• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со трансакција на Steam

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stejcho

Intern
12 август 2019
4
0
Скопје
Здраво,

Сакав да купам за мој пријател 25 Евра Steam Gift Card, да му ја пратам преку Steam. Плаќањето го вршев преку Стопанска банка, т.е. нивната Виса Интернет картица. Имав неуспешни неколку обиди за трансакција бидејќи парите сеуште не беа на картицата. Кога го имав успешниот обид, Steam ја направи мојата трансакција "pending" (за кратко време да ја прегледаат дали е заштитена трансакцијата и дали е во ред). Ова никогаш до сега не ми се случило, мислев ќе треба да почекам кратко и ќе биде се во ред. По 2 часа, Steam не ми прати никаков маил ниту одговор, решив да ја прекинам трансакцијата на Steam (за секоја трансакција има Cancel Transaction додека е pending). Пробав повторно да ја направам трансакцијата, но 25те евра ги немам на картица. Стопанска банка прво ми кажаа да успешна беше трансакцијата, но после ми кажаа се работи за резервирани пари за Steam кои треба да ги повлече ако е трансакцијата успешна.
Дали случајно некој имал ваков проблем? Бидејќи што читав од други форуми, велат може и до 30 дена да се чека за банката да ги тргне тие пари од резервирани.
Дали може Steam да си ги повлече парите за неуспешна трансакција и на крај да биде сум платил за нешто што го немам?
Дали тие резервирани пари се всушност цело време на моја банкарска сметка и чекаат Steam да ги повлече или пак веќе се на Steam?
И последното прашање, дали за овие пари имало некој процес во банка за да покажам дека е неуспешна трансакција или каков и да е процесот за да ги земам парите?

Имајте убав ден :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,665
8,988
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сумњив си.

Те проверуваат, особено ако ти е нов акаунт и предходно не си купувал ништо. Може да се деси да ти побараат идентификација, акаунтот треба да ти е заштитен со mobile authenticator и тел. број врзан на него. Дури неможеш ни трејд да правиш ако се ова не ти функционира околу 30 дена.

Чекај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

stejcho

Intern
12 август 2019
4
0
Скопје
Сумњив си.

Те проверуваат, особено ако ти е нов акаунт и предходно не си купувал ништо. Може да се деси да ти побараат идентификација, акаунтот треба да ти е заштитен со mobile authenticator и тел. број врзан на него. Дури неможеш ни трејд да правиш ако се ова не ти функционира околу 30 дена.

Чекај.
Океј, а парите ќе ми бидат вратени кои се резервирани на банкарска сметка? Најбитно ми е парите да си ги вратам, трансакцијата ќе ја завршам на друг начин, само да знам дека нема 25 Евра да ми лапнат.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,635
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
мене по маил ми решија ама ова беше пред неколку години
и морав да почекам неколку дена, ама мојава случка беше со комерцијална банка а тогаш имав некаде околу 200 игрици на steam
вајда им е некоја процедура
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,665
8,988
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Океј, а парите ќе ми бидат вратени кои се резервирани на банкарска сметка? Најбитно ми е парите да си ги вратам, трансакцијата ќе ја завршам на друг начин, само да знам дека нема 25 Евра да ми лапнат.
Да беше G2A и некако ама валв да ти украде 25 евра нема шанси. Или ќе пројдат и ќе се појават на акаунт или на сметка на банка нема каде да одат.

Limited User Accounts - Managing Your Account Features - Knowledge Base - Steam Support
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
193
206
Парите нема да ти ги вратат. Само треба да почекаш да го добиеш гифткардот.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,928
3,295
Дали може Steam да си ги повлече парите за неуспешна трансакција и на крај да биде сум платил за нешто што го немам?
Дали тие резервирани пари се всушност цело време на моја банкарска сметка и чекаат Steam да ги повлече или пак веќе се на Steam?
И последното прашање, дали за овие пари имало некој процес во банка за да покажам дека е неуспешна трансакција или каков и да е процесот за да ги земам парите?
Штом се парите резервирани, на твоја сметка се, но немаш пристап до нив. Две варијанти се можни, од стим да ги повлечат парите со што трансакцијата ќе е успешна или да ја откажат резервацијата со што парите ќе ти бидат достапни. Резервацијата трае 30 дена, што значи дека ако не направат ништо, по 30 дена ќе ти се вратат пак на сметка.
Најдобро контактирај ги во стим, кажи си имал проблеми при плаќање и дека држат резервација и ако е се во ред нека ти дадат картичка или нека ги ослободат средствата а ти пак ќе платиш. Може да ти бараат додатни податоци, прати им.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,693
Мислења
855,802
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно