• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со уклучување на Win 10(Рам)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Ми треба мала помош или има некој сличен проблем кога го исклучувам компјутерот подоцна на уклучување не се подига Вин 10 стои во место сив екран го вадам рамот и го ставам подоцна се уклучува и си работи нормално .
Матична плоча MSI H370 Gaming Plus 1151 и Рам меморија Crosair 2x8GB 2666mhz.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
727
783
Нешто плус инфо напиши, што се друго е пробано.
Рандом почна проблемот или е направено нешто(реинсталација, нов дел вграден..)?
Пробано е со една плочка рам?
Истата плочка цело време ја откачуваш и враќаш назад па проработува?
Ресет на биос менува нешто? ХМР профил имаш сетирано?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #3

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Нешто плус инфо напиши, што се друго е пробано.
Рандом почна проблемот или е направено нешто(реинсталација, нов дел вграден..)?
Пробано е со една плочка рам?
Истата плочка цело време ја откачуваш и враќаш назад па проработува?
Ресет на биос менува нешто? ХМР профил имаш сетирано?
Znaci XMP bese uklucen zosto ramot e 2666 ako e isklucen go vrakja na 2133 pa go izgasiv pak isto pravi inace random pocna problemot neam probano so edna plocka. ke probam so edna plocka instalirav bios od MSI zaradiproblemot. Sega pobav XMP isklucen i menual ramot go birav C16 2666mhz i pak isto,
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Novi se ramot plocata i procesorot letoto gi gupiv. Imam napraveno i up date posleden bios problemot sam random si pocna vcera i na reset go mu dadov zaglavi siv ekran i ne se podigna ja izvadiv ednata plocka ka staviv i trgna.
Мислењето е автоматски споено:

Novi se ramot plocata i procesorot letoto gi gupiv. Imam napraveno i up date posleden bios problemot sam random si pocna vcera i na reset go mu dadov zaglavi siv ekran i ne se podigna ja izvadiv ednata plocka ka staviv i trgna.
Мислењето е автоматски споено:

Novi se ramot plocata i procesorot letoto gi gupiv. Imam napraveno i up date posleden bios problemot sam random si pocna vcera i na reset go mu dadov zaglavi siv ekran i ne se podigna ja izvadiv ednata plocka ka staviv i trgna.
Мислењето е автоматски споено:
Tuka go sraviv na menualno na 2666mhz bez XMP da e off.
 

Атачменти

Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па добро не одговори на најважното дали без XMP на 2133 работи или не?

Знаеш дека XMP не е гаранција дека ќе работи особено на поефтини плочи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Па добро не одговори на најважното дали без XMP на 2133 работи или не?

Знаеш дека XMP не е гаранција дека ќе работи особено на поефтини плочи.
Pisav pogore XMP off i ON pravese problemi. Sega e na OFF samo menualno go birav ramot na 2666mhz na slikata i eve nekolku dena raboti dobro.Ako znae kako treba podobro da go setriram menualno da raboti na stock 2666 neka kaze. I da preporaca so koja programa da go testiram?
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
343
414
Дома
Не е филозофија, види тајминзи, command rate, волтажа и фреквенција на рамот и внеси ги рачно во BIOS-от, остави се друго како што е. Можеш и со CPU-Z да ги видиш вредностите од XMP профилот во SPD табот, ама најдобро на самата плочка или пакувањето од рамот. Ако имаш чепкано други ствари во BIOS-от, направи му Reset to defaults прво.

Инаку не мора да значи дека е до рамот, види ако ти се повторува проблемот исчисти ги драјверите од графичката (поготово ако си ја менувал) и реинсталирај, најдобро во Safe Mode. И да не си менувал може да се случи истото после update на драјвери.
Мислењето е автоматски споено:

Немам MSI да проверам, мислам тие беа опциите, а и не можев да најдам слика од твојот BIOS, aма не би требало да е многу различно. Вредностите за рамот можеш да ги видиш и во BIOS-от кога ќе вклучиш X.M.P.

msi.jpg

Ама пак, не мора да значи дека е до рамот, види Windows-от дали ти направил некој update.
 
Последна промена:

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
45
26
Друже, ај да пробаш ссд то или хард дискот што и да имаш, сата кабелот во друга порта стави го.

И кај мене некои слични проблеми се јавуваа и претходно со win 7 и сега со win 10, искочи дека не ми чини портата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Pisav pogore XMP off i ON pravese problemi. Sega e na OFF samo menualno go birav ramot na 2666mhz na slikata i eve nekolku dena raboti dobro.Ako znae kako treba podobro da go setriram menualno da raboti na stock 2666 neka kaze. I da preporaca so koja programa da go testiram?
Не пиша дали на 2133 прави проблем. Можда е нестабилен на 2666 без разлика дали ти си го местел мануелно или не. Може да е рам, плоча итн.

Ако бараш помош пиши се што те прашуваат. И намести кирилица тешко се читаш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Novi se ramot plocata i procesorot letoto gi gupiv. Imam napraveno i up date posleden bios problemot sam random si pocna vcera i na reset go mu dadov zaglavi siv ekran i ne se podigna ja izvadiv ednata plocka ka staviv i trgna.
Мислењето е автоматски споено:
Tuka go sraviv na menualno na 2666mhz bez XMP da e off.
Не пиша дали на 2133 прави проблем. Можда е нестабилен на 2666 без разлика дали ти си го местел мануелно или не. Може да е рам, плоча итн.

Ако бараш помош пиши се што те прашуваат. И намести кирилица тешко се читаш.
da sabajle pak ne se ukluci, sega mu stisnav reset default na 2133 ke vidam kako ke odi..
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
343
414
Дома
Tuka go sraviv na menualno na 2666mhz bez XMP da e off.
da sabajle pak ne se ukluci, sega mu stisnav reset default na 2133 ke vidam kako ke odi..
Кога ти јавува сив екран, веднаш после BIOS или после Windows Loading Screen-от? Мене ми личи повеќе на проблем со драјвери од графичка, бидејќи од меморијата (и overclock општо) најчесто знае да се исклучи компјутерот или да ти замрзне во Windows. Ај провери во Windows Update-ите дали имаш направено некој update на driver за графичка неодамна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
127
54
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit
Го ставив на дефолт да врати во нормала во биос еве неколку дена си работи без проблем. Иначе за драјвер за графичката од амд софтверот последно му направив уп дате.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,659
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно