• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со uTorrent!

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Zosto mnogu cesto me zafrkava ova torentov. Go koristam veke tri dena ali ne mozam nisto da simnam (osven vcera sto simnav edna pesna). Nikako da mrdne so toa download i dole mi se ima pojaveno edno triagolnice koe sto mi vika - no incoming connection... Eve i na slikava moze da se vide..

Pa zosto e toa taka ako moze nekoj da mi pomogne!?
 

Атачменти

 • 14.JPG
  14.JPG
  90,5 KB · Прегледи: 51

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Немаш seeds што автоматски значи дека нема од кој да влечиш. Кога вадиш торент гледај да има повеќе seed.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Еден проблем е тоа што имаш повеќе Peers од Seeds.
Глеам долу ти пише дека имаш Download Limited. А да одиш во Settings, мислам Bandwith и да чепниш нешто да средиш.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
pa procepkav se u toa bandwith-ot od kraj do kraj pak ne se trga triagolniceto, probav neso drugo da siminjam neso so poveke seedovi ali pak ne go biduva. E sea uste edinstveno mi preostanuva da ja probam idejata na vik, ke simnam nekoj drug torent...

Edit: Go simnav sea BitComet i pak isti slucaj. A dali e mozno da e toa kako rezultat na brzinata (download-ot) bidejki vejke nekolku dena mi siminja so od 0.1kb/s do max 20kb/s :lut2: A inace se imam javeno u tehnicka podrska uste pred nekoj den i rekoa ke pratat ekipa ali nisto :lut2::lut2::lut2: c.c.c. zabegav malce offtopic ali toa e....:lut2:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ако имаш рутер тој е проблемот, исклучи хардверски фајарвол и готово.

Иначе стварно гледај торентите дати имаат повеќе сидерси, поготово големите.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
izvini @dulemk ali prvpat slusam za hardverski firewall :chudenje: pa ke mozes li da mi objasnis kako bi go izgasil? i nesto kratki informacii da mi kazes za nego ako ne te mrzi :D
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Значи имаш или немаш рутер?

А хардверски не е баш во буквална смисла, нема зид во рутерот па да не пушта.:p
Исто е софтвер, само што ако ти е тоа уклучено пример во фајарволот што го имаш со програм ќе има 99.9% помалку активности.
Е сега зависи од софтверот во рутерот каде се наоѓа тоа и како се вика, така да напамет неможам да ти речам "иди тамо кај она исклучи го тоа и готово", има 1000 различни рутери.
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Е сега доколку имаш рутер немој да го спушташ фајарволот туку седни разчитај според моделот на рутерот каде да си направиш Port Forwarding каде што ќе ја наместиш истата порта и на рутерот и на уторентот. И би требал да имаш солиден доунлоад секако ако имаш добар торент. Еве ти и еден линк за да почнеш од некаде
http://portforward.com/help/pfprogression.htm
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Znaci vaka ..... ko sto vidov od slikata torentot ti e mnogu los. Kako sakas da siminjas nesto koga nemas sideri. A so vakov torent nema ni 30MB da simnes a ne pa 30GB. Najdi nekoj drug torent. Koga baras torenti imas opcija da ti gi sortira po broj na sideri.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Дефинитивно ти е до рутерот. Тој жолтиот извичник доле ти го кажува тоа.
Отвори рутер, намести некоја порта (која ја сакаш) да е отворена, во uTorrent кликни на извичникот и внеси ја истата порта како и во рутерот.

Ако можеш модел на рутер да ни кажеш, супер.
 

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Download limited ти пишува затоа што си го лимитирал аплоудот на смешна сума. Стави го на 10kB/s барем и ќе видиш дали тоа ќе го има. Вака како што е, лимитиран ти е клиентот на 30kB/s download.
Не знам дали знаеш како работи битторент протоколот, ама ако нејќеш да качуваш ништо назад, не го ни користи. Врати си се на RapidShare и апсурдните чекања. Втора работа, користи приватни торент страници.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Дефинитивно ти е до рутерот. Тој жолтиот извичник доле ти го кажува тоа.
Отвори рутер, намести некоја порта (која ја сакаш) да е отворена, во uTorrent кликни на извичникот и внеси ја истата порта како и во рутерот.

Ако можеш модел на рутер да ни кажеш, супер.

Аман луѓе, па и јас го имам тој жолтиот извичник па знае да оди до 900кб.

Има некои торент страни за кои мора да правиш одреден upload за да можеш да симнуваш. Сепак мора да дадеш некој upload. И од кај ти е torrent-ов. Симнувај од Mininova.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
e eve se vrativ. I sea da pocnam. Torentive mi se od mininova.com i stiskam na toa seeders so cel da gi dobijam onie so najvejke seederi..
Potoa dali sum povrzan so ruter..? Pa vaka imam internet od telekabel i povrzan sum preku modem, a toa dali u zgradata sme povrzani preku ruter nemam pojma (i nemoj da mi zabelezite ako treskam gluposti oti ne se razbiram bas u tie raboti..). @The Man go imam staeno upload i na unlimited ali pak isti slucaj... @trakilaki znaci i dvata toretni gi simnav od download.com (uTorrent i sea BitComet) so toa sto gleav da imaat najmnogu download i da bidat sto ponovi, pa ako imas ti nekoj bolje da mi kazes daj mi download link ali samo ako ne te mrzi :)...
E sega pak nazad so toa ruterot :chudenje: bidejki mene me ima zbuneto, koa go stavav internetot (vo toj moment ne bev doma) ali koa se vrativ vo D: vidov edno novo fajlce koj sto e text dokument so naslov GS i ova go imase u nego (ne znam dali e ova biten faktor ali da kazam se sto znam, i pokraj toa sto ne znam dali ova treba da se prikaze...)
Код:
[Servers]
RouterIP0=gsarouter02.gs.mdc.ubisoft.com
RouterPort0=40000
RouterLauncherPort0=40005
RouterIP1=gsarouter01.gs.mdc.ubisoft.com
RouterPort1=40000
RouterLauncherPort1=40005
RouterIP2=gsarouter03.gs.mdc.ubisoft.com
RouterPort2=40000
RouterLauncherPort2=40005
IRCIP0=gsxirc01.gs.mdc.ubisoft.com
IRCPort0=6668
CDKeyServerIP0=gsxcdkey02.gs.mdc.ubisoft.com
CDKeyServerPort0=44000
CDKeyServerIP1=gsxcdkey01.gs.mdc.ubisoft.com
CDKeyServerPort1=44000
NATServerIP0=gsxnat02.gs.mdc.ubisoft.com
NATServerPort0=45000
NATServerIP1=gsxnat01.gs.mdc.ubisoft.com
NATServerPort1=45000

E toa e toa kolku sto znam jas... :ermm:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Така кажи, нешто не е во ред со нетот од Телекабел овие денови, истиот проблем го имам и кај мене.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Oks znaci vaka prvo za da viis dali e do firewall stisni na triagolnicite i klikne da proveris dali portot e otvoren ako ne e otvoren toa znaci deka moras da forwardiras porti http://www.portforward.com tuka imas za sekoj model na ruter kako se prai toa. Dokolku e otvorena portata proveri dali ti e limitiran soobrakajot ako i toa e ok onda baraj bojle torrent :)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ама работава е што рутерот може нема акцес до рутерот, незнам телекабел како си ги повржуваат работиве.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
e eve se vrativ. I sea da pocnam. Torentive mi se od mininova.com i stiskam na toa seeders so cel da gi dobijam onie so najvejke seederi..
Potoa dali sum povrzan so ruter..? Pa vaka imam internet od telekabel i povrzan sum preku modem, a toa dali u zgradata sme povrzani preku ruter nemam pojma (i nemoj da mi zabelezite ako treskam gluposti oti ne se razbiram bas u tie raboti..). @The Man go imam staeno upload i na unlimited ali pak isti slucaj... @trakilaki znaci i dvata toretni gi simnav od download.com (uTorrent i sea BitComet) so toa sto gleav da imaat najmnogu download i da bidat sto ponovi, pa ako imas ti nekoj bolje da mi kazes daj mi download link ali samo ako ne te mrzi :)...


Cekaj vaka .... pogresno nesto si razbral.....
BitComet i uTorrent i drugi , e BitTorrent client a ne torent. Ili so drugi zborovi kazano toa e softver so koj mozes da rabotis so torenti.
Torentot e u stvari toa maloto fajlce so koe mozes da simnes nekoj drug pogolem fajl(ovi).
Prvo treba da go podesis download i upload rate na klientot. Ne preporacuvam da bide upload unlimited . Procitaj ovde kako se podesuva procentualno od toa kolkav ti e dowload-ot i upload-ot http://torrentfreak.com/speed-up-your-torrents-ii/

Posle toa eve ti slika kako da gi poredis torentite po sideri.
attachment.php

So toa sto toa crvenoto ikonce so bukva P ti oznacuva private tracker .... sto bi znacelo deka tie torenti mozes samo da gi siminjas ako si registriran na sajtot od kade sto originalno poteknuva torentot. Primer ako torentot poteknuva od demonoid.com , bez razlika sto torentot e na drug sajt kako na primer mininova ili thepiratebay ..... istiot nema da mozes da go simnes ako ne si registriran na demonoid.
A toa triagolniceto definitivno ti oznacuva deka imas nekakov problem so konekcijata ..... megjutoa istoto se pojavuva na startot na pustanjeto na torentot i se gubi koga ke se vospostavi vrskata i koga ke pocne transferot.
E sega mozda ovie raboti gi znaes ama morav vaka da gi napisam za da zastedime vreme i prostor.:D
 

Атачменти

 • Primerok.jpg
  Primerok.jpg
  98,4 KB · Прегледи: 62

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
ok fala do sega ali ke pocekam kako sto rece ekonomist zosto mnogu malce mi siminja pa toa da ne e problem... Inace eve sea preku LimeWire si siminja ali kako sto rekov so max 25kb/s....:lut2:
A izglea i ova prijateli sum go simnuval od private :p pa zemav preku torent da ja siminjam prvo samo 1 sesona... i ide ali so 1.9kb/s c c c ...a triagolniceto zolto seuste si stoi. inace ja proveriv portata kako sto kaza ac1d i vika deka e OK...
pa najverojatno e ili do internetot ili e do mene (da ne mozam da se snajdam...:zasramen: )...
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Aj vaka izgasi se od ruter i povrzi se direktno na net preku modem(ako imas) i izgasi site softwarski firewalli i ako seuste imas problemi znaci deka ti e do klientot so go koristis ako nemas problemi znaci treba da burickas po firewallite ( softwarskite ) ili pak da naucis kako da forwardiras porti na toj sajtot kaj so ti kazav :)

p.s. Proveri dal ti e limitiran ?
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Ok fala za se do sega, malce e pobolje. Eve momentalno mi siminja so okolu 37kB/s pa ke si probuvam nesto ke menuvam klienti ova ona, a inace ne mi e limitiran...

pozz!:)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Абе земи некој добар торент пример филм од aXXo или последна епизода од актуелна серија каде врие од сидери и личери.
Е ако ти иде брзо тогаш, самиот торрент е проблемот.

Значи колку поголем е торрентот толку поспоро ќе ти оди. Може 1 сидер и 2 личера да има ако е целиот фајл 5 мега може да развие максимална брзина.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
617
Ok fala za se do sega, malce e pobolje. Eve momentalno mi siminja so okolu 37kB/s pa ke si probuvam nesto ke menuvam klienti ova ona, a inace ne mi e limitiran...

pozz!:)

Брат, ти оди побрзо затоа што денес го средија нетот од Телекабел. Имаше нешто проблем со отварање на странски страници и слични ствари, нема врска со рутери или такви работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно