
  35
  18 Март 2014
  Машко
  на сета мака ако пак небива има една многу јак работа која постои за бришење на вируси а тоа е format c:
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,082
  6,067
  21 Јануари 2009
  тоа е за слабаци.
   
  borcep, masterficx и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 12. Lailla

  Lailla
  Intern

  2
  0
  14 oктомври 2014
  Женско
  Имам проблем со некоја програма што ја немам симнато со моја согласност од интернет,ми се појавува при секое вклучување на комп и бара да потврдам инсталирање,ја побарав во програми во контрол панел,фајлови во комп за да ја избришам,ја нема никаде.Скенирав со антивирусот,без резултати.Помош?
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   30.4 KB
   Прегледи:
   37
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Симни Malwarebytes (MBAM) апдејтирај го и пушти го да скенира. Се што ќе најде кажи му да избрише
  Повтори ја постапката уште еднаш. Ако знаеш како, повторената постапка направи ја во Safe Mode

  Потоа симни и инсталирај Hitman Pro > пушти го да скенира и се што ќе најде кажи му да избрише.

  Done
   
  На Lailla му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,327
  13 Јуни 2009
  Ставена е во стартап на виндовсот. Убаво што не е инсталирана до сега. Треба лесно да може да ја тргнеш. Види во стартап фолдерот и избриши ја од таму. Направи и registry scan со насловот на програмата и ако најдеш нешто избриши. Но со ова многу внимателно. Бриши само стрингови со потполно ист наслов.

  Немам време сега но ќе пишам подоцна како сето ова. Во меѓувреме можеби и некој друг ќе помогне.
   
  На Lailla му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Симни combofix од bleeping computer и чисти од време на време
   
  На Lailla му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lailla

  Lailla
  Intern

  2
  0
  14 oктомври 2014
  Женско
  ги следев твоите инструкции и problem solved,бар за сега,не се појавува чудово при вклучување :)

  фала ти многу :) туку кажи да ги бришам ли сега овие 2 програми за чистење од компов,ќе сметаат?

  фала и на сите вас кои ми одговоривте и ми понудивте помош :)
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Не, напротив.
  Едната (Hitman Pro) ќе истече затоа што е пробна верзија од 30 дена (после ова нема да отстранува вируси без да платиш) а другата ќе ти служи за мануелна заштита. Од време на време пали го MBAM, освежи му ја базата и пуштај по некој Quick Scan.
  Не е лошо, сега, да уклучиш Full System Scan ама тоа трае долго. Најдоро е ова да се одвива преку ноќ ако имаш многу фајлови.

  Combofix очигледно не е за овој корисник/чка. Само ќе направи штета.
   
  На Lailla му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,258
  6,390
  27 Март 2014
  ^ затоа што комбото е за напредни корисници, не за почетници. треба одредено сетирање на програмчето.
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Какво сетирање? Да не збориме за различни работи? Ама баш никаков сетинг нема...
   
 21. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  823
  1,385
  12 Септември 2013
  Машко
  Јaс и autoruns ќе предлoжев, aмa се предoмислив, пoнекoгaш пoвеќе штетa oд пoлзa oд чепкaње.
   
 22. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Имате ли начин како да ги исчистам шорткатите од USB? :)
   
 23. Bianconero

  Bianconero
  Intern

  9
  3
  26 oктомври 2015
  Машко
  Да не отварам нова тема, овде ќе пишам... Од кога инсталирав Defender, кога го уклучувам PC и кога ќе стартува антивирусот, после некое време ми се појавува. порака threat detected и кога ќе кликнам ми се појавуват овие информации. Сакам да прашам за помош, што е тоа вирус или.... ?

  Untitled.png Untitled1.png
   
 24. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  823
  1,385
  12 Септември 2013
  Машко
  Кoј е тoј дефендер? Дaј линк. Мoжнo е дa е сaмиoт вирус, пoтoчнo дa те гњaви дa му дaдеш пaри зa демек дa ти ги oтстрaни вирусите.

  Sent from my LG-D320 using Tapatalk
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,357
  11,533
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Го барав тој домен и не излезе ништо паметно, освен дека можеби е поврзан со вирусот hohosearch. Провери за него (да не го имаш). Има на веб упатства како да се отстрани (не ги проверував колку се добри).
   

Сподели

Вчитување...