• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со веб камера

 • Ја почнал/а темата
 • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
koristam ubuntu i imam problem so Gembird Webcam CAM66U USB
kako da ja napram kamerava da funkcionira
inace koga objasnuvate samo malce pojasno posto sum nov vo linux:D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Во терминал, напиши sudo lsusb и пастирај го излезот на комабдата овде, додека е вклучена камерата во ПЦто. На повеќе страни гледам дека за Линукс за тој тип на камера сеуште нма подршка, но можеби ќе ја опраиме некако .)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Bus 003 Device 003: ID 0ac8:0323 Z-Star Microelectronics Corp.
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
281
118
petar dali profunkcionira kamerata kaj tebe ?
jas go imam istiot problem kako tebe.
alex kaj mene ova iskoci u terminal :
[email protected]:~$ sudo lsusb
Bus 003 Device 002: ID 0c45:6270 Microdia U-CAM PC Camera NE878
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 002: ID 1131:1001 Integrated System Solution Corp. KY-BT100 Bluetooth Adapter
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
[email protected]:~$
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
281
118
vlatko175, а како пробуваш да ја уклучеш камерата ?
off topic :pa aleks ,eve vaka ,jas sum totalno nov vo svetov na linux, momentalno imam instalirano kubuntu kde8.04 ili taka nesto bese ova sto e momentalno najnova verzija mislam,ova samo kako ilustracija da znaes so kogo komuniciras,
on topic:pa ima edna aplikacija chees i preku nea probuvam da slikam nesto ali nebiva probav i preku camorama webcam viewer mi kazuva deka nemoze da se povrze so video device
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
vlatko175, провери на официјалната страна на камерата за драјвери за Линукс, и кажи што парка на камера имаш
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
281
118
sega primetiv deka koga ke ja aktiviram applikacijava cheese ,ja naogja kamerava ali mesto slika dava samo izmesani boi najverovatno ne se dobri drajverite:lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
официјално камерата не е подржана за Линукс според официјалната страна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
после долго време напраја и драјвери за мојата камера па сега работи супер:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
порано има Ubuntu, а сега си снимав Linux Mint и само си ја поврзав камерата и се беше во ред без снимање:D
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
281
118
Petar kako toa mislis samo si ja povrza kamerata e se si e super?
eve i ja instalirav linux mint, si ja povrzav kamerata , pa pak nisto , instalirav i cheese i camorama i pak ne raboti i update napraviv na sistemot i pak NISTO.:muahaha::ermm::ua:
preku koj softver ja koristis kamerata?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
на linux mint 6 ми работеше камерчето сега снимав linux mint 7 и сега пак ништо не ми работи. Дали има некој начин нешто да се копира од стариот па да се додај во новиот?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
849,552
Членови
29,448
Најнов член
Whale332
На врв Дно