• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со user-ите

  • Ја почнал/а темата
  • #1

blazz

Intern
6 декември 2007
24
0
Пo подигање на Windows-от наместо да ми го даде менито од каде би избрал на кој user би се логирал,директно ме носи во еден од user-ите. При правење на Log Off нема никаков проблем т.е. ми дава можност да бирам на кој user да се логирам.
Како да го решам овој проблем!?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
А колку user-и имаш да бираш кога ќе те одведе од log-off ?

Мора да ти работи како што кажа андријески..едино ако немаш некој јузер туку само администратор...направи си нов ;) :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

blazz

Intern
6 декември 2007
24
0
А колку user-и имаш да бираш кога ќе те одведе од log-off ?

Мора да ти работи како што кажа андријески..едино ако немаш некој јузер туку само администратор...направи си нов ;) :ermm:
Има два user-и и секогаш по стартување ме носи само на еден од нив кој во моментов е избран како администраторски...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

blazz

Intern
6 декември 2007
24
0
Го избришав вториот user па повторно го креирав и ситуацијата иста како претходно,пак директно ме носи на администраторскиот user...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
пробај креирај нов админ усер
а стариот админстраториски избриши го
пази си ги приватни фајлови кои ти се на него :))
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пробај вака:

Клик на Start, па Run и напиши regedit и кликни OK.
Од лево иди во:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon
од десно кликни 2 пати на DefaultUserName и избриши тоа што има во него (остај го празно)
Истото направи го и за DefaultPassword (бриши што има како вредност)
Кликни 2 пати на АutoAdminLogon и внеси 0 во Value Data box, па стисни ОК
Излези од Registry Editor
Рестартирај and there u go
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

blazz

Intern
6 декември 2007
24
0
Пробај вака:

Клик на Start, па Run и напиши regedit и кликни OK.
Од лево иди во:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionWinlogon
од десно кликни 2 пати на DefaultUserName и избриши тоа што има во него (остај го празно)
Истото направи го и за DefaultPassword (бриши што има како вредност)
Кликни 2 пати на АutoAdminLogon и внеси 0 во Value Data box, па стисни ОК
Излези од Registry Editor
Рестартирај and there u go
Thanks...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Среди? А баш ме интересираше што ќе се случеше ако ставеше некоја лозинка на двата корисници :D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Немам досега сретнато посебна улога на Safe mode за бришење на пасвордите ?
Toa mozes da go napravis samo ako nemas pasvord na administatorot. Znaci ke vlezes vo safe mode.. pa vo user accounts i najdi go userot na koj imas pasvord i napravi remove. Posle mozes ednostavno da si vlezes.
Zatoa ne se sigurni tie pasvordi, sekoj moze da ti gi probie. Posigurno e na biosot da stavis pasvord no i toj moze da se probie :))
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Toa mozes da go napravis samo ako nemas pasvord na administatorot. Znaci ke vlezes vo safe mode.. pa vo user accounts i najdi go userot na koj imas pasvord i napravi remove. Posle mozes ednostavno da si vlezes.
Zatoa ne se sigurni tie pasvordi, sekoj moze da ti gi probie. Posigurno e na biosot da stavis pasvord no i toj moze da se probie :))
Ako se logiras normalno vo XP - to, dodeka si vo welcome screen pritisni Ctrl + Alt + 2 x Delete ( dodeka drzis stegnato Ctrl i Alt pritisni i otpusti go Delete kopceto 2 pati)
Ke mozes da napises Administrator, i bez da odis vo Safe mode ja imas istata funkcija..zatoa prasav koja uloga ja ima Safe mode a ja nema normalen logon
inace zamena za Control Panel e vo Start --> Run --> control userpasswords2 komandata
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,161
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно