• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со ТВ картица и web камера под убунту

  • Ја почнал/а темата
  • #1

macckko

Intern
21 февруари 2008
1
0
Имам ТВ картица Kworld (PCI TV analog PVR-TV 7131) и web камера trust 724 AV кои убунту воопшто не ги препознава. Инсталирав неколку програми за ТВ и камера но сеуште покажува unknown device.
Помош???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај во System > Administration > Restricted Drivers Manager можеби таму ќе ги препознае нивните драјвери, ако не, побарај на нивните официјални сајтови за некаква информација за линукс или пак можеби имаат драјвери за линукс на ЦДто што оде со нив
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,187
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно