1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со веб камера!

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од sergio, 6 Јануари 2009.

 1. sergio

  sergio
  Intern

  58
  0
  26 Септември 2008
  Ако може некој да ми каже зошто кога сакам да ја уклучам камерата ми пишува (sorry,you have no video capture hardware) може овоа некако да се направе или... нова камера ( а инаку симнав 2-3 пати нови драјвери.. ама залудно)
   
 2. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Компјутерот не ти ја препознава камерата, или пак драјверите не ја препознаваат камерата дека е уклучена, или имаш хардверски проблем провери го кабелот дали е арен и да не има ладен лем внатре во камерата (ѕирни внатре не ја отварај), или пак види да не стрчит некоја жичка од USB кабелот.
   
 3. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Првин провери што имаш во Device Manager, имаш ли некои компоненти со извичник или се црвено обележени. Таму камерата треба да е сместена во Imaging Devices.
  Ако воопшто немаш ништо сомнително и ја нема додадено во Imaging Devices тогаш не ти ја препознава компјутерот. Е сега може да бидне се, од кабел, усб портот до самата камера. Доколку ја има обележено со жолт извичник најверојатно се неправилни драјвери.
  За да отфрлиш некои работи најлесно е да ја пробаш на друг компјутер. При самото вклучување на камерата во усб портот ОС ќе ти побара да му дадеш драјвери. Доколку не ти бара такво нешто и на друг компјутер тогаш проблемот ќе го бараш во кабелот или камерата, а доколку ти бара но и после инсталација на драјвери не работи ни на друг тогаш дефинтивно барај други драјвери. И како трето ако работи на друг компјутер се како што треба тогаш знаеш дека твојот компјутер има некои проблемчиња. Пробај, па пишувај понатаму.
  Ама не ѕиркај внатре туку однеси ја таму од каде ја имаш купено да ти помогнат најубаво ако не ти се пробува се ова погоре или немаш како.
   
 4. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  и јас имам проблем интересен еве слика[​IMG]
  Фала за помошта:)
   
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,405
 2. salemicevski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,025
 3. XAKEP
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,090
 4. Smoking4e
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  970
 5. snowmen
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  681
Вчитување...

Сподели

Вчитување...