• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со УСБто

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Имам Linksys wrt54gl АП, а на него се прикачувам со USB wireless. Имам еден голем проблем, има периоди да не речам во последно време се случува редовно да ми паѓа конекцијата со АПто. Сигналот е многу добар, но на 5 до 10 мин пага конекција и после 1 минута повторно се конектира автоматски.
На мојот ПС се појавува уште еден до два други АП кои работат на друг канал и со различна енкрипција.
Дали е можно да се случува некој проблем да мојот ПС се дисконектира автоматски од мојот АП и пробува автоматски да се конектира во другите мрежи и после неуспешниот обид повторно се враќа автоматски во мојот АП? ако е тоа можно како да го спречам тоа, односно да го исклучам тоа (автоматски), а ако е до нешто друго, што би можело да биде? :plachko2:

Поздрав,
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
До рутерот не е гарант е до стикчето, пробј со друго
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
http://www.experts-exchange.com/Networking/Broadband/DSL_Cable/Q_21685914.html

Пробај да читнеш нешто од овде може ке ти помогне :ermm:

Ovoa se istite simptomi sto i ti gi kaza ali sepak probaj so drug USB stick, pa eventualno so drug laptop ili stick na drug kompjuter, odnesi go Wireless rutero na drugo mesto vidi i tamu kako ke se odnesuva, pocni da go izoliras sekoj mozen izvor na problemo.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
а USB Wireless адаптерот што модел е и дали го користиш софтверот од Windows за бежичната мрежа или совтферот што одеше со стикот, зошто јас имам Linksys рутер и стик и кога windows ја контролираше мрежата често ми паѓаше, а не го инсталирав совтверот од стикот затоа што има некој баг и морам windowsot без welcome screen да го користам, но на крај го инсталирав и еве сега веќе еден месец нема паднато ниеднаш.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
5 posta vekje a ne kazuvas kakvo e stikceto. Kazi na civ proizvoditel e i so kakov chip e ako znaesh. Ubavo ti rekle pogore i da mu instalirash negoviot softver.
 

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Бидејки е wireless adapter нема друг софтвер со него сигурно си преку Windows Zero и 1000% брат е до тебе ако имаш пробано да се конектираш на другите мрежи автоматски си креирал профил и од нив и на секој mini drop wireless-от пробува да се конектира на другите мрежи. Но бидејки имаат заштита се враќа на твојата пак. Се што треба да направиш е да одиш во мрежната преку windows zero и кај листата на мрежите ке одиш во Change The Order Of Preferred Networks и ке ги избришеш сите други профили освен твојот.

Второ можно е да паѓа доколку имаш многу голема WPA комбинација на заштитата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно