1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со трансакција на Steam

Дискусија во форумот 'Останато' започната од stejcho, 25 Септември 2019.

1. stejcho

stejcho
    Intern

3
    0
    12 Август 2019
    Машко
    Студент
    Здраво,

Сакав да купам за мој пријател 25 Евра Steam Gift Card, да му ја пратам преку Steam. Плаќањето го вршев преку Стопанска банка, т.е. нивната Виса Интернет картица. Имав неуспешни неколку обиди за трансакција бидејќи парите сеуште не беа на картицата. Кога го имав успешниот обид, Steam ја направи мојата трансакција "pending" (за кратко време да ја прегледаат дали е заштитена трансакцијата и дали е во ред). Ова никогаш до сега не ми се случило, мислев ќе треба да почекам кратко и ќе биде се во ред. По 2 часа, Steam не ми прати никаков маил ниту одговор, решив да ја прекинам трансакцијата на Steam (за секоја трансакција има Cancel Transaction додека е pending). Пробав повторно да ја направам трансакцијата, но 25те евра ги немам на картица. Стопанска банка прво ми кажаа да успешна беше трансакцијата, но после ми кажаа се работи за резервирани пари за Steam кои треба да ги повлече ако е трансакцијата успешна.
    Дали случајно некој имал ваков проблем? Бидејќи што читав од други форуми, велат може и до 30 дена да се чека за банката да ги тргне тие пари од резервирани.
    Дали може Steam да си ги повлече парите за неуспешна трансакција и на крај да биде сум платил за нешто што го немам?
    Дали тие резервирани пари се всушност цело време на моја банкарска сметка и чекаат Steam да ги повлече или пак веќе се на Steam?
    И последното прашање, дали за овие пари имало некој процес во банка за да покажам дека е неуспешна трансакција или каков и да е процесот за да ги земам парите?

Имајте убав ден :)

2. ARMac

ARMac
    Орган

6,459
    7,441
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сумњив си.

Те проверуваат, особено ако ти е нов акаунт и предходно не си купувал ништо. Може да се деси да ти побараат идентификација, акаунтот треба да ти е заштитен со mobile authenticator и тел. број врзан на него. Дури неможеш ни трејд да правиш ако се ова не ти функционира околу 30 дена.

Чекај.

3. stejcho

stejcho
    Intern

3
    0
    12 Август 2019
    Машко
    Студент
    Океј, а парите ќе ми бидат вратени кои се резервирани на банкарска сметка? Најбитно ми е парите да си ги вратам, трансакцијата ќе ја завршам на друг начин, само да знам дека нема 25 Евра да ми лапнат.

4. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

962
    1,585
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    мене по маил ми решија ама ова беше пред неколку години
    и морав да почекам неколку дена, ама мојава случка беше со комерцијална банка а тогаш имав некаде околу 200 игрици на steam
    вајда им е некоја процедура

5. ARMac

ARMac
    Орган

6,459
    7,441
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да беше G2A и некако ама валв да ти украде 25 евра нема шанси. Или ќе пројдат и ќе се појават на акаунт или на сметка на банка нема каде да одат.

Limited User Accounts - Managing Your Account Features - Knowledge Base - Steam Support

6. Trtka

Trtka
    Gaining Experience

119
    98
    11 Април 2018
    Парите нема да ти ги вратат. Само треба да почекаш да го добиеш гифткардот.

7. moongose

moongose
    Unstoppable

2,245
    2,474
    19 Јули 2013
    Штом се парите резервирани, на твоја сметка се, но немаш пристап до нив. Две варијанти се можни, од стим да ги повлечат парите со што трансакцијата ќе е успешна или да ја откажат резервацијата со што парите ќе ти бидат достапни. Резервацијата трае 30 дена, што значи дека ако не направат ништо, по 30 дена ќе ти се вратат пак на сметка.
    Најдобро контактирај ги во стим, кажи си имал проблеми при плаќање и дека држат резервација и ако е се во ред нека ти дадат картичка или нека ги ослободат средствата а ти пак ќе платиш. Може да ти бараат додатни податоци, прати им.

Сподели

Вчитување...