Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Проблем со USB-порта на нов лаптоп HP 255 G8

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
USB-портата одеднаш прекина да работи, користев некој рандом wireless маус, и одеднаш си прекина, направив се што можев, реинсталирав USB-root hubs-от, рестартирав пц, во bios рестартирав на некој начин USB портовите, и пак е исто, ништо не работи на неа, пробав 3 уреди, а другата си работи без проблем, имам гаранција уште ама мислев дали има некое друго решение што не го познавам, да не губам време со сервиси и глупости.. ја знаете процедурата..
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Штом е под гаранција носи го, не можеш ништо сам да направиш.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Подобро месец дена да седи таму отколку да останеш без лаптоп, усб портите се врзани директно со чипсетот, ако цркне тој прости се од него, вака ќе ти заменат цела матична и тоа е тоа, мирен си после.
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
Сега проверив,мене ми изгледа на искривен пин, ваљда е до тоа?
 

Атачменти

  • Screenshot_2023-01-19-14-49-54-319_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-01-19-14-49-54-319_com.miui.gallery.jpg
    1,5 MB · Прегледи: 71

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Сега проверив,мене ми изгледа на искривен пин, ваљда е до тоа?
Според сликата, да, така личи.
Ако имаш добра цврста пинцета, пробај да го исправиш пинот, или со клешта шпицангла (со долг и тесен "нос"), пробај да го средиш контактот/пинот.
Ако немаш, барај помош од друго место.

Испратено од телефоно.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Е јебига, ова не спаѓа под гаранција. Извади батерија и пробај како што кажа членот над мене со пинцета да го исправиш.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.222
671
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO
Би било убаво да споределиш од каде е купен лаптопот, фирма салон, исто така ќе биде корисна иформација по кој основ ти дадоа нов лаптоп без да биде проверен од сервис и слично, овие информации ќе бидат од корист за наредните членови што ќе купуваат лаптоп.
 

doperrr

Gaining Experience
27 февруари 2022
50
75
ХАХАХАХА ова беше добро мора да признаам
Мислењето е автоматски споено:

Би било убаво да споределиш од каде е купен лаптопот, фирма салон, исто така ќе биде корисна иформација по кој основ ти дадоа нов лаптоп без да биде проверен од сервис и слично, овие информации ќе бидат од корист за наредните членови што ќе купуваат лаптоп.
Вака, купен е од Сетек (Чаир), и ваљда згрешив што земав лаптоп што беше изложен, тој го гледаше таму, не дека виде нешто, и ми го даде. Денес отидов до Сетек, им кажав што е проблемот, и како да ги мржеше да ме препратат на сервис, ми дадоа решение за нов, и утре ќе одам да го земам.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
ХАХАХАХА ова беше добро мора да признаам
Мислењето е автоматски споено:


Вака, купен е од Сетек (Чаир), и ваљда згрешив што земав лаптоп што беше изложен, тој го гледаше таму, не дека виде нешто, и ми го даде. Денес отидов до Сетек, им кажав што е проблемот, и како да ги мржеше да ме препратат на сервис, ми дадоа решение за нов, и утре ќе одам да го земам.
Сигурен си дека си бил во сетек?
Ај да речиме, јаска мош ќе ти повервам, ама генерално популацијава овдеки слабо верва во сетек, посебно вакви, almost "не се ѐ десило" моменти со сетек.

Шала на страна, супер шом си поминал вака.
Пиши и утре дали ќе си го земиш лаптопо и дали се ќе биди во ред со него.

Испратено од телефоно.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И шо бидна со новиот..го зеде? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.774
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно